Супрун розповіла, чи можна їсти перед здачею аналізів крові

news-image: Супрун розповіла, чи можна їсти перед здачею аналізів крові
Кожна здача аналізів включає незмінний елемент — обов’язкове голодування напередодні. Принаймні, так думають багато людей. І нам дуже хочеться зруйнувати міф, що можна їсти перед усіма аналізами. Але інколи дійсно не можна.

Насамперед варто пам’ятати, що перед здачею аналізів потрібно обов’язково проконсультуватися з вашим лікарем, пише Уляна Супрун. Є безліч деталей, на які варто зважати. Лікар вам розповість чи потрібно утриматися від їжі, прийому добавок або ліків. В багатьох випадках вони можуть спотворювати результати аналізів. Але не у всіх.

Коли ми їмо чи вживаємо алкоголь, в крові змінюється рівень глюкози, деяких мінералів, вітамінів, переносників жирів (ліпопротеїнів) і деяких ферментів.

Вимірювання рівнів цих речовин має вирішальне значення для діагностування цукрового діабету, анемії, підвищеного рівня холестерину та хвороб печінки. Тому не можна їсти точно перед здачею таких аналізів:

▪ Рівень глюкози в крові. Якщо поїсти, то рівень глюкози зросте. Альтернативний тест на рівень глюкози, який не вимагає голодування — це аналіз на речовину глікозильований гемоглобін (А1с). Він відображає середній рівень цукру в крові за останні три місяці.

▪ Рівень сироваткового заліза (незв’язаного). Це один із додаткових тестів у діагностиці браку чи надлишку заліза в організмі.

Залізо досить швидко всмоктується в кров. Якщо ми поїмо перед аналізами, вони покажуть хибно завищений результат. Прийом добавок із залізом слід припинити за добу до здачі крові.

▪ Рівень холестерину (тригліцеридів, ліпопротеїнів високої, низької та дуже низької щільності). Після їжі спожиті жири перерозподіляються в організмі, тому аналіз покаже завищений результат. Також перед аналізами рівня холестерину не можна добу пити алкоголь — він може підвищувати показники.

Тут є важливе уточнення: існують рекомендації, які дозволяють не голодувати перед здачею ліпідограми (аналіз різних переносників жиру). Передусім вони стосуються дітей, людей. Якщо вам важко утриматися від споживання їжі, до прикладу, у вас виникає сильний дискомфорт якщо не поїсте, також проконсультуйтеся з лікарем з цього приводу.

▪ Голодування та утримання від алкоголю необхідні в разі дослідження маркерів роботи печінки та нирок.

▪ Аналіз на вітамін В12 вимірює, скільки вітаміну в крові. Це може допомогти діагностувати специфічний тип анемії. Деякі ліки також можуть спотворювати результат, тому варто обговорити з лікарем підготовку до тесту з лікарем, якщо ви приймаєте ліки. І не їсти перед аналізом.

▪ Кава, алкоголь, куріння, ліки, БАДи, гормональні препарати, жувальна гумка і тренування перед здачею крові спотворюють результати. Почекайте, а в разі ліків запитайте у лікаря, що робити.

В решті випадків — можна спокійно снідати і не морити себе голодом перед здачею аналізів. Наприклад, перед такими аналізами як:

▪ Формула крові та рівень гемоглобіну. Спожите залізо не стане одразу гемоглобіном, тож можна не перейматися.
▪ Аналізи інфекційних хвороб та генетичні тести.
▪ Рівень глікованого гемоглобіну (додатковий маркер цукрового діабету).
▪ Рівень тих чи інших гормонів у крові.

Тільки обмежте себе у споживанні жирної їжі за 24 години до здачі аналізів — соковитий бургер чи смажену картопельку краще відкласти на обід після відвідування лабораторії (а ще краще взагалі не вживати, бо страви з великим вмістом жиру шкодять здоров’ю). Високий рівень ліпідів у крові, який може виникнути через жирну їжу, впливає на прозорість сироватки. Це може спотворити результати лабораторних досліджень.

Якщо ж ваш аналіз входить у список тих, перед якими потрібно голодувати, — не відкладайте візит в лабораторію на середину дня та заплануйте здачу із самого ранку. Це здається простою порадою, але багатьом людям буває складно її дотримуватися.


Якщо Ви помітили помилку, виділіть її мишкою і натисніть ctrl+Enter
Опубліковано: 17.01.2020 12:25
загрузка...