Скільки прикарпатським політикам коштуватиме участь у виборах?
Виборчий кодекс, підписаний у грудні Володимиром Зеленським, разом зі зміною виборчої системи регулює і цілу низку інших питань, зокрема щодо застав кандидатів та партій на виборах всіх рівнів.
Якщо суттєвих змін у розмірах застав кандидатів у президенти та до парламенту не відбулося, то заставу у місцеві ради підняли майже в 40 разів у порівнянні із місцевою кампанією 2015 року, пише Бліц-Інфо з посиланням на ЧЕСНО.
Відтак, охочим позмагатися за депутатські крісла доведеться зібрати чималу суму на заставу. До прикладу, аби зареєструватися кандидатам на посаду міського голови Івано-Франківська треба буде внести 340 тисяч гривень застави.
Стільки ж доведеться викласти партії, аби зареєструвати своїх кандидатів у депутати. Тобто, аби зареєструвати своїх кандидатів на посади мера та депутатів Івано-Франківської міської ради, партії доведеться сплатити заставу у розмірі 680 тисяч гривень.
Ці гроші повернуться партії лише за умови, якщо їхній кандидат в мери у першому турі виграє вибори, або ж потрапить до 2 туру. В іншому випадку застава перераховується до державного бюджету. Так само відбувається і з партіями: якщо вона виграє вибори і візьме участь у розподілі мандатів у міській раді, то застава їй повернеться. В протилежному випадку гроші також перераховуються до держбюджету.
У десятки разів зростає і “вартість” реєстрації списку кандидатів до обласних рад. До прикладу, на Прикарпатті грошова застава для реєстрації партійного списку в облраду кожній партії коштуватиме 1 мільйон 960 тисяч гривень. А застава загалом по області сягне 2 мільйонів 640 тисяч гривень.
Тут не слід забувати, що на місцевому рівні політики в радах працюють на безоплатній основі.
Таким чином, аби спробувати отримати представництво на волонтерських засадах в місцевих радах по всій Україні, партія має ризикнути сумою у 88 мільйонів.
Більше про це у матеріалі: Застава на місцевих виборах зросла майже в 40 разів
ЧЕСНО також поцікавився в керівників осередків політичних партій, що представлені в міській і обласній радах Франківщини, що вони думають про такі зміни і де їхні партії братимуть кошти на вибори.
Очільник Івано-Франківської обласної організації партії “Свобода”, депутат Івано-Франківської обласної ради Михайло Королик вважає такі зміни у Виборчому кодексі - створенням монополії у політиці.
"Мені ще легко говорити по нашій партії, живучи на Франківщині, де “Свобода” має чималий рейтинг і найімовірніше знову буде представлена у радах. Проте вважаю, що збільшення суми застави відсіє тих активних людей, які матимуть благі наміри балотуватися, але не зможуть заплатити”, - пояснив Королик.
Політик додав, що нараді в їхньому обласному осередку партії будуть думати, де дістати кошти на застави в ради й це буде непростий процес, адже суми чималі.
З позитиву у змінах до кодексу Королик називає те, що збільшення суми застави на список партії ймовірно відсіє технічні політсили, які на попередніх виборах балотувалися, щоб отримати представництво в комісіях.
Керівник Івано-Франківської обласної організації партії “Європейська солідарність”, депутат Івано-Франківської обласної ради Остап Дзеса каже, що особисто зміни до Виборчого кодексу сприймає негативно, але закон не відмінити, тому в організації вони будуть думати, як у законний спосіб розшукати кошти.
"Ми відчуваємо, що рейтинг партії позитивний на Франківщині, тому маємо намір приймати участь у виборах на всіх рівнях. Якщо підрахувати суму застав, то виходить серйозна цифра для будь-якої партії”, - пояснив Дзеса.
Нелегко доведеться і новим політсилам, які не були представлені в радах Франківщини.
Керівник Івано-Франківської обласної організації політичної партії “Голос”, народний депутат Ярослав Юрчишин зміни у Виборчому кодексі відкрито не критикує. Каже, що кошти не матимуть визначального значення. Його матимуть кандидати, які зможуть переконати франківців інвестувати ці гроші в команду, а потім підтримати її на виборах.
Законотворці ще мають час, щоб внести зміни до Виборчого кодексу, який нещодавно ухвалив парламент і підписав президент Володимир Зеленський наприкінці 2019 року.
Читайте нас у Facebook, Telegram, та Instagram. Завжди цікаві новини!