Навіть ціною життя. На Прикарпатті масово спалюють суху траву


Попри всі застереження рятувальників, мешканці області і надалі продовжують «господарювати» випалюючи сухостій.

Пожежі через підпалену суху траву не лише шкодять природі, а й забирають людські життя. Така пагубна звичка 25 липня забрала життя трьох прикарпатців, інформує Бліц-Інфо.

Так, у селі Боднарів Калуського району, під час спалювання залишків сухої рослинності та стерні загинув чоловік 1949 року народження. У селі Нові Кривотули Тисменицької ТГ горіла стерня та суха трава на полі на загальній площі 700 м кв., на місці пожежі було виявлено тіло 74-річного чоловіка. Також померла у лікувальному закладі 69-річна жінка, яка отримала термічні опіки на місці пожежі сухої трави в селі Хотимир Обертинської ТГ Івано-Франківського р-ну.

Незважаючи на численні застереження Прикарпатських рятувальників, про високий пожежонебезпечний період, люди і надалі провокують пожежі в природних екосистемах. Тільки за минулі вихідні рятувальники загасили лісові пожежі на Яремчанщині та Косівщині. Також минулого тижня через підпал сухостою на Рогатинщині загорілося торфовище, яке рятувальники гасили майже добу. А в Ямниці через пожежу трави згорів автомобіль.

Окрім того, не через ворожі снаряди, а через недотримання правил пожежної безпеки горять хлібні поля на Прикарпатті. 20 липня внаслідок пожежі чагарників на відкритій території, вогонь перекинувся на поле з пшеницею, яке повністю вигоріло.

Нагадаємо, такі підпали караються законом. Окрім цього, під час воєнного стану спалювання сухостою прирівнюється до диверсії і передбачає кримінальну відповідальність. Втім, ні відповідальність, ні втрачене майно, ні навіть смертельні випадки не зупиняють деяких людей в їх маніакальному бажанні щось підпалити. І пояснення в таких людей просто дивують: "завжди палили", "а куди я то маю подіти?", "всі так роблять", "а заводи ще більше шкодять", та я на своєму городі/подвір'ї".

Тож варто ще раз нагадати чим шкідливе спалювання опалого листя і сухої трави:

Шкода від спалювання листя і сухої трави багатолика і надзвичайно небезпечна. При згорянні однієї тони рослинних залишків у повітря вивільняється близько 9 кг мікрочастинок диму. До їх складу входять пил, окиси азоту, чадний газ, важкі метали і низка канцерогенних сполук. В тліючому листі виділяється бензопірен, що здатен викликати у людини ракові захворювання. Окрім того, з димом у повітря вивільняються діоксини – одні з найотруйніших для людини речовин. На присадибних ділянках рослини нерідко окропляють пестицидами, які також вивільняються у повітря при згорянні листя чи трави.

Додаткова проблема полягає в тому, що з листям як правило горить і безліч різноманітного сміття, що суттєво посилює забруднення атмосфери. При згорянні, скажемо, поліетиленового пакета, в повітря вивільняється до 70 різноманітних хімічних сполук, більшість з яких отруйні для людини. Саме вони як правило, стають причиною дертя в горлі, кашлю. Щільний чорний дим від тління пластикового сміття містить канцерогенні поліциклічні вуглеводні. При горінні гуми, окрім згаданого, утворюються канцерогенна сажа і які викликають респіраторні захворювання оксиди сірки. Постійно подразнюваний димом епітелій слизової оболонки дихальних шляхів не здатен протистояти мікробам. Особливо погано тим, хто страждає на бронхіти, бронхіальну астму, риніти чи тонзиліти. До вогнища нерідко потрапляють ДВП, ДСП, фанера. Ці матеріали містять формальдегідні смоли, до складу яких входять формальдегіди і можуть бути пофарбовані масляною фарбою, що містить свинець.

Окрім безпосередньої загрози людському здоров’ю, спалювання листя і сухої трави призводить до таких загроз:

1. Спалювання листя призводить до руйнації ґрунтового покриву, адже безпосередньо вигорають рослинні залишки, гинуть ґрунтоутворюючі мікроорганізми. Крім того, вони гинуть і від утворюваних при горінні важких металів.

2. За нормальних умов, коли листя і трава перегниває, необхідні для розвитку рослин речовини повертаються в ґрунт. При згорянні ж утворюється зола. Не зважаючи на загальноприйняту думку, зола – дуже погане добриво і, таким чином, спалювання сухостою щороку призводить до все більшого збіднення ґрунту.

3. На природних ділянках і газонах вогонь знищує насіння і коріння трав’янистих рослин, пошкоджує нижні частини дерев і кущів та верхні частини їх коріння.

4. При спалюванні трави на присадибних ділянках або стерні на фермерських полях виникає загроза перекидання вогню на природні ділянки, що веде, в свою чергу до порушення законодавства і знищення диких рослин та тварин. Саме із спалювання стерні на полях починається більшість пожеж.

5. Аналогічним чином, існує загроза лісових пожеж і загоряння житлових будинків.

6. Якщо ведеться спалювання стерні на полях, через які проходять високовольтні лінії електропередач, постає нова загроза. Густий дим є напівпровідником і за певних умов здатний стати причиною короткого замикання ЛЕП.

7. Дим від вогнищ, в туманні дні може утворювати смог і на довго зависати у повітрі. Попадаючи у легені, смог викликає суттєве погіршення здоров’я людини.

Викладені вище факти є непереборним доказом того, що спалювання рослинних решток несе численні загрози здоров’ю людини. 

Читайте нас у Facebook, Telegram та Instagram.
Завжди цікаві новини!