В івано-франківських пам’ятках автентичну «столярку» замінюють дешевим «пластиком»

news-image: В івано-франківських пам’ятках автентичну «столярку» замінюють дешевим «пластиком»
Івано-Франківськ часто називають європейським містом з великою кількістю пам’яток архітектури, цікавих для туриста. Та, на жаль, в ньому досі не навчились берегти спадщину нащадків, як у справжніх європейських містах. Значна частина місцевих пам’яток архітектури сьогодні перебувають у поганому стані.

Та це зовсім не хвилює їхніх власників. А інколи вони самі допомагають часу та знищують індивідуальність історичних споруд. Зокрема, це стосується заміни автентичних дверей та вікон на сучасні, металопластикові. 

Начальник відділу охорони культурної спадщини Івано-Франківського міськвиконкому Ігор Панчишин у розмові з кореспондентом "Бліц-Інфо" каже, що законом заборонена будь-яка зміна у пам’ятках архітектури, яких в Івано-Франківську налічується понад 600.

«І немає значення, чи мова йде за вікна, двері чи навіть дверну ручку. Якщо воно прийшло в непридатність, то потрібно не змінювати на нову, сучасну, а реставрувати. Адже кожна деталь особлива та цікава своєю технологією, як і все інше в пам’ятці», - зауважує «охоронець» івано-франківської спадщини.

Ігор Панчишин визнає, що не тільки в нашому місті, а й в Україні та закордоном стару «столярку»  масово змінюють на пластик.

«Хоча в Європі з цим вже потрохи справляються та проводять реставрації. Працюють над цим і у Львові. У нас ситуація гірша. Власники будинків-пам’яток частіше пильнують, щоб в ньому було комфортно жити. І не задумують над тим, що це частина культурної спадщини. Свого часу людям не було наголошено, що першочергово треба відповідати за стан пам’ятки. І кожен робив, що хотів. Зараз протистояти цьому дуже складно – багато вікон та дверей поміняно на пластик, а старовинні опинились на смітниках чи в приватних колекціях» - каже пан Ігор.

За словами Панчишина, сьогодні багато власників приходить до відділу за дозволом на зміну старої «столярки».

«І дуже дивуються, що не можна нічого змінювати, а треба реставрувати за власні кошти. Наводять для прикладу сусідів, які все поміняли без дозволів кілька років тому, коли за цим ще ніхто не слідкував. До прикладу, такий випадок трапився на Січових Стрільців 18, де орендар замінив старі двері на пластикові, бо йому «дуло», замість реставрації. Близько року схожа ситуація трапилась із «столяркою» бібліотеки медуніверситету, що поряд з Катедрою. Вони навіть цього й не приховували та пояснювали, що рятують студентів та книжки від вологості. В одному із корпусів університету нафти й газу, що знаходиться на Шопена двері нібито взяли на рестарацію, та досі не повернули. І таких випадків багато», - визнає Ігор Панчишин.

Хоча не всі власники івано-франківської культурної спадщини не думають за збереження її унікальності. Начальник відділу каже, що серед власників івано-франківських пам’яток, є й такі, що витрачають великі гроші та все ж реставрують старовинні двері та вікна. 


Якщо Ви помітили помилку, виділіть її мишкою і натисніть ctrl+Enter
Опубліковано: 29.10.2013 08:48
загрузка...