Бюджетні кошти — лише ProZorro


Той, хто мав справу з системою закупівель за бюджетні кошти, знає, наскільки ця процедура складна і скільки приховує у собі можливостей для різних маніпуляцій. Вже не кажемо про часи існування сумнозвісної Тендерної палати, начебто громадської організації, котра за задумом її організаторів була прикриттям для «дерибану» бюджетних коштів.

 Втім, з того часу в країні відбулося чимало змін, в тому числі у системі закупівель товарів, робіт чи послуг за громадські кошти. Однією із таких змін стало запровадження системи електронних закупівель ProZorro. Адже попри те, що система ця у державі працює, не всі бюджетні торги відбуваються за її допомогою, і це породжує як мінімум сумніви в їх об’єктивності, а як максимум — впевненість щодо зловживань, проведення торгів у чиїхось інтересах і т. п, пише Галичина

Основні критерії — прозорість і ефективність

Для того, аби продемонструвати ефективність системи електронних закупівель ProZorro, самі її розробники публікують так звані кейси (це можна перекласти як реальні приклади, які обррунтовують певні теоретичні ідеї). Причому не лише успішні, які демонструють реальну економію бюджетних коштів, що досягається шляхом конкуренції та аукціону зі зниженням ціни, а й протилежні приклади. Наведемо кілька з них. ПАТ «Укргазвидобування» проводило тендер на постачання вимірювальних приладів для трубопроводів і планувало витратити на цей товар  4 241 266,00 грн. У тендері взяли участь п’ять компаній, чотири з яких активно торгувалися на аукціоні, що відбувся у грудні 2015 року.

В результаті переможцем стало товариство з обмеженою відповідальністю, яке запропонувало ціну 1 497 006,00 грн., зекономивши бюджетові державного підприємства 64% коштів. Як зазначають у ProZorro, замовник приєднався до системи у вересні 2015 року, загалом за цей час провів понад 100 торгів.

Ще один приклад: ДП «НЕК «Укренерго» отримало економію у 83% на закупівлі розробки робочого проекту. Бюджет закупівлі становив майже 300 тисяч гривень. У результаті торгів, в яких взяли участь 13 учасників, ціну було знижено до трохи менше ніж 50 тисяч. Замовник приєднався до системи у квітні 2015 року і за рік провів більш ніж півтори тисячі закупівель із загальною економією понад 22 млн. грн.

А ось приклад протилежний — «Іванівська районна лікарня» закуповувала лабораторні реактиви на 11 тисяч гривень. Представлена на торги тендерна документація була такої якості, що її неможливо було прочитати. Потенційні учасники звертали на це увагу замовника, але той ніяк не реагував на зауваження. Отож «прочитати» документацію зумів лише один виконавець — приватне підприємство, як жартують розробники системи «з хорошим зором», і економія коштів для лікарні становила аж 23 гривні, або 0,2 відсотка.

Обласна рада приглядається

Наприкінці квітня з участю голови обласної ради Олександра Сича, його першого заступника Василя Гладія, керівників депутатських фракцій та голів постійних комісій обласної ради відбулася нарада щодо впровадження системи електронних закупівель ProZorro у практику діяльності обласного представницького органу. Найперше її організатори мали на меті роз’яснити, як працює згадана система, дати можливість зрозуміти її переваги і недоліки. «Сьогодні є декілька проектів рішень, пов’язаних з цією системою, тому ми повинні розуміти, що це таке є і зрозуміти її переваги та ризики.

Добре усвідомлюючи що це є, зможемо приймати якесь рішення, щоби не наламати дров. Чи запроваджувати її всюди, чи вибрати якісь окремі підприємства і відомства, де її апробують», — пояснив мету зібрання голова облради Олександр Сич. 
Начальник відділу розвитку соціального сектору департаменту економіки облдержадміністрації Юрій Ляшевич розповів учасникам наради про нормативно-правову базу, яка регулює впровадження системи, про вигоди від її використання, процедуру здійснення закупівель тощо.

Зокрема, за його словами, нині в системі електронних закупівель діє шість акредитованих майданчиків. «Тут максимальна прозорість проведення тендерів, є конкуренція між майданчиками, обов’язковий аукціон для зниження ціни та інше. Загалом трикутник співпраці, з якого складається система електронних закупівель, має такий вигляд: приватні майданчики, держава і громадянське суспільство», — пояснив Ю. Ляшевич. Він також наголосив, що протягом минулого року в системі ProZorro проведено 85 тисяч тендерів на загальну суму 17 млрд. грн. і економія коштів у завершених процедурах становила в середньому близько 13%, або загалом 1,27 млрд. гривень.
Голова обласної ради Олександр Сич запевнив: якщо облдержадміністрація встигне підготувати проект рішення про впровадження системи ProZorro, то його винесуть на розгляд п’ятої сесії обласної ради 26 травня.

Зауважимо, що депутати обласної ради висловили певні застереження щодо активної участі у системі електронних закупівель прикарпатських підприємців. Тому є потреба провести презентацію ProZorro для підприємців, які з її допомогою матимуть змогу працювати на загальноукраїнському ринку. Звучали також побоювання, чи не стане переможцем торгів фірма, яка щойно створена і не має серйозного досвіду. На що Юрій Ляшевич зауважив, що їх перевіряють самі майданчики, на яких відбуваються торги. Прикметно, що висловлювались побоювання, що виконувати роботи, постачати товари чи послуги зможуть підприємства з інших областей, які не сплачують податки в області.

Пропонували на допорогових закупівлях встановити систему запобіжників для підприємств з інших областей. Втім, уже сама така пропозиція суперечить ідеології системи ProZorro, адже, за словами її розробників, будь-які преференції у бюджетних закупівлях — це уже перший крок до корупції та зниження ефективності.
Аби розповісти бізнесменам про їхні переваги від користування системою ProZorro, Олександр Сич запропонував провести семінар із залученням керівників районів, депутатів районних рад та представників реального сектору економіки.

До речі, виконавчий апарат Івано-Франківської обласної ради вже з травня проводитиме допорогові закупівлі через систему ProZorro. За повідомленням на офіційній інтернет-сторінці облради, голова представницького органу Олександр Сич підписав розпорядження щодо застосування системи електронних допорогових закупівель. Воно передбачає починаючи з 10 травня 2016 року здійснювати відбір постачальників товарів, надавачів послуг та виконавців робіт із використанням електронної системи закупівель для закупівлі товарів, робіт та послуг, вартість яких починається від 5 тисяч гривень — для товарів і послуг та від 10 тисяч гривень — для робіт, але не перевищує межі, встановлені Законом України «Про публічні закупівлі». Передбачено також призначення відповідальної особи для реєстрації обласної ради в системі електронних державних закупівель ProZorro. Олександр Сич також повідомив, що таку практику невдовзі запровадять в діяльності всіх комунальних підприємств, установ і організацій обласної ради.  

Як же працює система електронних закупівель? 

Систему ProZorro розробили і створили українські активісти за активної підтримки 
IT-бізнесу, влади і міжнародних експертів. Профінансували її створення комерційні електронні торгівельні майданчики, які переконалися в ефективності електронних торгів, оскільки займалися їх реалізацією для українського бізнесу, та міжнародні донорські організації. Права на систему було передано громадською організацією «Transparency International Україна» державному підприємству «Зовнішторгвидав України», яке підпорядковано Міністерству економічного розвитку і торгівлі України. За останній рік це держпідприємство докорінно реформовано, після чого на його базі було засновано офіс ProZorro.

Замовник оголошує закупівлю в системі, яка одразу публікується на всіх майданчиках, підключених до центральної бази даних. Учасники бачать нові оголошення і можуть у електронній формі поставити запитання і отримати відповідь. Зацікавлені учасники подають пропозиції і можуть зменшити свою ціну під час понижувального аукціону. Після завершення аукціону всі отримані пропозиції оприлюднюють і замовник обирає переможця — починаючи із пропозиції з найнижчою ціною. Якщо така пропозиція відповідає умовам закупівлі, замовник оголошує її переможцем. Якщо не відповідає — замовник її дискваліфікує із зазначенням причини і розглядає наступну за ціною пропозицію.

Прикметно, що система дозволяє автоматизувати процес здійснення закупівель і фактично виключити суб’єктивність у прийнятті рішень. Державне підприємство не матиме потреби обирати підрядника чи навіть створювати власний тендерний комітет, це зробить система, а єдиному менеджеру відділу закупівель залишиться лише перевірити компанію-переможця на відповідність заявленим умовам.

Оплачують роботу ProZorro безпосередні користувачі системи, які з її допомогою можуть отримати прибуток, вигравши державні торги. Для державних замовників система є та залишиться безплатною. Важливо також і те, що перейти на електронні закупівлі повинні будуть усі, хто має справу з бюджетними коштами: з 1 квітня цього року через систему електронних публічних закупівель уже здійснюють всі закупівлі органи центральної влади та монополісти, а з 1 серпня до них має приєднатися решта державних замовників.