Брама палацу Потоцьких в Івано-Франківську - невиконана обіцянка влади до свята Дня Незалежності
Візитівку Івано-Франківська - браму палацу Потоцьких – обіцяли закінчити до 24 серпня.
Нагадаємо, ініціатором реставрації брами палацу засновників Станіславова виступила Івано-Франківська міська рада. Депутати навіть зібрали гроші на ці потреби. Втім, профінансувати реставрацію зголосився власник комплексу. Її реконструкцію здійснюють львівські майстри - реставратори.
Палац Потоцьких - пам'ятка архітектури XVII століття. Теперішня брама Палацу споруджена дещо пізніше - наприкінці 18 - початку 19 століття. Її встановили, коли у Палаці Потоцьких розмістили австрійський військовий шпиталь. А раніше брама була елементом фортеці і мала оборонне значення.
Комплекс палацових споруд і сама брама числяться у Державному реєстрі архітектурних пам’яток у міському відділі охорони культурної спадщин. Щоб розпочати відповідні роботи, фахівцям необхідно було довгий час її обстежувати та проаналізувати фундаменти. Про це у розмові кореспонденту "Бліц-Інфо" розповів раніше начальник відділу охорони культурної спадщини МВК, Ігор Панчишин.
Хоча браму Палацу Потоцьких обіцяли закінчити ще минулого року, фахівці запевняють: все робилось і робиться згідно декларації.
Брама палацу Потоцьких майже відреставрована. На початок липня майтрам залишалося встановити металеві деталі, поштукатурити та покрити консерваційним шаром.
«Оскільки спочатку брама Потоцьких була в аварійному стані, виникало багато дискусій, щодо того як правильно виконувати роботу, клопоту додавала й археологія. Робились формальні перепони для тої археології , вони не стосуються тих хто організовував чи проектував то все діло. При відкритті якихось речей виявляється, що треба переплановувати все решта, плюс кошторис. Єдині будівельні проектні роботи, які завжди можуть корегуватися по-ходу – це реставраційні роботи. Кожен етап вимагав доопрацювання. Та ще й грошей дуже багато немає на це, тому процес такий не прискорений», - пояснював кореспонденту "Бліц-Інфо" Ігор Панчишин.
Розчини та всі інші речі були використані такі як в ті часи, проте майстрам-реставраторам довелось укласти близько 40% нової австрійської цегли, яку вони вважають автентичною.
«Наразі фактично все зроблено. Залишилось встановити окремі металеві деталі ручної роботи, металеві решітки до паркану, які демонтувались аби їх почистити та виправили ковальським способом. Помальовано консерваційним шаром і назад вмонтовано все так, як воно було. Деталі, які окремо робляться будуть домонтовувати, адже це автентика і треба делікатно це все зробити», - запевняв начальник охорони культурної спадщини.
Крім того, фахівці виявили багато старих деталей, яким призначення навіть не вияснили, але їх повернуть на місце. Ті, що були в аварійному стані відремонтували та повернули до попереднього стану.
Нова брама Палацу Потоцьких на думку експертів має прослужити близько 90 років. Як запевняє Ігор Панчишин, «якщо пильнувати за спорудою та постійно дивитися за тим, то воно вічне».
Фотокореспондент "Бліц-Інфо" зафіксував сьогоднішній стан брами палацу Потоцьких, ремонт якої, згідно фото, майстри так і не встигли завершити до обіцяного терміну - Дня Незалежності, 24 серпня.