Серед заростей і в забутті: На Прикарпатті доживає свого віку старовинний костел
В селі Кукільники Галицького району знаходиться старовинний Костел св. Івана Євангеліста, Марії Магдалини і 40 мучеників.
Будівля є пам'яткою архітектури місцевого значення. Зведений, за одними джерелами, в 1732, за іншими - в 1722 році на кошти львівського архієпископа Яна Скарбека. Втім зараз, колись величний і неймовірно красивий костел доживає свого віку серед заростей і бур'янів. Про це в мережі розповів прикарпатець Liubomyr Kava.
За заповітом Скарбека в Кукільницькому костелі повинні були поховати його серце. Ще під час будівництва в 1735 році храм обікрали. Але, згідно з історичними даними, в 1766 році костел мав уже 7 нових позолоченим вівтарів, крім святої Трійці. У головному вівтарі знаходилося чудотворне розп`яття. Через рік вівтарі були промальовані і позолочені, хори відремонтовані, а дзвони перенесені в нову муровану дзвіницю.
У 1774 році костел розписав художник Станіслав Строїнський. Через два роки храм перекрили новим гонтом, а ще через два роки кладовищі при костелі оточили стіною, на фасаді з`явилися дві статуї.
Всі зміни, які пережив костел в 19 столітті, маловідомі. За часів Першої світової війни храм сильно постраждав: були пошкоджені фасад, сигнатура, амвон і головний вівтар. Дах відреставрували в 1919 році, а генеральний ремонт пройшов в 1924 році. Під час відновлення зміцнили фундамент, змінили повністю черепицю і звели нову сигнатуру. У 1931 році оновлено 3 вівтаря, амвон і орган.
Костел закрили в 1945 році. Після 1955 року в ньому облаштували склад хімічних добрив. У 1962 році сільські жителі підпалили будівлю, і згоріло все, що залишалося на той момент: амвон, вівтарі і сигнатура. З 1990 року костел пустує і остаточно руйнується.