Депутати П'ядицької сільської ради можуть втратити мандати


Депутати Мар’яна Семенюк та Дмитро Неміш жодного разу не відвідали сесію у першій половині 2019 року. Колишній секретар П’ядицької ОТГ пропустив 50% сесій у 2018 році та більше 60% у першій половині 2019 р. У зоні ризику знаходяться також Василь Дем’янів, Роман Луканюк, Руслан Слободян.

Загалом п’ять депутатів П’ядицької сільської ради ОТГ можуть бути відкликаними за підсумками роботи у 2018, першій половині 2019 року, пише Центр політичних студій.

Молодіжною Радою П’ядицької ОТГ в рамках співпраці з Програмою DOBRE було надано запит  секретарю ради  з проханням надати інформацію щодо відвідування депутатами сесійних засідань та роботи з виборцями (прийом депутатів та річне звітування). 

Як відомо депутат місцевої ради повинен працювати не лише на окрузі і сесіях, але і в постійних депутатських комісіях ради. Закон України “Про місцеві вибори” передбачає процедуру відкликання депутата місцевої ради, якщо він пропустив більше половини пленарних засідань чи засідань постійної депутатської комісії (Стаття 41). Молодіжна рада П’ядицької ОТГ оцінила роботу депутатів П’ядицької сільської ради ОТГ у 2018 році та у першій половині 2019 року,  склавши рейтинг депутатів, які можуть бути відкликані за підсумками роботи.

Депутати сільської ради,  які можуть бути відкликаними за пропуски 

До складу П’ядицької сільської ради об’єднаної територіальної громади входить 26 депутатів. За 2018 рік відбулося  8 чергових сесій, 2 позачергові – у підсумку депутати засідали на 20-ти пленарних засіданнях. 

Найбільш пасивними представниками депутатського корпусу за 2018 рік були:  Мар’яна Семенюк  – 15 пропущених засідань (75%); Руслан Слободян – 11 пропущених засідань (55%).

У 2019 році сільська рада П’ядицької ОТГ провела 9 засідань. 2 депутати не відвідали жодного засідання сесії: Мар’яна Семенюк (100% пропусків)  та Дмитро Неміш (100% пропусків). 

Також в 2019 році є такі депутати, що пропустили більше 50% сесійних засідань: Роман Луканюк, Руслан Слободян, Василь Дем’янів – по 6  пропущених засідань (66,67%).   Марія Бойчук пропустила 55% – 5 засідань.

Представники молодіжної ради намагались сконтактувати з депутатами, що претендують на втрату мандатів та взяти в них коментарі. Проте не всі з них захотіли ці коментарі давати. Зокрема відмовою відповіли Дмитро Неміш, Роман Луканюк та Руслан Слободян.

Мар’яна Семенюк пояснила, що пропуски сесій пов’язані з сімейними обставинами: “Я опікуюсь маленькми дітьми, тому не завжди маю можливіть брати участь у сесії”, – Пояснює депутатка. 

Василь Дем’янів повідомив, що 3 засідання пропустив через те, що брав участь у навчаннях (проте не уточних, яких саме). Інших причин своєї відсутності депутат не назвав.  

12 обранців у 2018 році пропустили від 25% до 50% сесійних засідань: У Петра Соповського,  Романа Луканюка та Василя Дем’яніва –  по 10 пропущених засідань (50%); Дмитро Неміш – 8 засідань (40%); Леся Кандибіна, Ігор Кобацький, Людмила Калун – по 7 засідань (35%); Романа  Кнігніцька, Михайло  Іванішин, Роман  Сікорський, Любомир  Тонюк – по 6 засідань (30%);  Василь Середюк -5 засідань (25%)

У першому півріччі 2019 року також є кілька депутатів які пропустили від 25 до 50% сесійних засідань:  Петро Соповський, Романа Кнігніцька, Михайло Вишиванюк – по 4 пропущених засідань (44%);  Леся Кандибіна, Михайло Іванішин, Роман Сікорський, Любомир Тонюк по 3 пропущених засідань (33%);.  

Найактивнішими депутатами за 2018 рік були: Любомир Кобацький, Наталія Гнатишин, Марія Бойчук, Ігор Іванишин, Михайло Вишиванюк – вони не пропустили жодної або пропустили лише одне засідання сесії сільської ради. У 2019 такими депутатами були: Любомир Кобацький, Уляна Альберт, Мирослав Червінський, Роман Остафійчук, Богдан Джалапин, Людмила Калун, Уляна Гайдейчук, Наталія Гнатишин, Роман Моздір, Ігор Іванишин. 

Місцева рада є основним органом влади у громаді. Саме на її засіданнях вирішуються усі важливі питання та приймаються рішення, важливі і необхідні для громади. Приймають рішення депутати на сесійних засіданням шляхом голосування. Чинним вважається те рішення, за яке проголосували більше половини депутатів ради. Сесійне засідання не може бути чинним, якщо у ньому бере участь менше половини обраних до ради депутатів. Депутати зобов’язані брати участь у сесійних засіданнях та не можуть їх пропускати без поважних на те причин. Тож всі сесії П’ядицької сільської ради ОТГ  у 2018-2019 роках відбулися за присутності належного кворуму депутатів .

Де можна ознайомитись з графіками прийому депутатів П’ядицької сільської ради ОТГ?

Стаття 10, пункт 5 Закону України “Про статус депутата місцевої ради” зазначає, що депутат зобов’язаний вести регулярний, не рідше одного разу на місяць, прийом виборців. Ця ж стаття Закону передбачає, що депутат повинен визначити та оприлюднити дні і години прийомів для громадян. Це означає, що депутат місцевої ради має повідомити мешканцям громади про те, коли і де він буде проводити прийом мешканців. На практиці такі повідомлення здійснюються на сайті ради, у соціальних мережах і  друкованих ЗМІ. 

На офіційному веб-сайті П’ядицької сільської ради ОТГ не висвітлюється інформація про проведення депутатами прийомів громадян. Проте, у відповідь на запит Молодіжній раді надали графік прийому депутатів на 2018 та 2019 роки. Що свідчить про те, що графік прийому у раді таки існує, але не опублікований на сайті – тобто пересічний мешканець може з ним ознайомитись, лише надавши запит на публічну інформацію.

 Інформації ж про фактичне проведення  депутатами прийомів громадян та висвітлення інформації про такі прийоми громадян в 2018-2019 також немає.  

Депутат місцевої ради зобов’язаний дотримуватись законодавства та забезпечувати його реалізацію. Відповідно – не повинен порушувати закони, які регламентують його діяльність. Якщо ж депутат не проводить щонайменше раз на місяць прийом громадян – він сам порушує законодавство. 

Хто з депутатів сільської ради П’ядицької ОТГ прозвітував за рік роботи перед виборцями?

Депутати П’ядицької сільської ради ймовірно нехтують норми українського законодавства, та не звітують перед громадою за кожен рік своєї роботи. Цю інформацію теж підтвердили у відповідь на запит Молодіжної Ради. 

Згідно з Законом України «Про статус депутата місцевої ради» (стаття 16) не менше, ніж один раз в рік, депутат повинен звітувати перед виборцями округу. Робити такі звіти він може публічно, на зборах селян, під час масових заходів, чи письмово – на сайті громади, у ЗМІ чи соціальних мережах. Рада зобов’язана визначати орієнтовні строки проведення таких звітів. Це – пряма вимога законодавства. 

Згідно з відповіддю на запит Молодіжної Ради: «Інформація про звітування депутатів сільської ради П’ядицької ОТГ ні в ЗМІ ні в інтернет-ресурсах, а також дошках оголошень не висвітлювалася. Графік відомостей відсутній та копії письмових звітів. »

Звітують депутати, згідно тієї ж відповіді (в більшості випадків – стихійно) – «Кожен депутат звітував на сході селян разом зі старостою свого старостинського округу” у форматі вуличних зібрань, де жителі ймовірно спілкуються з депутатом безпосередньо, у формі «конкретне запитання – відповідь, пропозиція, порада, допомога». 

Депутат місцевої ради зобов’язаний дотримуватись законодавства та забезпечувати його реалізацію. Відповідно – не повинен порушувати вимоги законів, які регламентують його діяльність. Якщо депутат ради без поважних причин пропускає пленарні засідання ради, не проводить прийом громадян щомісяця або не звітує про свою діяльність щороку на відкритих зустрічах з виборцями згідно з затвердженими радою графіками – він порушує вимоги чинного законодавства, а також права своїх виборців – мешканців громади.