У Франківську понад тисячу домашніх тиранів регулярно вдаються до насильства


Два мільйони українців щороку стають жертвами домашнього насильства. І це - не лише жінки і діти, а й літні люди і навіть чоловіки. Щороку майже пів тисячі з них - помирають.

Напередодні в Україні запрацювали спеціальні мобільні групи для боротьби з домашніми тиранами. Та наскільки вони ефективні - з'ясовували Подробиці.

До цієї квартири в середмісті Івано-Франківська правоохоронці навідуються по кілька разів на тиждень. 50-річний чоловік ніде не працює, часто зазирає в чарку. Під дією оковитої б'є стареньких батьків та сина. Сьогодні тут спокійно.

"Якщо немає проблем, якщо будуть - то дзвоніть одразу на 102 і ми приїдемо до вас. - Ми вам надзвичайно вдячні"

В Івано-Франківську понад тисяча домашніх тиранів регулярно вдаються до насильства. Та от жертви побоїв часто жаліють кривдників і відмовляються писати заяву в поліцію.

"Тому що це сім'я, у них є діти і не хочуть щоб хтось це бачив. Викликає просто - щоб розрядити ситуацію. Щоб він її дальше не бив", - говорить Оксана Костюк, дільничний офіцер поліції.

Зазвичай від домашньої тиранії страждають молоді жінки, - розповідають поліцейські. Але серед жертв є і літні люди, і діти. Стусани та побої - не єдине насильство. Жертви страждають від словесних погроз, образ та залякувань.

Повідомлення про такі випадки надходять щодня, - розповідає дільничний Тарас Лебуховський. Інколи більш ніж десяток за одне чергування. Від початку року - їх тисячі.

"Найголовніше - це реагування на виклики по домашньому насильству у всіх його проявах: психологічне, економічне, фізичне та сексуальне насильство. В більшості воно виражається у фізичному та психологічному насильству. А найчастіше - це є психологічне насильство", - наголосив Тарас Лебухорський, дільничний офіцер поліції.

Мобільна група стартувала у вересні. За час роботи жодному кривдникові суд суворого покарання не призначили. Більшість відбувається штрафом у 170 гривень.

"Штрафи не платять і їх то нічого не вчить. Якщо б він отримав 15 діб, відсидів 15 діб, він би трохи змінив ставлення. Треба трохи жорсткіше покарання", - переконаний Тарас Лебухорський, дільничний офіцер поліції.

Законодавство дозволяє правоохоронцям затримувати домашніх кривдників лише на 3 години. Потерпілим же тікати нікуди. У місті відсутні державні кризові центри. Один із таких організували волонтери. Втім, йому бракує фінансування.

"Приходили молоді дівчата із дітьми, але вони подивилися на ці наші спартанські умови і сказали, що будуть шукати щось краще. У нас немає опалення. У нас, як бачите, навіть туалет не призначений. Треба щоб був душ, щоб можна було помити дитину", - розводить руками Ганна Гринів, волонтерка.

Волонтери сподіваються на допомогу міста, бо притулок для жертв насильства вкрай необхідний.