Афганці співпрацюватимуть з владою за підписаним планом
Президент Віктор Янукович нещодавно видав Указ «Про проведення в 2014 році в Україні Року учасників бойових дій на території інших держав». В Україні майже 270 тисяч учасників бойових дій на території інших держав, а 15 лютого виповнюється 25 років від часу виведення військ колишнього СРСР з Республіки Афганістан. У бойових діях на взяли участь понад 160 тисяч солдатів і офіцерів з України. Життя майже 3000 українців забрала ця війна за чужі інтереси. Понад шість тисяч стали інвалідами.
З усіх місцевих громадських організацій Коломийська МРО УСВА чи не найактивніша. Діалог з владою у них конструктивний давно. А 13 вересня ще й підписали меморандум про співпрацю з місцевими органами самоврядування та райдержадміністрацією на розширеному засіданні в сесійному залі міської ради.
Окрім спілчан, керівників відділів та управлінь міста й району, були присутні й голова обласної спілки воїнів-афганців Юрій Купчій, очільник обласної структури Міжнародної громадської організації «Ліга 30» Віктор Омелько, начальник інформаційно-аналітичного управління ОДА Сергій Каліфіцький та інші.
Розпочали засідання хвилиною мовчання, так вшанували пам’ять тих 52 колишніх воїнів-афганців з Коломийщини, які відійшли у вічність. На порядку денному серед найболючіших питань було й призначення допомоги родинам померлих спілчан. А таких у місті й районі всього сім. Бо, за словами пана Тодоріва, так відбувається в нашій державі: коли живий ветеран-афганець, його сім’я має пільги на оплату, наприклад, комунальних послуг. Якщо ж його не стало, в той час, коли найбільше потрібна допомога держави, всі пільги скасовують. У інших регіонах розв’язали таку програму на місцевому рівні, рішеннями сесій щомісяця до пенсії добавляють певну суму. Ось і коломийські ветерани Афганістану просили посприяти в цьому і міського голову Ігоря Слюзара, і голову РДА Михайла Негрича. Ті пообіцяли владнати проблему.
Розповідали ветерани про те, що не завжди можуть надіятися на безкоштовну медичну допомогу, а путівок на санаторно-курортне лікування на державному рівні щороку надають 4-5% від потреби. Висловлювали пропозицію про перереєстрацію усіх учасників бойових дій, бо так, на жаль, склалося, що багато тих, хто має цей статус, навіть не були в Афганістані. Завдяки цьому, переконані, можна зекономити багато грошей, бо, як стало відомо нещодавно, учасниками бойових дій на території інших держав є навіть деякі міністри. А хіба фінансове становище міністра можна порівняти зі статками ветеранів війни?
Також пролунало прохання облаштувати територію біля пам’ятника воїнам-афганцям: обновити плитку, яка зносилася або відпала, посадити на місці дерев, які зрубали, нові, адже біля меморіалу відбуватимуться всі урочистості.
У плані заходів до 25-ої річниці виведення військ з Афганістану на всеукраїнському рівні затверджено нагороди ветеранам. Однак не всі їх отримають, бо бюджет замалий. Тому пан Тодорів просив місцеву владу допомогти й тут, знайти кошти для нагород усім.
Ще одна необхідність – подати клопотання голові Всеукраїнської спілки, директорові музею Міністерства оборони про надання коломийським ветеранам військової атрибутики (одяг, зразки зброї) для створення відповідної виставки в Музеї історії міста, щоб молодь таким чином могла познайомитися з минулими подіями.
Звернувся голова афганців і до начальника виправної колонії №41. Тепер там з різних причин відбувають покарання четверо учасників бойових дій. Одному з них необхідна медична допомога – виробити зубні протези. Тож на засіданні пан Тодорів просив потурбуватися про перевезення цієї людини до стоматологічної поліклініки, згода головного лікаря Коломийської ЦРЛ уже є.
Оксана Палій, «Дзеркало Коломиї»