Антимонопольники вимагають від МТС, Київстару і Life не підвищувати тарифи без згоди абонентів


Антимонопольний комітет України наказав операторам мобільного зв’язку вжити заходи щодо одержання згоди споживачів на зміну умов надання певних видів послуг, зокрема, умов тарифних планів.

Про це йдеться на Урядовому порталі з посиланням на прес-службу Антимонопольного комітету.

"Останнім часом до Антимонопольного комітету України надходили численні скарги громадян на операторів ринку мобільного зв’язку, зокрема на три провідні компанії на ринку. У зв’язку з цим, комітетом було проведено відповідне розслідування, результати якого показали наявність неправомірних, на думку комітету, дій операторів мобільного зв’язку", - інформує відомство.

Згідно з інформацією АМКУ, найпоширенішими з порушень є: підвищення щоденної та щомісячної абонентних плат; необхідність поповнення рахунку на встановлену ціну, як умова для відновлення можливості користуватися всім обсягом послуг; переведення на інший тарифний план споживачів послуг мобільних операторів, зокрема без попереднього повідомлення абонентів; підвищення плати за з’єднання; встановлення мелодії замість гудка без попереднього повідомлення абонентів та зняття з їх рахунку плати за цю послугу; зміна вартості послуги тощо.

Прес-служба АМКУ наголосила, що до обов’язків операторів входить інформування громадян у засобах масової інформації та/або на своєму веб-сайті щодо зміни тарифів, тарифних планів, які встановлюються ними самостійно, не пізніше ніж за сім календарних днів до їх зміни.

"Два оператори укладають з такими абонентами публічні договори, третій – договори приєднання, які відповідно до цивільного законодавства встановлюють права та обов’язки сторін", - зазначають в Антимонопольному комітеті.

Згідно з цими договорами операторам забороняється вносити до договору положення, що передбачають отримання та/або сплату споживачем послуг, які він не замовляв, а також положення, які передбачають умови, що ставлять сторони договору у нерівне становище, обмежуючи чи погіршуючи тим самим права споживача у порівнянні з визначеним законодавством.