Скільки прикарпатці заробляють на продажу грибів і ягід

news-image: Скільки прикарпатці заробляють на продажу грибів і ягід
За продаж білих грибів та лісових суниць люди отримують від тисячі гривень в день.

В Івано-Франківську почали продавати перші білі гриби та лісові суниці. Після дощів лісових дарів так багато, що їх віддають дешевше, аніж у цю пору минулого року. Цікавлюся, скільки коштують лісові дари?

...Дванадцята година дня. На центральному продуктовому ринку стоять десятки жінок віком 40-60 років з великими господарськими сумками вщент наповненими білими грибами. Продавчині приїхали з Монастириського району на Тернопільщині та з Городенківського, Тлумацького та Коломийського районів. За кілограм білих просять 70-110 гривень. У червні 2018-ого кілограм перших білих грибів коштував 110-125 гривень. Оглядаю лісові дари, аби зрозуміти, чому так дешево продають. На вигляд гриби гарні, із приємним лісовим запахом, деякі трохи порізані, бо їх поїли слимаки.

“А це справді білі?,--запитую продавчиню, яка називалася тіткою Любою із села Яргорів Монастириського району.--Чи не могли ви сплутати їх з якимись схожими, але отруйними?”. Жінка сердиться, і каже, що білі гриби вона продає більше 10 років, і не сплутає їх ні з чим. За мить жінка добрішає і каже, що в щиряків (місцева назва білих грибів—авт.) є отруйні двійники—жовчні гриби або гірчаки, їх можна розпізнати за жовтою “сіточкою” на ніжці та рожевим кольором нижньої частини шапки. А якщо гірчак розрізати, то м’якоть за мить синіє або рожевіє. 

Ціна на гриби, за словами пані Люби, щодня може змінюватися, залежно від погоди та напливу грибників. “За грибами у ліс біля села ходять мої сини та чоловік від п’ятої ранку. Углиб не йдуть, бо зараз щиряки ростуть недалеко, але й біля дороги, їх шукати не варто. Якщо знати місця, то за 4-5 годин можна назбирати 5-10 кілограм”. Кожна продавчиня везе в середньому 20 кілограм грибів. За день вторговує 1400-2200 гривень. 150-180 гривень вартує проїзд у два боки, ціна за місце на ринку та їжа. І мають 1250-1910 гривень чистого прибутку. Торгувати їздять 1-2 рази в тиждень, гриби збирають до кінця липня.

Поруч торгують лісовими суницями, які привезли з Тисминецького, Городенківського, Тлумацького та Коломийського районів. Пенсіонерка Ольга Масляк суниці збирає біля села Узин, 6-9 літрів назбирує за 5-6 годин. “Це нелегкий заробіток, жінко,--бідкається пані Оля,--ягоди маленькі , але кожній дрібнотоньці “поклонитися” треба. А старшій людині їце ох як нелегко робити!” пані Оля розповідає, що за ягодами треба йти в суху погоду, або в кінці дня, допоки ще нема роси. Ростуть суниці купками, на світлих галявинах де нема густої трави. Земля під суничними кущиками, зазвичай дуже мокра, тому слід взувати гумові чоботи. На івано-франківському ринку літрова банка суниць коштує 140-150 гривень. Але лісові ягоди продають, зазвичай у 250-грамових склянках за 30-35 гривень.

За день на продажі суниць люди заробляють 840-1500 гривень. За тиждень торгу мають одну місячну зарплату або пенсію. У сезон збору лісових смаколиків багато людей, беруть на кілька днів відгули чи малі відпустки за власний рахунок і їдуть «гроші збирати». 

Сабіна РУЖИЦЬКА, Експрес


Якщо Ви помітили помилку, виділіть її мишкою і натисніть ctrl+Enter
Опубліковано: 18.06.2019 19:00
загрузка...