Мова – це серце держави: Як в Івано-Франківську вийшли на захист української мови
16 липня на площі перед Івано-Франківською облдержадміністрацією пройшло Віче на захисту української мови. Таким чином франківці висловили протест проти підтримки російської мови в Україні.
Як відомо, на 16 липня у Верховній раді планували розглянути так званий мовний закон нардепа Бужанського, за яким пропонується скасувати обов’язкове вивчення 80% предметів у школах українською мовою. Втім, напередодні у парламенті вирішили відкласти розгляд на 17 липня.
Тож такі акції протесту одночасно проходять під Верховною радою та в інших містах України. В Івано-Франківську на акцію протесту вийшли різні політичні партії та громадські організації. А також громадські активісти, учасники АТО та рідні загиблих на сході Героїв. Загалом, кілька сотень небайдужих, інформує кореспондентка Бліц-Інфо.
Міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків каже, що винесення такого закону у стіни парламенту апріорі є неприпустимим.
"Навчання у школах має проводитись тільки українською мовою – така наша позиція. Ми вже вплинули на таке рішення, адже цей законопроєкт мав розглядатись сьогодні – завтра, а тепер його відтерміновують. Це означає, що під тиском громади ми можемо впливати на прийняття таких законів. Багато депутатів відмовились голосувати за цей законопроєкт", - зауважив Марцінків..
Заступник голови обласної ради Василь Гладій повідомив, що напередодні відбулося засідання уповноважених представників усіх депутатських фракцій в облраді, де було вирішено підготувати звернення від Івано-Франківської обласної ради до керівництва держави, з вимогою не розглядати цей законопроєкт.
"Ми, представники всіх депутатських фракцій обласної ради, звертаємося до керівництва держави з вимогою припинити нападки на основи української нації та державності, зупинити політику малоросійства та нищення української держави, не допустити перегляд мовного законодавства!", - зачитав звернення заступник очільника облради.
Голова фракції ВО "Свобода" в обласній раді Михайло Королик зауважив, що ця влада дає українцям багато приводів для протестних акцій.
«Що не день, то Слуги, які буцімто йшли захищати українські інтереси, шкодять українцям. І все більше виглядають слугами олігархів. І нічого дивного, що такий недодепутат подає закон проти української мови. Бо сам президент говорить, що немає значення якою мовою говорити і під яким пам’ятником зустрічатися. І чи патріот, чи малорос. Ви уявляєте, аби таке говорив лідер нації у Америці чи Англії? Очевидно, він би на другий день пішов у відставку. Але наш президент вважає це нормальним. Він сам не дотримується своїх обіцянок. Обіцяв піти у відставку, якщо хоч раз порушить закон. І от минулого тижня порушив – забув задекларувати 5 мільйонів. За це передбачена кримінальна відповідальність. Але наш президент вважає, що нічого страшного не сталося. Пам’ятаєте, як вони розповідали, що продаж української землі призведе до багатства українців. І що землею не торгують лише недорозвинуті держави. А всі успішні – торгують. А що «Слуги» роблять сьогодні? Вони хочуть обкласти великими податками кожен гектар української землі. Щоб люди, які мають паї, не маючи змоги заплатити ці податки, були змушені її продати. І зрозуміло, що ця земля піде за безцінь, аби була змога бодай заплатити ці податки. Куди не глянь, на кожному кроці недослуги з нас знущаюся", - зауважив Михайло Королик.
Мама загиблого бійця АТО Володимира Шарабуряка Ольга Шарабуряк каже, що акція має нагадати нардепам, в якій країні вони живуть та кому мають служити.
«Сьогодні ми з матерями, дружинами прийшли сюди, щоб нагадати тим, хто сидять нагорі, в якій країні вони живуть, по якій землі ходять,чий хліб їдять. Вони напевне забули, що це Україна і мова тут українська. Не язик, а мова! Ми, матері, віддали своїх синів не для того, щоб вони вводили тут язик, щоб наші нащадки не знали хто вони є. Наші діди, прадіди віддавали життя за Україну і тепер віддають життя наші сини. Вони пішли воювати не тільки за територію. Вони пішли за мову, прапор, герб! Бо Україна в нас одна і ніхто її не відбере. Наші діти знають, що таке Україна і що таке москаль. Знають ,як їх діди гнили в таборах і ГУЛАГах, як наших людей нищили в Дем’яновому лазі і скільки таких є по всій Україні. Разом з нашими синами воюють і російськомовні, але також вони стоять за Україну. Якщо треба буде, ми підемо і їм буде непереливки, бо серце матері знає, що таке втратити сина. Мова – це як серце людини, якщо її забрати – держави не буде", - каже Ольга Шарабуряк.
Схожу думку висловив і голова Громадська організації «Івано-Франківської обласної асоціації учасників та ветеранів АТО» Мирослав Кріль.
"Що для нас Україна, за що ми воювали й за що гинули наші друзі? Це не абстрактне поняття. Україна - це її історія, культура, мова, це те, що об’єднує нас всіх. Саме за це поклали голови наші побратими на сході. Не буде мови – не буде держави. Це саме те, до чого нас намагаються зараз привести. Забрати культуру, мову, історію, зробити незрозумілу державу, яка буде називатися Україна, а фактично буде додатком до іншої країни. Ми ніколи цього не допустимо! Будь-якими засобами, починаючи з конституційних мирних зібрань і закінчуючи навіть силою зброї, якщо це буде необхідно, ми будемо відстоювати нашу державу, мову, культуру! Це попередження нашій владі на майбутнє. В мене багато побратимів, які говорили російською мовою і говорять зараз, в мене в роті 2/3 розмовляли російською, але жоден з них зараз не скаже, що він хоче російську, як другу державну чи мову викладання. Вони розуміють, що їх діти мають вчити українську мову. Бо в них була забрана ця можливість раніше. Діючий закон дає нам цю можливість. Приємно, що сьогодні всі партії одноголосно відстоюють тут позицію захисту нашої мови ,сподіваюся що так буде і надалі, що вони не будуть сваритися про свою більшу чи меншу роль в захисті мови. Якщо наші патріотичні політичні сили не об’єднаються, то на наступних виборах виграють ОПЗЖ навіть у Франківську", - закликав атовець.
Керівник Івано-Франківського обласного музею визвольної боротьби імені Степана Бандери, історик Ярослав Коретчук підкреслив, що за 400 років Московська імперія і Радянський союз 153 рази забороняли українську мову.
"Те, що пропонує так званий депутат Верховної ради Максим Бужанський – це не його ідея. Адже він яскравий представник п’ятої колони, яка фінансується в Україні з Москви. Бо у фракції Слуг народу величезна кількість колишніх перемальованих регіоналів, великих проросійських активістів, які не можуть спати спокійно, поки Україна не повернеться в лоно Російської імперії. Адже ця імперія без України не може існувати на карті світу. І сьогодні ми з вами повинні спільно і чітко заявити, що ми за українську мову. Ми сьогодні звернули увагу на законопроєкт Бужанського, але вони внесли ще один законопроєкт про те, щоб дозволити у ВНЗ для студентів викладати іноземною мовою. А якою саме іноземною? Російською ж звичайно. Ми повинні твердо сказати, що станемо на захист нашої держави. Тому повинні гуртуватися, відкинути амбіції і об’єднатися заради України. Бо всі знають - в єдності сила народу", - резюмував Коретчук.
Читайте нас у Facebook, Telegram та Instagram.
Завжди цікаві новини!
