Дивовижна історія Космача і п'ять причин відвідати це село

news-image: Дивовижна історія Космача і п'ять причин відвідати це село
Перша згадка про село, підтверджена документами, що містяться в архівах, датується 1412 роком. Це – офіційний «рік народження» Космача.
Проте, як зазначає колишній сільський голова і знаний в Україні та закордоном вишивальник Дмитро Пожоджук, Космач був на своєму місці ще 5 тисяч років до нашої ери, а може й раніше, пише igotoworld.
 
У радянські часи під зруйнованою капличкою знайшли глиняний горщик із засмоленим отвором. У ньому на пергаменті була написана історія села 13 століття, описувалися напади татар і боротьба з ними. Тодішня влада спалила пергамент, щоб не мати зайвих клопотів.
 
«Мій батько розповідав, що колись у Космачі була солеварня. У 1994 році туди приїхали науковці, керувала експедицією доктор історичних наук Лариса Крушельницька і Микола Бандрівський, археолог. Розкопували солеварню. І не знайшли нічого. Планували завершувати експедицію, а один зі студентів ще щось пробував зробити. Він наткнувся на щось тверде, підняв галас і вранці, коли вони мали від'їжджати, пішли на те місце, де працював студент, і побачили амфори. Замість солеварні розкопали хату гончара. Форма й орнаментація гончарних виробів дуже близька до амфор культури Гава у Трансільванії. За насиченістю культурного шару (знайдено понад 470 кілограмів уламків посуду) ця пам'ятка є особливо унікальною. Для істориків тут є край непочатої роботи», – розповідає пан Дмитро.
 
За часів опришків
 
За Польщі у Космачі був активний опришківський рух. Неподалік діяли загони героя гуцулів – Олекси Довбуша, тут його вбили. За переказами, унікальна церква Святої Параскеви будувалася за кошти опришка.
 
Церкву Святої Параскеви спорудили у 1718 році із тисового дерева без жодного цвяха. Тоді ж був написаний у народному стилі іконостас, але, за переказами жителів села, в 1745 році написали інший – у стилі бароко. Іконостас став однією з найцінніших пам'яток села. Подальша його доля занесла у Київ, на кіностудію імені Довженка. У той час Сергій Параджанов знімав фільм «Тіні забутих предків».
 
Коли віддавали іконостас на студію, то було втрачено імена авторів ікон. Селяни намагалися повернути святиню та відновити церкву, але безрезультатно. Зараз іконостас зберігається у Художньому музеї в Києві.
 
Франц Йосиф і Космач
 
Жителі Космача із великою гордістю розповідають про «дружбу» із австрійським імператором і переповідають історію про космацьке весілля, спеціально привезене до Відня для Франца Йосифа. 

За часів Австро-Угорської імперії космацькі гуцули мусили платити земельні податки, які були для них непосильними: скільки сплачували у Городенці та Галичі, стільки мали платити і жителі Космача, хоча землі тут неродючі.
 
Тоді гуцули зібрали віче біля церкви Петра і Павла, збудованої у 1904 році, і постановили: написати Францу Йосифу лист з проханням зменшити земельний податок. Зібралося 12 гуцулів із Космача і поїхали з посланням до імператора, який їх дуже добре прийняв і попросив привезти у Відень традиційне космацьке весілля в обмін на зниження податків.
Гуцулам треба було знайти князя (нареченого) і княгиню (наречену). Ну і гостей – бояр. Вибрали найкращого парубка і найвродливішу дівчину і змусили брати шлюб.

За переказами, влада профінансувала поїзд з Коломиї, яким відправили весілля до Відня. Молодята за рахунок подарунків імператора купили собі землю. І, за його ж обіцянкою, податки у Космачі відмінили. У селі зародилася нова традиція – щоб поруч з іконами був портрет Франца Йосифа, а кожна дівчина, коли виходила заміж, мала мати прикраси із зображенням імператора.
 
Космацька незалежна республіка
 
Космач – село з характером. Підтвердженням тому було утворення у 1944 році Космацької незалежної республіки. Тоді там стояло 19 сотень УПА. Космаччани відважно відстоювали свою незалежність й стояли наче поперек горла тодішній владі. Проте республіка проіснувала зовсім мало, а радянська влада ще довго пам'ятала бунтівне село.

Основні дати в історії Космача

  • 1412 рік – перша письмова згадка про село.
  • 1718 рік – будівництво знаменитої церкви Святої Параскеви.
  • 1745 рік – трагічна загибель Олекси Довбуша у Космачі.
  • 1904 рік – будівництво церкви Святих Петра і Павла, біля якої відбулося віче і написання листа Францу Йосифу з проханням зменшити податки гуцулам.
  • 1943 рік – робота підпільного військового табору імені Коновальця для підготовки кадрів УПА.
  • 1944 рік – проголошення Космацької незалежної республіки.
  • 1945 рік – битва вояків УПА з радянською армією на чолі з генералом Дергачовим.
  • 1983 рік – спалення церкви Святої Параскеви.
  • 1994 рік – розкопки на місці солеварні, виявлення стародавньої хати гончара.
  • 2007 рік – започаткований міжнародний фестиваль «Великдень у Космачі».

5 причин відвідати Космач

Причина перша

Побачити на власні очі роботи гуцульських майстрів, особливо писанкарів, вишивальників, гончарів, авторів традиційного вбрання та майстрів автентичних музичних інструментів.

Причина друга

Побувати у справжній «келії сонця». У селі є місце, звідки видно усі 4 космацькі церкви. Із того місця село виглядає, як сонячний диск, а 32 присілки – як сонячні промені.

Причина третя

Скуштувати справжню карпатську бринзу, овечу вурду і будз. У Космачі, крім частувань і дегустацій, вам можуть запропонувати і курс овітерапії.

Причина четверта

Завітати у гості до Олекси Довбуша, відвідавши стару хату, де зараз відкрито музей Михайла Дідишина.

Причина п'ята

Підкорити карпатські вершини і відчути на собі енергетику «місць сили». Із Космача стартують кілька дуже цікавих пішохідних маршрутів.


Якщо Ви помітили помилку, виділіть її мишкою і натисніть ctrl+Enter
Опубліковано: 23.06.2019 06:25
загрузка...