На Прикарпатті десять міст можуть стати селищами


Підходить до завершення процес децентралізації. Вже невдовзі парламент розгляне внесення змін до Конституції та кілька законопроектів, які дозволять завершити реформу.

Втім, подані в парламент законопроекти і пропоновані зміни викликали жваву дискусію і побоювання в експертному середовищі. 

Як розповів в розмові з кореспонденткою Бліц-Інфо регіональний консультант з юридичних питань (проект «Пульс», який впроваджує Асоціація міст України за підтримки USAID) Андрій Деркач, в експертів є питання щодо пропонованих законодавчих актів. Зокрема, що стосуться діяльності самих органів місцевого самоврядування і структури адміністративно-територіального устрою.

Вже підготовлений проект закону України «Про засади адміністративно-територіального устрою», який визначатиме, які одиниці адмінтерустрою в Україні є. В цьому проекті передбачається їх три: громада (ОТГ), округ (район) і регіон (область).

«Важливо зауважити, що населені пункти пропонують ділити так само як і зараз, на три категорії: місто, селище і село. Втім, місто матиме статус тільки за умови, якщо населення становить не менше 20 тисяч. Тут виходить цікава ситуація для нашої області. Якщо ці критерії вступлять в дію,  то з 15 існуючих міст області - 10 міст (в тому числі 3 міста обласного значення) не відповідатимуть цим критеріям. Виходить, що може бути пониження до статусу селища.  

Ризиком є і те, що Кабмін буде наділений правом за порядком (який сам і затвердить) формувати і змінювати межі та визначати адміністративні центри громад. Рішення Кабміну можуть стати заручниками політичних інтересів, а відсутність переліку громад в законодавстві, створює можливості легких рокіровок. Тобто ризик колосальний», - пояснює Деркач.

Ще один законопроект, каже експерт, ініціює внесення змін до закону України «Про місцеве самоврядування» наділивши правом Кабмін тимчасово (до прийняття закону про адмінтерустрій) створювати і визначати центри громад та їх межі.

«Окрім того, передбачається, що Кабмін може готувати і подавати у Верховну Раду законопроєкти щодо змін субрегіонального рівня (районів). Тобто кількість районів з існуючих 14, за непотрібності, буде скорочена до 3-5 на рівні області.  Як піде далі процес, зараз сказати важко. Наступний тиждень пленарний побачимо, чи на засіданні Комітету з правової роботи нардепи підтримають зміни до Конституції і запропонують відправити  його до Конституційного суду, чи відхилять. Ми живемо в динамічний час і будемо сподіватися, що місцеве самоврядування буде мати ті повноваження і ресурси для виконання тих функцій, які на них поставлені», - каже Деркач.