Прикарпатські ОТГ вчили на чому можна заробити, а на чому зекономити


13 квітня в Івано-Франківському Центрі розвитку місцевого самоврядування в рамках семінару «Ефективний бюджет громади – запорука фінансової спроможності» експерти Центрального офісу реформ навчали громади, як ефективно керувати бюджетними коштами – на чому ОТГ може заробити, а на чому зекономити.

За словами директора Івано-Франківського Центру розвитку місцевого самоврядування Руслан Панасюк, громади Івано-Франківської області мають уже відпрацьовані механізми формування бюджетів. Але важливо вивчати і досвід сусідів, їх джерела надходжень. Адже в здоровій конкуренції громади зможуть ефективніше розвиватися.

«Бюджет кожної ОТГ – це чотири компоненти: освітня субвенція, медична, а також базова дотація та власні надходження. Власне за останнім компонентом дві громади, Верхнянська і Печеніжинська, показали за минулий рік одні з найвищих темпів зростання в Україні, посівши 8 і 10 місця всеукраїнського рейтингу серед 159 ОТГ. А це означає, що вони навчились ефективно керувати власними місцевими ресурсами», - наголошує Руслан Панасюк.

У свою чергу, координатор з фінансової децентралізації Центрального офісу реформ Яніна Казюк наголошує, що ОТГ Івано-Франківщини мають початково нижчі показники спроможності (власні доходи на душу населення, капітальні видатки на одного мешканця), ніж промислово розвинені області. Тому, вважає Яніна Казюк, тут потрібно робити наголос саме на проекти місцевого розвитку, зокрема, туризм. Вона також наголошує, що частина прикарпатських ОТГ має статус гірських територій, а зараз за дорученням уряду фахівці працюють над новим баченням їх розвитку.

Печеніжинська об'єднана територіальна громада збільшує власні доходи завдяки єдиному, земельному та іншими податками. Проте, основні кошти громада отримує за рахунок податку з доходів фізичних осіб, фактично заробітної плати, каже начальник відділу фінансів Печеніжинської ОТГ, зазначає Василь Досінчук, начальник відділу фінансів Печеніжинської ОТГ. Тому у громаді активно працюють з місцевим бізнесом і роботодавцями. Намагаються донести до них, що сплачені податки – це ті ж дороги, школи, якість медичної допомоги.