Банки і Національний банк дійшли згоди щодо посилення боротьби з "тіньовим" валютним ринком та необхідності відновлення довіри до банківської системи
1 жовтня 2014 року в Національному банку України відбулася чергова нарада з керівниками найбільших банків з приводу стабілізації ситуації на валютному ринку. На зустрічі були обговорені питання готівкового ринку іноземної валюти, виведення з ринку неплатоспроможних банків і банків, що проводять незаконні операції з відмивання коштів, припинення подальшого відпливу коштів населення з банківської системи та внесення змін до нормативно-правових актів Національного банку. На нараді були присутні чле
Голова Національного банку України Валерія Гонтарева нагадала присутнім, що питання протидії необґрунтованим курсовим коливанням залишається актуальним. Проте в Національного банку достатньо засобів для збалансування платіжного балансу та валютного ринку. Ситуація в країні хоч і складна, але контрольована.
Національний банк продовжуватиме проведення щотижневих аукціонів із продажу валюти за фіксованим курсом. Зокрема 2 жовтня 2014 року відбудеться продаж валюти на загальну суму 200 млн. дол. США, у тому числі для поповнення кас банків. Куплену з такою метою валюту банки мають реалізувати впродовж 5 днів. Нереалізовану готівкову валюту банкам потрібно буде повернути Національному банку. Валерія Гонтарева зазначила, що регулятор очікує, що кожна фізична особа, яка хоче купити готівкову іноземну валюту в еквіваленті до 3 000 гривень (200 дол. США) на добу, зможе це зробити. Очікується, що найближчим часом аукціони із продажу валюти будуть проводитися щочетверга.
Національний банк продовжує роботу з реформування валютного ринку України. Раніше анонсована ідея створення 15 маркет-мейкерів на валютному ринку була схвалена Міжнародним валютним фондом і нині розробляються процедури щодо її запровадження за більш сприятливих умов. Наразі банківська система до цього не готова, зокрема й тому, що поки на міжбанківському ринку перерозподіл ресурсів не відбувається ефективно.
Різкі курсові коливання негативно позначилися на довірі населення до банківської системи і зараз спостерігається відплив депозитів з банків. Тому задля її стабілізації Національний банк підготував зміни до Положення про надання Національним банком України стабілізаційних кредитів банкам України. Згідно з документом строки користування кредитами будуть подовжені, а вартість кредитів розраховуватиметься на рівні облікової ставки Національного банку плюс 1,5 процентного пункту. Вимоги до заставного майна стануть більш жорсткими. Застосовуватиметься диференційована система оцінки застави.
Перший заступник Голови Національного банку України Олександр Писарук повідомив, що цього тижня готується рішення про визнання неплатоспроможним одного банку, ще кількох – наступного. Відбувається виведення з ринку банків, що займалися нелегальними видами діяльності, та неплатоспроможних банків. "Хочу ще раз звернутися до банків: "Дотримуйтеся правил! Виконуйте інструкції!", – сказав він. "Банки, які порушуватимуть банківське законодавство, зокрема валютне, будуть оштрафовані. Наприклад, нещодавно один з банків був оштрафований на суму незаконно проведеної операції. Фінансовий моніторинг у самих банках має стати ефективним". Крім того, правоохоронні органи та Національний банк України і надалі проводитимуть спільну роботу з ліквідації "тіньового" валютного ринку. Виявлення і ліквідація конвертаційних центрів – питання державної безпеки.
Директор Генерального департаменту з грошово-кредитної політики Олена Щербакова проінформувала про підготовку змін до постанови Правління Національного банку України № 540 від 29 серпня 2014 року "Про введення додаткових механізмів для стабілізації грошово-кредитного та валютного ринків України", зокрема в частині здійснення операцій із банківським золотом, видачі готівкових коштів на відрядження, благодійної допомоги та ін.
Голова Національного банку України Валерія Гонтарева зазначила: "Адміністративні заходи, до яких зараз вдається Національний банк України, є вимушеними і короткостроковими. Усі розуміють, що адміністративними методами проблеми не вирішуються. Як тільки ситуація заспокоїться, потрібно буде швидко повертатися до ринкових методів регулювання ринків".
Банкіри підтримали політику Національного банку щодо проведення валютних аукціонів та висловили міркування щодо посилення роботи із захисту прав кредиторів та ліквідації зловживань на валютному ринку. Усі вони зазначили, що повернення довіри вкладників до банків є запорукою стабільного функціонування банківської системи.