Провокативний шопінг. Як журналістка у Франківську продавців псоріазом лякала

news-image: Провокативний шопінг. Як журналістка у Франківську продавців псоріазом лякала
Щороку 29 жовтня світ відзначає Міжнародний день псоріазу.

«Репортер» вирішив долучитися у досить незвичний спосіб – провести соціальний експеримент-провокацію, щоб з’ясувати ставлення франківців до людей з псоріазом.

Розпочали з гримування. В хід пішли клей ПВА, тональна основа, вазелін та яскрава рожева пудра. З реакції перехожих – вийшло досить правдоподібно. Вони витріщалися або просто відводили погляд вбік, перешіптувалися і навіть відкрито сміялися. На стометрівці два підлітки роздавали листівки. Коли простягнула руку аби взяти одну – очі хлопця стали круглими. Він не приховував здивування.

Далі рушили на шопінг. Перша зупинка – магазин одягу. Готувалися до гіршого: що будуть виганяти, сваритимуться. А насправді реакція була дуже навіть привітною. Продавчині намагалися не дивитися на плями, допомагали підібрати потрібний розмір. Коли ж зізналися, що це грим, – жінки пояснили, що просто розгубилися і не знали, як правильно реагувати, аби не образити.

«У нас таких ситуацій ще не було, але я б пустила без проблем, – каже продавчиня Оксана. – Думаю, варто одразу питати в людини, що це за хвороба. Бо псоріаз не передається, але є заразні хвороби дуже схожі. Якби міряла після вас одяг – було б неприємно. Я б, мабуть, обробила цей одяг паровою праскою».

В іншій крамниці нам теж дозволили поміряти натільний одяг. Продавчиня Світлана, дізнавшись, що це експеримент, розповіла свою історію.

«Я мала колись страшну екзему на руках, – каже вона. – Чесно, я досі дякую тій жінці, що пустила мене під прилавок поміряти рукавички. Я їй кажу, воно не передається, а вона – як хтось побачить, то в неї нічого не купуватимуть. Але дозволила поміряти, повірила мені на слово».

Інша продавчиня, Ірина, подумала, що у мене був невдалий похід до косметолога і пішла така реакція шкіри. «Я дивлюся передачу «Я соромлюсь свого тіла» і точно знаю, що псоріаз не передається, – каже Ірина. – А взагалі я безпечна, покладаюсь на людину. Вона ж розуміє, яка в неї хвороба та які наслідки можуть бути. Більше хвилююсь, щоб клієнтки одяг тональним кремом не замастили».

Далі пішли в магазин білизни і попросили поміряти бюстгальтер. І нам знов не відмовили! А потім продавчиня Тетяна розсміялась, мовляв, зараз період Геловіну, тому й не зреагувала.

«Але якби дійсно хтось з такими от плямами на шкірі зайшов і попросив поміряти, то я б не дозволила, – додає, задумавшись. – Одразу попросила б довідку, що це таке. Навіть якби людина сказала, що це не передається, – все одно довідку. Я ж не лікар, звідки можу знати?».

А в салоні краси нас одразу заходилися записувати на макіяж. Кажуть, клієнти з псоріазом для них не рідкість. «У нас салон-клініка, і тому ми довідок не вимагаємо, – каже адміністратор Анна Лисаник. – У нас лікар може сам визначити, що за хвороба, і чи безпечно працювати з нею майстру».

Ми також вирішили звернутися за роз’ясненням до спеціаліста. За словами Олександра Александрука, завідувача кафедри дерматології та венерології медуніверситету, на псоріаз хворіє 2-3 % населення України.

«До лікаря-дерматолога звертаються або люди, в яких хвороба проявилася вперше і потрібно чітко встановити діагноз, або ті, в кого хвороба перебігає важче, і вже становить серйозну проблему – не тільки візуальну, а й медичну, – говорить лікар. – Псоріаз вражає не лише шкіру. Можуть змінюватися нігті, нагадують грибкове ураження, а щонайгірше – можуть заражатися суглоби. Буває, що висипань не дуже багато, а суглоби вже суттєво уражені. Ця хвороба дуже неприємна».

Псоріаз має «улюблені» місця на шкірі – це ліктеві та колінні суглоби, волосиста частина голови, поперекова ділянка.

«Для хвороби є характерний так званий «феномен Кебнера», – розповідає Александрук. – Він означає, що в тому місці, де шкіра травмується, виникають типові висипання. А враховуючи, що у нас на колінах і на ліктях шкіра постійно розтягується, то в цих місцях висипання виникають найчастіше».

За словами лікаря, є шкірні захворювання, дуже подібні на псоріаз. Найбільш схожий – червоний плескатий лишай. І тут є можливість одужати протягом найближчих місяців, бо це один із проявів побічної дії ліків.

А псоріаз не виникає нізвідки. «Це – генетично залежне захворювання, воно проявляється під впливом сильних зовнішніх чинників. Найчастіше – від стресу», – каже Олександр Александрук.

За його словами, статистичні дані по області не відображають реальної картини, адже значно менше людей звертаються до лікаря. У 2017 році з проблемою псоріазу до дерматологів Івано-Франківщини звернулися 5056 хворих, минулоріч – 4876.

Авторка: Тетяна Скоропляс


Якщо Ви помітили помилку, виділіть її мишкою і натисніть ctrl+Enter
Опубліковано: 04.11.2019 06:08
загрузка...