Помітність або життя: як колір одягу впливає на безпеку


Купуючи зимовий одяг, ми зовсім не замислюємося про те, що в один не найкращий день він може врятувати нам життя.

Експерти підрахували, як яскраві і світлі тони впливають на ймовірність ДТП за участю пішоходів, пише 24 канал.

За нашого клімату в осінньо-зимовий сезон – та й влітку в негоду – за вікнами автомобіля переважають сірі тони. З іншого боку, у більшості з нас зимовий верхній одяг саме чорний або темний, що в епоху повсюдного поширення автоматичних стильних машин, до речі, можна вважати швидше традицією, ніж питанням моди або практичності.

Старе американське фото ілюструє важливість кольору одягу для помітності пішохода: на нижньому кадрі малюк теж є.

Ось і виходить, що темний одяг на темно-сірому тлі осінніх ландшафтів перетворює будь-яку людину в такого собі невидимку. А швидко наступаючі сутінки посилюють небезпеку, адже світловий день в холодний сезон короткий.

При цьому далеко не всі з нас ходять і їздять виключно вулицями з яскравими ліхтарями. Та власне кажучи, майже кожному водієві більшу частину своїх поїздок доводиться покладатися на власні фари, а не на вуличне освітлення. Напевно кожен з водіїв може згадати випадки, коли промінь ближнього світла лише в останній момент вихоплював з мороку фігуру пішохода, так що на гальмування або об'їзд залишалось мінімум часу.

Першорядне значення має колір одягу, причому в значній мірі – його нижньої частини, яка перш за все потрапляє в промінь ближнього світла фар.

І завжди цей “щасливчик” – чи то крокуючий по краю асфальту, чи то перебігаючий дорогу, чи то тільки маючий намір це зробити – був одягнений у щось темне. Тому що, якщо він був би одягнений в світле і яскраве, ситуація не була б настільки пам'ятною: здалеку помітну людину можна без проблем об'їхати або на крайній випадок – загальмувати.

Між тим, фігура в чорному одязі чітко помітна у світлі фар на відстані 15-20 метрів, при тому, що гальмівний шлях з міських швидкостей 50-60 км/год ніяк не менше тих ж самих 20 м! Цікаво, що промінь ближнього світла приблизно вдвічі довший (див. інфографіку) за цю цифру, але згідно з результатами зарубіжних досліджень, це мало впливає на помітність “пішохода у чорному” на загальному темному тлі міських споруд, узбіччя і позбавленої листя рослинності.

Часом навіть вуличні ліхтарі і фари попутного транспорту не допомагають помітити пішохода в темному одязі: плями світла та темряви, чергуючись, заважають ідентифікувати об'єкти.

Включене дальнє світло набагато покращує видимість, але біда якраз в тому, що в цьому режимі фар ми їздимо набагато рідше – у всякому разі, якщо говорити про місто. Майте це на увазі, якщо ви або ваші близькі постійно беруть участь в дорожньому русі в ролі пішоходів.

Отже, ви (або ваші близькі) перебуваєте в групі ризику і вам варто подумати про яскравий одяг, якщо:

  • вам доводиться в темряві переходити швидкісну трасу;
  • вам потрібно часто переходити вулицю з жвавим багатосмуговим рухом;
  • ваш піший маршрут проходить по узбіччю дороги або вулиці без тротуару, і неважливо, чи є на ній вуличне освітлення чи ні;
  • ваша робота пов'язана з перебуванням на узбіччі доріг або на вулицях в будь-який час доби (прибирання вулиць, розвантаження, доставка товарів, ремонт техніки та дорожньої інфраструктури).