Навіщо при зльоті просять відкривати шторки на ілюмінаторах? 12 авіа-фактів


Літаки - це цілий окремий світ. Зі своєю незрозумілою мовою, якою говорять стюардеси, зі своїми суворими правилами і не завжди розбірливими знаками.

Tut-Cikavo вирішив відповісти на найпоширеніші питання про авіаперельоти.

1. Чи потрібно насправді вимикати телефони, невже мій айфон може вивести з ладу цілий літак?

Звичайно ні, телефон літаку навряд чи може якось перешкодити. Зате він може запросто перешкодити пілотам. Пам'ятаєте той характерний шум в колонках, який ми чуємо за пару секунд до дзвінка? Так от через цей шум, пілот може не почути якусь важливу інформацію від диспетчера, наприклад про те, що смуга ще не готова до зльоту.

2. Чи зможе автопілот сам посадити літак?

Ні. Автопілот, він хоч і хлопець головатий, але до штучного інтелекту йому далеко. В кінці-кінців це просто програма, яка не керує сама літаком, а просто полегшує управління для пілотів. PowerPoint теж розумний, але сам за вас презентацію не зробить. Те ж саме і з автопілотом.

3. Якщо в туалетах літаків не можна курити, навіщо там попільнички?

Їх там і не було б, якби всі пасажири були такими свідомими і не порушували це правило. Авіакомпанія не може прикріпити до кожного персональний датчик і бити струмом щораз, як хтось збирається закурити в туалеті літака. Тому, керуючись банальною технікою безпеки, попільнички там встановлені. Якщо вже й порушуєте правила, то хоч бички тушкуйте в попільничках, а не в урнах з паперами.

4. В літаку обіди такі маленькі, ними неможливо наїстися. А можна попросити добавку?

Можна Спеціально для дуже голодних пасажирів, а так само на випадок всяких непередбачених ситуацій (якщо хтось раптом упустить коробку їжі на підлогу), в рейс беруть 10-15 запасних обідів. До речі, та сама коробочка з фольги, в яку упаковують гаряче, називається «касалетка». Ще одне слово у вашу скарбничку даремних знань.

5. А пілоти їдять ті ж обіди, що і пасажири?

Ні. Багато авіакомпаній кожному пілоту видають окрему їжу, яка відрізняється від їжі інших членів екіпажу. Це робиться скоріше для підстраховки, на той випадок, якщо риба раптом виявиться несвіжою, то зіпсує вона тільки одного пілота, а той, який їв курочку буде здоровий. У кожному разі, таке трапляється вкрай рідко.

6. Чи обов'язково піднімати шторки на ілюмінаторі, спинку крісла і столик при зльоті та зниженні? І взагалі, навіщо це все?

Все та ж техніка безпеки, яка передбачена на випадок позаштатних і аварійних ситуацій. Спинки крісла потрібно піднімати для того, щоб якщо щось трапиться, людям які сидять ззаду було простіше вибратися в прохід. Столик повинен бути піднятий, щоб при різкому гальмуванні ви самі не зламали об нього ребра. А шторки на ілюмінаторі допоможуть стюардесам зорієнтуватися в обстановці, якщо раптом салон виявиться в диму.

7. Я бачив як крила літака розгойдувалися, це взагалі нормально? Раптом вони зламаються?

Не зламаються. Крило літака не тільки дуже міцне. Воно ще й вкрай гнучке, хоч по ньому цього і не скажеш. Насправді крила можна зігнути під кутом майже в 45 градусів і вони все-одно від цього не зламаються.

8. А що якщо хтось відкриє двері в польоті?

Тоді, звичайно, буде погано. Але! На висоті 10 кілометрів тиск, що діє на двері із зворотного боку дорівнює майже 10 тоннам. Багато ви знаєте людей, які здатні подужати таку вагу? Отож. Однак, навіть якщо припустити, що в літаку з вами летить Найсильніша людина на планеті, яка здатна зрушити цю вагу, у нього все-одно нічого не вийде: двері надійно замкнені електронними та механічними замками.

9. Чи правда, що вміст унітазу при змиві вилітає вниз?

Звичайно ж ні. Це ж не поїзд, щоб при натисканні кнопки змиву внизу шпали миготіли. Той шум, який ви чуєте при змиві - це не розгерметизація, а просто повітряний злив, який відправляє все добро в спеціальний бак. А вже сам цей бак потім спустошують на землі.

10. Чи глибокі повітряні ями?

Турбулентність штука неприємна, так. Однак, те оманливе відчуття падіння, яке відчуває ваш організм під час подібної тряски - не більше, ніж його захисна реакція. Справа в тому, що наш вестибулярний апарат природою не призначений для польотів. Насправді під час такої турбулентності літак зміщується в просторі всього на кілька десятків сантиметрів. При дуже великих і серйозних повітряних ямах це зміщення може доходить до 5-7 метрів. Але це вже з розряду коли візки з їжею скачуть по салону. І, до речі, менше трясе на місцях біля крила.

11. Як почувають себе тварини в багажному відділенні?

Почнемо з того, що тварини в багажному відділенні не літають. На висоті температура за бортом доходить до -60 градусів, а кисню так мало, що дихати взагалі не можливо. У тварин є свій відсік, в якому є і обігрів і вентиляція. Звичайно, зручностей там мало, навіть салон економ-класу в порівнянні з цим закутком просто рай. Але, на те вони і тварини.

12. Що загрожує, якщо застукають за сексом в туалеті?

Швидше за все нічого, крім, звичайно, почуття незручності. Але воно вже у кожного своє. Ви ніколи не замислювалися, чому в кожному туалеті літака саме дві кисневі маски? Випадковість? Так от, якщо вас і застукають за сексом в туалетній кабінці літака, найімовірніше не буде ні розглядів, ні штрафів, вас просто попросять більше так не робити. Ну і про всяк випадок: якщо кабінка буде зайнята більше 15 хвилин, персонал може затурбуватися і відкрити двері