Базар вимагає грошей


«Якщо ми не зробимо порядку на наших робочих місцях, то для чого ця революція?», – каже франківський підприємець, продавець дитячих іграшок Олег Павлюк. Він уже кілька років бореться проти відкатів, які торговці на ринках прозвали корупційним податком.

Уже не під силу

Олег Павлюк продає іграшки на «П’ятачку» (офіційно – ТзОВ «Фірма «Траян»), там же і воює з корупційним податком. Каже є таке й на інших ринках.

«Є різні такси. Залежно від місця треба заплатити 7, 9, 10 тис. грн. за цілий рік, – розповідає підприємець. – Крім того, щодня платимо по 25 грн., але це вже офіційно, бо дають квитанцію».

За словами Павлюка, в Івано-Франківську така схема відпрацьована вже давно – понад 15 років. Правда, раніше оборот був більшим, а сума меншою – 3-5 тис. грн. Тоді він мав три «точки» і міг дати собі раду. А от зараз грошей на той «податок» уже не вистачає. Тож у минулому році він відмовився платити. Більше того, почав активно виступати проти цього.

«Михайла Павлюка за таке вигнали з місця, розір­вали договір, – говорить Олег. – Хоча раніше тут за таке просто викидали, незважаючи на угоду. Але мене не чіпають. Напевно тому, що вже було багато судів, а я зустрічався із тодішнім керівником МВС Варцабою, і тодішнім головою ОДА Вишиванюком, і нинішнім мером та керівником податкової Рахмілем. Два роки тому Михайло Вишиванюк обіцяв зробити порядок, але нічого не змінилось».

Були перевірки, люди давали свідчення, не допомогло. Каже, у «Траяні» навіть сніг не чистять, коли треба. «Попросив двірника прибрати, а він відповів, що окуляри мені на голову надягне, – говорить підприємець. – Якщо так поводиться двірник, то чого від інших чекати?».

Більшість мовчить

Отже, чоловік знову пішов у наступ. Він звернувся до депутата облради Сергія Адамовича з проханням допомогти. Адамович написав звернення до міського голови Віктора Анушкевичусата керівника «Траяну» Сергія Васковця. Звернув їхню увагу на те, що додаткові неофіційні внески суперечать чинному законодавству, а отже за це передбачена юридична відповідальність.

Як читачі мали би зрозуміти, більшість підприємців таки мовчить. Ймовірно, бояться за своє місце. А от ті, кому нема чого втрачати, говорять з більшим ентузіазмом. За словами власника бару «Корал» Володимира Терлецького, останні чотири роки він теж воює із цими поборами. Адже приблизно чотири роки тому позбавили місця на ринку його дружину, а два роки тому ще йМихайла Павлюка (йому Терлецький допомагає з судами).

«Зараз добиваю справу Михайла Павлюка, який відмовився платити, і його речі викинули на кілька місяців швидше, – говорить Володимир Терлецький. – За ці роки було багато всього. Але головне, що завдяки Мін’юсту і Антимонопольному комітету вони, нарешті, зробили нормальні договори з підприємцями. І тепер уже просто так виганяти не беруться».

За словами Терлецького, міська влада усе це знає. Бо він ще у 2010 році звертався до міського голови з проханням допомогти. Той обіцяв, що розбереться. А порушень, підкреслює, вистачає і досі. Взяти навіть те, що торгові палатки стоять на проїжджій частині. І усе начебто законно, бо мають квитанції. Правда, давно уже повинні б мати касовий апарат…

І порядок, і дискотека

Гендиректор «Траяну» Сергій Васковець на звинувачення не ображається. Пропонує звертатись у правоохоронні органи. Дарма, що підприємці уже робили такі спроби.

«Є правоохоронці, – відповідає Васковець. – Я не можу казати за свого контролера чи адміністратора, що там такого точно не було. Якщо піймають, то визнаю – таке є. А наразі, наскільки я володію ситуацією, то нема такого».

Що ж до скарг, то він усе списує на людський фактор. Про Терлецького, каже, така він людина – любить судитися, злий чоловік. А от про Павлюка відгукується м’якше.

«Після Майдану Олег (Павлюк – Авт.) прийшов на базар і змушував інших підприємців виходити разом із ним, погрожував їм, – говорить Сергій Васковець. – Дуже знервований був, мені шкода його, бо в нього в сім’ї проблеми, дружина хворіє. Минулого року ми навіть два місяці з нього ринковий збір не брали».

Усе це, припускає Васковець, є реакцією на те, що він попередив працівників: скоро закриє базар. Адже запланував тут будівництво одинадцятиповерхового торгово-розважального центру. Тут мають бути заклади громадського харчування, магазини, дискотека, боулінг, шаховий клуб, більярд, дитячі кімнати і т. д.

А щоб понад 400 людей не залишилися без роботи, Васковець домовився про те, щоб вони перейшли на великий ринок – на Новгородській («Мальва»). «Звісно люди будуть шуміти, – кажеСергій Васковець. – Навіть попри те, що це моя приватна земля. І усі дозволи я виготовив, ще коли був депутатом (до 2007 року – Авт.).

І що про все це думає наша влада? А вона, як зав­жди, обіцяє розібратися. «Розпорядженням міського голови створено комісію, яка працюватиме по всіх ринках міста, – коментує ситуацію заступник міського голови Руслан Панасюк. – У відповідності до цього розпорядження складено графік перевірки ринків. «Траян» є у цьому графіку. Більше нічого сказати не можу, адже, щоб щось голосно заявляти, треба ґрунтуватися на якихось перевірках».

Комісія працюватиме до середини березня. Як думаєте, щось знайдуть?

Репортер