В Івано-Франківську проходить наукова конференція до 100-річчя ЗУНР

news-image: В Івано-Франківську проходить наукова конференція до 100-річчя ЗУНР
Сьогодні, 31 жовтня в Івано-Франківську відбувається пленарне засідання Міжнародної наукової конференції "Західно-Українська Республіка: революція, державність,соборність. До 100-річчя утворення ЗУНР".

На міжнародній конференції науковці обговорюватимуть історію створення Західноукраїнської Народної Республіки та представлятимуть свої дослідження, інформує кореспондентка Бліц-Інфо.

Як зауважив при відкритті засідання ректор Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника Ігор Цепенда, ЗУНР дуже швидко реалізувала низку конституційних проектів, які засвідчили про те, що дійсно вони налаштовані на швидке формування державних інституцій.

"Підтвердженням цього є міжнародна діяльність ЗУНР, адже протягом двох місяців були налагоджені дипломатичні представництва в Австрії, Угорщині, Німеччині, Чехії, Канаді, Бразилії. Тобто була зроблена програма представлення України на широкій арені. Треба віддати належне тим особам, які очолювали цей період. У них було поєднання професіоналізму та патріотизму, що дозволяло їм формувати ідею України на міжнародній арені",- пояснює Цепенда.

Директор Інституту українознавства ім. І. Крип'якевича НАН України Ігоря Соляря, стверджує, що на сьогодні не всі сторінки історії ЗУНР досліджені.

"Наприклад термін "Галицька армія" був відсутній у 18-19 роках. Навколо цього питання у Львові розв'язалась жвава дискусія, думаю, вона продовжиться і сьогодні. Без сумніву, історію ЗУНР потрібно знати, адже це була складова української революції",- зазначає Соляр.

Крім того, під час дискусії науковці обговорюватимуть суспільно-політичні процеси, військове будівництво, розвиток освіти в ЗУНР. Також вони торкнуться геополітики та обговорять польсько-українські відносини в період української революції. До слова, конференція проходить в три етапи: перший відбувся вчора у Львові, другий в Івано-Франківську, третій пройде у Києві. 

Участь у конференції також взяв голова Івано-Франківської обласної ради Олександр Сич.

"Хочу, щоб те, що прозвучало тут, додало нотку до фундаменту історичної української державності. Приємно, що ця конференція відбувається в Івано-Франківську, який у свій час був столицею ЗУНР, і, як відзначають науковці, цей період тоді був чи не найефективніший. Для Івано-Франківської обласної ради відзначення цього ювілею має принципове значення",- каже Сич.

Також, у межах пленарного засідання, голова облради презентував перший том енциклопедії "ЗУНР" та нову рекламну-інформаційну компанію.

"Сьогодні-завтра апарат обласної ради розгорне в області білборди про ЗУНР та діячів, які є уродженцями Прикарпаття. Крім того, ми заснували ювілейну медаль до 100-річчя ЗУНР. Не можемо вже нагороджувати учасників подій, але тих, хто доклався до розбудови української державності, до її захисту, ми обов’язково будемо відзначати. Також мені приємно, що силами обласного бюджету, ми зуміли профінансувати перший том ЗУНР",- розповідає очільник облради.

Зокрема, Олександр Сич зазначив, що область готова підтримати фінансування наступних томів.

"Якщо будуть виникати проблеми з фінансуванням майбутніх томів, обласна рада готова підстрахувати, бо це фундаментальне видання, напевно, стане найзначнішою матеріальною пам’яткою у нашому відзначенні річниці ЗУНР",- наголошує Сич.


Якщо Ви помітили помилку, виділіть її мишкою і натисніть ctrl+Enter
Опубліковано: 31.10.2018 12:52