20 найзагадковіших об’єктів світу


Літаємо в космос, наввипередки будуємо хмарочоси, клонуємо живі організми і робимо багато такого, що ще недавно здавалося неможливим. І при цьому досі нездатні розгадати загадки будівельників і мислителів, що жили тисячоліття тому.

Стародавній булижник вагою в сотню тонн дивує нас більше, ніж комп’ютер розміром у пів-долоні, пише ВСВІТІ.

1. Стоунхендж, Великобританія, Солсбері

mysteryplaces01

Вівтар, обсерваторія, гробниця, календар? Вчені так і не прийшли до єдиної думки. П’ять тисяч років тому з’явилися кільцевий рів і вали навколо нього діаметром 115 м. Декількома століттями пізніше древні будівельники доставили сюди 80 чотиритонних каменів, а ще через пару століть – 30 мегалітів вагою 25 тонн. Камені були встановлені по колу і у вигляді підкови. Той вигляд, в якому Стоунхендж дійшов до наших днів, багато в чому результат людської діяльності недавніх століть. Люди продовжували трудитися над камінням: селяни відколупувати від них шматочки-обереги, туристи мітили територію написами, а реставратори додумали за стародавніх, як тут у них що стояло правильно.

2. Піраміда Кукулькана, Мексика, Чичен-Іца

mysteryplaces02

Щороку в дні весняного і осіннього рівнодення біля підніжжя святилища верховного божества майя – Пернатого Змія – збираються тисячі туристів. Вони спостерігають диво «явлення» Кукулькана: Змій рухається вниз вздовж балюстради головних сходів. Ілюзію створює гра трикутних тіней, що відкидаються дев’ятьма платформами піраміди в той момент, коли сонце, що хилиться до заходу, протягом 10 хвилин висвітлює її північно-західний кут. Було б святилище зміщене хоч на градус, нічого подібного б не відбувалося.

3. Карнакські камені, Франція, Бретань, Карнак

mysteryplaces03

У цілому близько 4000 мегалітів заввишки до чотирьох метрів розставлені стрункими алеями неподалік від міста Карнак. Ряди йдуть паралельно один одному або розходяться віялом, подекуди утворюють кола. Комплекс датується V-IV тисячоліттям до н.е. У Бретані ходили легенди, що це чарівник Мерлін змусив закам’яніти шеренги римських легіонерів.

4. Кам’яні кулі, Коста-Ріка

mysteryplaces04

Артефакти доколумбової епохи, розкидані поблизу Тихоокеанського узбережжя Коста-Ріки, були виявлені в 1930-і роки працівниками бананових плантацій. Сподіваючись знайти всередині золото, вандали зруйнували багато куль. Зараз більшість з тих, що залишилися, зберігаються в музеях. Діаметр деяких каменів досягає 2,5 метра, вага – 15 тонн. Призначення їх невідоме.

5. Скрижалі Джорджії, США, Джорджія, Елберт

mysteryplaces05

У 1979 році хтось під псевдонімом RC Christian замовив будівельній фірмі виготовлення та встановлення монумента – конструкції з шести гранітних монолітів загальною вагою понад 100 тонн. На чотирьох бічних плитах викарбувані десять заповідей нащадкам на восьми мовах, включаючи російську. Останній пункт говорить: «Не будьте раком для Землі, природі теж залиште місце!»

6. Нураги Сардинії, Італія, Сардинія

mysteryplaces06

Напівконічні споруди, що нагадують величезні вулики (висотою до 20 м), з’явилися в Сардинії в кінці II тисячоліття до н.е., до приходу римлян. Вежі побудовані без фундаменту, з накладених один на одного кам’яних блоків, що не скріплені ніяким розчином і тримаються тільки за рахунок власної ваги. Призначення нурагів невідоме. Характерно, що археологи не раз виявляли при розкопках мініатюрні моделі цих веж з бронзи.

7. Саксауаман, Перу, Куско

mysteryplaces07

Археологічний парк на висоті 3700 метрів і площею 3000 га розташований на північ від столиці Імперії інків. Оборонний і одночасно храмовий комплекс був побудований на рубежі XV-XVI століть. Зигзагоподібні зубчасті стіни, що досягають 400 метрів в довжину і шести у висоту, складені з 200-тонних кам’яних блоків. Як інки встановлювали ці блоки, як підганяли їх один під інший – невідомо. Зверху Саксауаман виглядає як зубаста голова пуми Куско (місто було закладено у формі священної тварини інків).

8. Аркаїм, Росія, Челябінська область

mysteryplaces08

Поселення епохи бронзи (III-II тисячоліття до н.е.) знаходиться на тій же широті, що й Стоунхендж. Збіг? Вчені не знають. Два ряди кругових стін (діаметр – 170 м), система водостоків і каналізація, колодязь в кожному будинку – свідоцтва високорозвиненої культури. Пам’ятник був виявлений студентами та школярами з археологічної експедиції в 1987 році. (На фото – модель-реконструкція.)

9. Ньюгрейндж, Ірландія, Дублін

mysteryplaces09

Кельти називали його курганом фей і вважали будинком одного зі своїх головних богів. Круглу споруду з каменя, землі і щебеню діаметром 85 метрів було зведено понад 5000 років тому. Всередину кургану веде коридор, який закінчується ритуальною камерою. У дні зимового сонцестояння ця камера яскраво висвітлюється на 15-20 хвилин променем сонця, що потрапляє у віконце над входом в тунель.

10. Кораловий замок, США, Флорида, Хомстеді

mysteryplaces10

Химерну структуру самостійно за 28 років (1923-1951) побудував латвійський емігрант Едвард Ліндскалнін на честь втраченого кохання. Те, як людина скромного зросту і статури переміщувала в просторі величезні блоки, залишається загадкою.

11. Статуї «рептилоїдів», Французька Полінезія, острів Нуку-Хіва

mysteryplaces11

Статуї в містечку під назвою Темехеа-Тоху на Маркизських островах зображують дивних істот, вигляд яких у масовій свідомості пов’язується з інопланетянами. Вони різні: є великі великороті «рептилоїди», а є й інші: з маленькими тулубами і непропорційно великими витягнутими головами-шоломами з величезними очима. Спільне в них одне – лютий вираз обличчя. Чи були це прибульці з інших світів або просто жерці в масках – невідомо. Статуї датуються приблизно початком II тисячоліття.

12. Піраміди Енагуні, Японія, архіпелаг Рюкю

mysteryplaces12

Монументи з величезних кам’яних платформ і стовпів, розташованих під водою на глибині від 5 до 40 метрів, були виявлені в 1986 році. Головна з цих споруд має вигляд піраміди. Недалеко від неї знаходиться велика площа зі сходами, схожа на стадіон з глядацькими трибунами. Один з об’єктів нагадує величезну голову, як у статуй моаї на острові Пасхи. У науковому середовищі ведуться суперечки: багато хто вважає, що лежачі на дні океану утворення мають виключно природне походження. Але одинаки типу Масаакі Кімури, професора університету Рюкю, який неодноразово пірнав до руїн, наполягають, що тут не обійшлося без людини.

13. Гозекське коло, Німеччина, Гозекі

mysteryplaces13
Кільцева система концентричних ровів і дерев’яних огорож була створена в період між 5000 і 4800 роками до н.е. Зараз комплекс реконструйований. Імовірно, він використовувався як сонячний календар.

14. Великий Зімбабве, Зімбабве, Масвінго

mysteryplaces14

Одна з найбільших і найстаріших кам’яних споруд Південної Африки будувалася з XI століття, а в XV з невідомої причини була занедбана. Всі конструкції (до 11 метрів у висоту і 250 у довжину) зведені методом сухої кладки. Імовірно, в поселенні жило до 18 000 чоловік.

15. Делійська колона, Індія, Нью-Делі

mysteryplaces15

Залізна колона заввишки більше 7 метрів і вагою понад 6 тонн – частина архітектурного комплексу Кутб-Мінар. Була відлита в честь царя Чандрагупти II в 415 році. З незрозумілих причин колона, майже на 100% зроблена з заліза, практично не піддається корозії. Вчені намагаються пояснити цей факт різними причинами: особливою майстерністю і технологіями давньоіндійських ковалів, сухістю повітря і специфічними кліматичними умовами в районі Делі, формуванням захисної оболонки – зокрема, в результаті того, що індуси покривали священний монумент оліями і пахощами. Уфологи, як зазвичай, бачать в колоні черговий доказ втручання позаземного розуму. Але таємниця «нержавійки» досі не розгадана.

16. Лінії Наски, Перу, плато Наска

mysteryplaces16

47-метровий павук, 93-метрова колібрі, 134-метровий орел, ящірка, алігатор, змія, інші зооморфні і людиноподібні істоти … Гігантські зображення з висоти пташиного польоту здаються видряпаними на позбавленій рослинності гірській породі, причому ніби-то однією рукою, в єдиному стилі. Насправді це борозни глибиною до 50 см і шириною до 135 см, зроблені в різний час в V-VII століттях.

17. Обсерваторія Набта, Нубія, Сахара

mysteryplaces17

У пісках поруч з висохлим озером знаходиться найстаріший археоастрономічних пам’ятник на планеті, на 1000 років старший за Стоунхендж. Розташування мегалітів дозволяє визначати день літнього сонцестояння. Археологи вважають, що люди тут жили сезонно, коли в озері була вода, тому потребували календарів.

18. Антикітерський механізм, Греція, Антікіфера

mysteryplaces18

Механічний пристрій з циферблатами і стрілками на початку XX століття було знайдено на затонулому кораблі, що прямував з Родосу (100 рік до н.е.). Після тривалих досліджень і реконструкцій вчені з’ясували, що прилад виконував астрономічні завдання – дозволяв стежити за пересуванням небесних тіл і здійснювати дуже складні обчислення.

19. Плити Баальбека, Ліван

mysteryplaces19

Руїни римського храмового комплексу відносяться до I-II століття н.е. Але римляни звели святилища не на порожньому місці. У основі храму Юпітера лежать давніші плити вагою 300 тонн. Західну підпірну стінку становить ряд «Трилітонів» – трьох вапнякових блоків, кожен більш 19 м у довжину, 4 м у висоту і вагою близько 800 тонн. Римська техніка не в змозі була піднімати таку вагу. До речі, неподалік від комплексу вже не одну тисячу років лежить ще один блок – під 1000 тонн.

20. Гебеклі-Тепе, Туреччина

mysteryplaces20

Комплекс на Вірменському нагір’ї вважається найдавнішим з найбільших мегалітичних споруд (орієнтовно X-IX тисячоліття до н.е.). У той час люди ще займалися полюванням і збиранням, але хтось зміг спорудити круги з величезних стел із зображеннями звірів.