Стенограма РНБО щодо воєнного стану: Немає сил захистити Київ


Під час доленосного засідання Ради нацбезпеки і оборони 28 лютого 2014 року воєнний стан не оголосили через відсутність грошей та неспроможність армії захистити навіть Київ.

Про це свідчить стенограма засідання РНБО, повідомляє «Українська правда».

Під час дискусії щодо можливості запровадженя воєнного стану після початку активізації російських військових у Криму Арсеній Яценюк повідомив, що «у нас на казначейському рахунку взагалі відсутні гроші».

«Тому моя пропозиція, шановний Олександре Валентиновичу (Турчинов – ред.), в першу чергу спробувати вирішити якомога швидше це через політичні консультації і через іноземних посередників», – заявив Яценюк.

На його переконання, провокування України на запровадження воєнного стану – «це частина їхнього (російського – ред.) плану».

«Росія зразу введе війська на материкову Україну. За інформацією міністра оборони, у нас немає сил Київ захистити», – заявив Яценюк.

Він виступав за політичні консультації і, на крайній випадок, за надання «додаткових прав Автономії (Криму – ред.)».

Засідання перервав телефонний дзвінок Турчинову спікера Держдуми РФ Сергія Наришкіна.

«Наришкін передав мені погрози від Путіна. Вони не виключають, як він сказав, прийняття жорстких рішень (щодо) України за переслідування росіян і російськомовних. Мабуть (нерозбірливе слово), на прийняття рішення щодо введення військ не тільки до Криму. Передав слова Путіна, що якщо загине хоч один росіянин,– вони оголосять нас військовими злочинцями і будуть переслідувати по всьому світу», – розповів Турчинов.

«Я відповів, що, розпочавши агресію проти України, вони вже стали злочинцями і будуть відповідати перед міжнародним судом», – додав він.

Після цього він поставив на голосування питання щодо запровадження воєнного стану, але в розмову втрутилась Юлія Тимошенко.

На яких підставах вона перебувала на закритому засіданні РНБО – невідомо.

Тимошенко заявила, що Росія намагається спровокувати Україну «на помилку».

«Путін хоче реалізувати абхазький сценарій і тільки чекає, аби ми дали йому привід. Ви пригадуєте, як тоді повівся на його провокацію Саакашвілі і програв! Ми не маємо права повторювати його помилок», – заявила Тимошенко.

«Тому ми маємо сьогодні благати все міжнародне товариство стати на захист України. Це наша єдина надія. Жоден танк не повинен виїхати з казарми, жоден солдат не повинен підняти зброю, бо це означатиме програш… Ніякого воєнного стану і активізації наших військ!» – додала вона.

Тодішній голова СБУ Валентин Наливайченко повідомив, що розвідка і західні партнери повідомляли про «готовність Росії до введення військ, що концентруються вздовж нашого кордону».

«І американці, і німці – всі в один голос просять нас не починати ніяких активних дій, бо, за даними їхніх розвідок, Путін використає це для початку широкомасштабного сухопутного вторгнення», – розповів Наливайченко.

Але Турчинов усе ж поставив питання воєнного стану на голосування.

«Хто «за»? Ясно. «За» – один Турчинов. Це означає, що рішення не прийнято», –наведено у стенограмі слова Турчинова.