Працівники Комунального підприємства обласної ради "Пам'ять" продовжують обстежувати будівлю Заболотівської стоматологічної поліклініки.
В 40-50-ті роки минулого століття підвальні приміщення цього будинку використовувались органами НКВС, як місця утримання в'язнів.
Під час першої поїздки на стінах колишніх в'язничних камер історики виявили замурований вхід та декілька чудом вцілілих надписів, адже від постійної вологості штукатурка дуже знищена. Вже під час другої поїздки працівники комунального підприємства відкрили один з замурованих входів. Невеличка кімната виявилась повністю засипана ґрунтом. Тож далі історики взялись вибирати землю. У ній знайшли залишки кераміки, декілька шматків газети радянського періоду, невеличку саперну лопату, цвяхи та кістки, інформує кореспондентка Бліц-Інфо.
Продовжуючи пошукові роботи в цій же кімнаті працівники комунального підприємства "Пам'ять" відкопали сховок з столовим та кухонним начинням. В одному із керамічних чайників збереглися документи, що датуються 1941-1942 роками і стосуються історії існування єврейського гетто в Заболотові. Також на документах збереглися відбитки печаток юденрату.
"При вході в одній з кімнат виявили сховок, в якому було декілька десятків предметів кухонного та столового начиння: керамічні та металічні вироби – це чайнички, посуд, підставка для хліба, чорновий кухонний інвентар, ложечки, стаканчики та гасова лампа. Перед нами постало питання кому воно належало і коли це заховали. Так, в одному з чайничків ми виявили декілька документів, які належали пану Бергу Мозесу. Це документи переважно фінансово-господарського характеру, більшість з них німецькою мовою, і тільки один українською – боргова розписка", - розповідає керівник комунального підприємства "Пам'ять" Василь Тимків.
Скоріш за все, припускає історик, метою сховку були не самі документи, а власне кухонний інвентар.
За його словами, ця знахідка відкриває трагічну історію єврейського народу, адже ніхто не знає чому власники ховали речі.
Водночас директор музею визвольних змагань Заболотова Ольга Заграновська розповідає, що у 1942 році було масове переслідування єврейського народу. Зокрема, весь центр Заболотова був огородженим і вважався гетто.
"22 грудня євреїв, хто в чому був одягнений, зігнали у центрі Заболотова, а потім повели у сторону гори Хомів, де була виконана яма. Біля неї їх розстріляли. Ті, хто вижив - закопали живцем", - переповідає Заграновська.
Вона додає, що до цієї акції у Заболотові проживали майже чотири тисячі євреїв. Після повного дослідження та опису, знайдені речі Василь Тимків планує передати місцевому музею.
Читайте Бліц-Інфо в Facebook, Telegram та Twitter. Тільки найважливіші новини!