ФСБ хоче знати більше


Із 1 серпня в Росії набирає чинності новий закон, який надає право Федеральній службі безпеки отримувати всі особисті дані користувачів, які зареєстровані на російських інтернет-ресурсах.

Тепер ФСБ без перешкод матиме можливість збирати та використовувати дані громадян України, які користуються російськими соціальними мережами та електронними скриньками. У Службі безпеки України просять всіх громадян, яким небайдужа безпека особистої інформації, утриматися від використання інтернет-ресурсів російської доменної зони.

ФСБ хоче знати більше. Російська Федерація запроваджує закон, який зобов'язуватиме власників інтернет-ресурсів зберігати інформацію про своїх користувачів та надавати її спецслужбам. Також ця вимога стосується і російських блогерів, які мають більше трьох тисяч передплатників. Новації, на думку російської сторони, мають поліпшити безпеку в країні. Однак норми закону чітко не прописані, роз’яснення слід шукати в підзаконних актах. І це турбує не лише російських правників. 

«Відповідний закон повинен достатньо ясно вказувати сферу дії і умови виконання, – говорить український адвокат Олександр Ружицький. – Тобто він повинен бути достатньо детальним і конкретним. Але наскільки мені відомо, із засобів масової інформації, наразі Російська Федерація ніяк не конкретизувала, а такі цілі, як запобігання тероризму, це є дуже широкі цілі».  

Українці щодня користуються російськими соціальними мережами, вказують там свої мобільні телефони, інформацію про рідних, пересилають електронною поштою російських пошукових систем фотокопії різних документів, зокрема, і з позначкою «секретно». Якщо раніше ФСБ мало можливість переглядати інформацію інтернет-користувачів лише після попереднього звернення до суду, то тепер російські спецслужби напряму переглядатимуть потрібну їм інформацію, зокрема ту, яка стосується іноземців. Все, що можуть зробити наші державні органи, – це рекомендувати не користуватися російськими інтернет-ресурсами. 

«Це їхнє рішення. Вони скорочують демократичні засади, – говорить заступник голови Служби безпеки України Віктор Ягун. – А ми давно це казали, що, будь ласка, є українські ресурси, міжнародні ресурси, які захищені міжнародним законодавствам, тому ми просто рекомендуємо, ми ж не можемо заборонити. Ми попередили, а якщо людина не хоче зважити на наше попередження, то вже така справа…».

Як захистити свої особисті дані, якщо вони вже є на російських серверах?

Киянка Людмила – активна користувачка соцмереж упродовж 5 років. Вона, звичайно, не хотіла би втрачати контакти, знайдені за допомогою російських інтернет-ресурсів. Але тепер жінка планує видаляти свої дані. 

«Я, напевно, видалю всі свої сторінки з «Однокласників» та з «Вконтакте», тому що я не хочу, щоб мої дані знали служби ФСБ та інші служби Росії», – зазначає пані Людмила. 

Оминути увагу російських спецслужб неможливо, стверджує IT-спеціалістДанило Белов. Єдиний можливий вихід із цієї ситуації, за його словами, не надавати російським інтернет-ресурсам жодної інформації про себе.  

«Сервери знаходяться в Росії і до них має доступ ФСБ, тому всі дані, які там будуть «запощені», будуть відомі, – стверджує Данило Белов. – Зараз є дуже популярна стаття «Як видалитися з «Однокласників», як видалитись з «Вконтакте», в Інтернеті можна знайти, там є інструкція. Це не просте діло, але можна це зробити».

Надавати або не надавати російським спецслужбам свої особисті дані – особиста справа кожного. Однак альтернатива є – це міжнародні інтернет-ресурси. Вони набагато надійніші за російські аналоги, зазначають спеціалісти. 

Радіо Свобода