Про що домовилися Україна, Росія та ЄС на газових переговорах


Вистраждана епопея під назвою "тристоронні газові переговори" нарешті дійшла до логічного завершення. Україна отримає відповідний об'єм газу по ринковій ціні для проходженння зими, а Росія отримає за нього передоплату гарантовану ЄС

Вчора, вже ближче до опівночі у Брюселлі була підписана угода про відновлення поставок російського газу в Україну. Відразу слід прояснити, що мова йде про домовленості на чіткий період і не скасовують судові суперечки між "Газпромом" та "Нафтогазом" щодо контракту 2009 року Юлії Тимошенко.

Якщо коротко, то Росія погодилась продати Україні до 5 млрд кубів газу в проміжок до кінця березня 2015 року по ціні $365-378 за тисячу кубів.Україна та ЄС гарантували погасити попередній борг в $3,1 млрд і здійснити передоплату за нові поставки.

Навіщо були потрібні ці вистраждані домовленості, якщо вони на такий короткий термін? Все просто, незважаючи на нормальні об'єми закачані в підземні газосховища (майже 17 млрд кубів), глобальну економію та хоч і хиткий, але все ж таки потрібний реверс Україні не вистачало для нормального проходження зими близько 5 млрд газу.

Але як видно з публічно оголошених результатів переговорів, як Україні так і Росії довелося здати певні, раніше принципові позиції.

Вчора глава Міненерго Росії Олександр Новак казав, що в Брюсселі для відновлення постачань має бути підписано три документи.

Зокрема важливим для Росії є підписання двостороннього протоколу між Єврокомісією та Україною, за яким ЄС дає фінансові гарантії Києву щодо передоплати російського газу. Глава "Газпрому" Олексій Міллер теж вчора стверджував, що без такого протоколу переговои продовжуватися не будуть і ніякі документи підписуватись теж не будуть.

Але публічно такий протокол Україна та ЄС не підписали.

Тобто Росія хотіла отримати письмові гарантії, але отримали усні переконання і схоже вони її задовільнили.

Зокрема Єврокомісар з енергетики Гюнтер Еттінгер запевнив, що програми допомоги Україні з боку МВФ і ЄС дозволять "Нафтогазу" платити за російський газ, у тому числі в 2015 р.

За його словами, сторони домовилися, що в листопаді-грудні 2014 року Україна купить у "Газпрому" 4,6 млрд кубів газу.

"Спільно з Єврокомісією ми зможемо знайти гроші щоб купити достатньо газу", - підтвердив український профільний міністр Юрій Продан.

Взагалі, іноді дивує з якою завзятістю Єврокомісар Еттінгер намагається зклеїти розбитий україно-російський газовий союз. Щоправда логіка в його діях проста. Європа поки не позбулася газової залежності від Росії. Основні об'єми газу ЄС отримує з Росії, а транзит йде через Україну і цей хиткий ланцюжок постійно потрібно підтримувати.

Вже за підсумками підписання протоколу Юрій Продан ніби заспокоїв Еттінера, що тепер стабільні поставки газу будуть і в Україну і в ЄС.

Отже для відновлення постачань Україна до кінця 2014 року повинна виплатити "Газпрому" $3,1 млрд в рахунок накопиченого раніше боргу за газ. Перший транш на $1,45 млрд повинен надійти до відновлення постачань, другий - на $1,65 млрд - до кінця року.

Щодо грошей для оплати $3,1 млрд, то прем'єр Арсеній Яценюк неодноразово заявляв, що гроші зарезервовані на українських рахунках і оплата боргу відбудеться відразу, як будуть досягнуті  позитивні результати переговорів.

Також додатково повинна бути внесена передоплата за постачання газу в листопаді. Враховуючи ціну в $378, то за передоплату "зимового пакету" Україна до кінця року повинна заплатити приблизно майже $1,74 млрд. Ці гроші усно гарантував ЄС.

Але і Україні довелось здати певні принципові позиції. Згідно домовленостей ціна на "зимовий пакет" буде утворена за рахунок знижки в $100 до ціни за тисячу кубів за чинним контрактом "Газпрому" і "Нафтогазу" від 2009.

Знижку Росія надасть за рахунок обнулення "Газпромом" експортного мита. А рішення про обнулення повинен прийняти російський уряд.

Знаючи довгу негативну історію "словесних домовленостей" з Росією Україна принципово вимагала щоб ціна була чітко зафіксована, а не вираховувалась через якісь "знижки". Київ вже мав "знижки" за рахунок Харківських домовленостей і домовленостей Януковича, але як бачимо вони повністю нівельовані.

Щодо остаточної ціни на російський газ в межах зимового пакету, то вона буде привязана до ціни на нафту і складатиме $365-378 за тисячу кубів.

"Узгоджена ціна на газ для України: $ 378 за 1 тис. куб. м в четвертому кварталі 2014, $ 365 за 1 тис. куб. м в першому кварталі 2015", - повідомляли в «Газпромі». Такі ж цифри підтверджував вчора український прем'єр Арсеній Яценюк і профільний міністр Продан.

Але ще раз слід нагадати, що тристоронні газові переговори це тільки окремий епізод, який вирішить проблему проходження цієї зими Україною. Про свої основні претензії щодо ціни, яка зафіксована в контракті 2009 року та її формуванні Україна не забуває. 

"Остаточне рішення щодо долі газового контакту прийме Стокгольмський арбітражний суд. Саме тому, ця угода, яка підписується з тимчасовим терміном - на півроку", - зазначив прем'єр.

За словами Яценюка Україна основний позов про відшкодування $6 млрд з російського "Газрому" не відкликала і відкликати не буде."Це зазначається в тексті даного протоколу. Фактично остаточне рішення по ціні, по умовах постави і зміни ціни  буде приймати Стокгольмський суд", - уточнив Яценюк.

Віктор Кіщак, Еspreso.tv