Де відпочити на Прикарпатті: Мальовниче гуцульське село Шешори


Якщо вам відома назва Шешори, то либонь через фестиваль етнічної музики та лендарту, який проводився в селі до 2006 року. Згодом фест змінив локацію, еволюціонував до “АртПоля”... Проте Шешори і без жодних фестивалів варті туристичної уваги. Поїхали?

Гуцули асоціюються з Карпатами, а Карпати з гуцулами — це нерозривний тандем. Чимало туристів з усіх куточків України приїжджають на карпатські курорти по гуцульський колорит, в якому вбачають щось питомо українське, не захаращене сторонніми впливами. Якщо ви також не байдужі до цього колориту, вітаємо! Ви, що називається, звернулись за адресою, адже Шешори — велике гуцульське село у Косівському районі Івано-Франківської області. Воно розташоване на висоті 600 м над рівнем моря, простягається на 9 км уздовж русла гірської річки Пістинька… І вважається батьківщиною пісні “Гуцулка Ксеня” — вона про доньку шешорського лісника, пише guide.karpaty.ua.

Свого часу для фестивалю етнічної музики було обране чи не найкраще місце — Шешори зберегли гуцульський музичний фольклор, а заразом і традиції, і чисельні ремесла. Тут процвітають різьбярство, ткацтво та ліжникарство — ліжниками називають вовняні гуцульські килими. При місцевій середній школі працює музей, в якому можна побачити дивовижні зразки народного мистецтва: писанки, вишивки, килими, бартки, трембіти тощо. Крім того, село пишається одним з найстаріших гуцульських храмів — Горішнею церквою. Ну що, нам вдалося вмовити вас відвідати Шешори? Ще ні? Тоді слухайте далі.

Шешори

Шешори, фото Philippe Sergent

Якщо ви мрієте про спокійний відпочинок, ба навіть про санаторно-курортне лікування, Шешорам є що вам запропонувати — у селі працює санаторій-профілакторій, що спеціалізується на лікуванні суглобів, органів травлення, нервової та серцево-судинної систем. Якщо ж ви маєте на меті зорганізувати собі активні вакації, то вам знову-таки сам Бог велів їхати до Шешорів, адже навколо села розкидано безліч цікавих атракцій, створених самою природою.

Природні атракції

Отже, Шешори лежать на берегах Пістиньки — ця річка відома своїми водоспадами. Радимо відвідати Шешорський Гук — він вважається одним з найкращих водограїв Карпат. Альтернативна назва Шешорського Гуку вельми романтична — Сріблясті водоспади. Це три мальовничі каскади, що скидають воду з висоти у 5 метрів. У межах Шешорів річка перетинає міцну скельну породу, утворюючи Великий і Малий Гуки, а нижче за течією розливається спокійне плесо. Щоб зрозуміти, чому каскади назвали Сріблястими, варто помилуватись ними взимку, коли потік обмерзає крижаними наростами. Поруч із водоспадом існує мінеральне джерело — про міцне карпатське здоров’я не забули?

До речі про здоров’я. Безліч лікарських рослин можна назбирати в урочищі Лебедин, розташованому неподалік від села. В урочищі, на висоті 650 м над рівнем моря, оточене буковими лісами, розливається гарне озеро з тією ж назвою — Лебедин. Це заповідна земля, але туристи можуть здійснити цікаву прогулянку на територію Національного парку “Гуцульщина”, в якому і варто шукати урочище з озером Лебедин — це лише 5 км від Шешорів. Назву озера пов’язують з легендою про двох закоханих, які “з’єднались” в його водах, “наче лебеді”. Історія трагічна, адже батьки були проти їх шлюбу. Щось у цій легенді про закоханих-потопельників є… Точна глибина озера не встановлена, припускають, ніби вона сягає 28 м. Принаймні 12-метровий шест, який опускали у воду, дна не дістав. Отже, якщо не хочете повторити долю закоханих-”лебедів”, будьте обережні.

Озеро Лебедин

Озеро Лебедин, фото Сергій Клименко

Найактивнішим туристам буде приємно дізнатись, що довкола Шешорів вистачає гірських вершин, на які можна здійснити невеличке сходження: Брусний — 960 м, Кормитура — 916 м, Росохата — 791 м, Пасічний — 695 м, Радул — 690 м, Млаки — 687 м. Ну, не двотисячники, звісно, не двотисячники… Але якщо вас цікавлять найвищі хребти Карпат, то вам на Чорногору.

Ставай на лижі!

У Шешорах влаштований бугельний витяг завдовжки 800 м — сюди можна завітати взимку, щоб опанувати лижі або сноуборд. Як не маєте свого спорядження, не хвилюйтесь — працює прокат. Невеликий гірськолижний комплекс розташований неподалік села, у вже відомому нам Національному парку “Гуцульщина”. Місцеві траси мають середній рівень складності — їх три, і довжина деяких спусків сягає 1 500 м. Але якщо ви плануєте поєднати лижні розваги з відвідинами водоспадів та гуцульськими співами, то їхати в Шешори треба не пізніше березня — у квітні снігу на схилах вже не буде.

Гірськолижний курорт в Шешорах

Гірськолижний курорт в Шешорах, фото Андрій Стовбун

Торкнутись історії

Шешори приваблюють туристів не лише красою природи (а де в Карпатах негарна природа?). Тут можна помацати історію руками. Хоча село, ймовірно, існувало ще за царя Гороха, перша письмова згадка Шешорів датується 1445 роком. Для порівняння: Одеса вперше згадується у документах 1415 року. Тому окрім Горішньої церкви туристи можуть оглянути церкву святої Параскеви, збудовану 1874-го, а також Замчище — залишки середньовічної фортеці, яка проіснувала з XVII по XVIII століття. На згадку про новітню історію України в селі існує символічна могила січових стрільців — за часів Другої світової війни та німецької окупації, місцеві жителі активно допомагали партизанам.

У Шешорах живе славетна майстриня Ганна Василащук — авторка тканих рушників. Село досі є осередком художнього ткацтва, то ж тут можна побачити традиційні рушники, подушки, скатерки, верети — ви вже зрозуміли, який сувенір варто привезти на згадку про Шешори, егеж?

Як дістатись

Можемо запропонувати три варіанти на вибір. Перший: з Івано-Франківська автобусом до Коломиї, а в Коломиї зробити пересадку на бус до Шешорів — це якщо ви не можете дістатись потягом одразу Коломиї. Якщо можете, то варіант другий: поїздом до Коломиї, а звідти автобусом до Шешорів. З Києва до Коломиї йде, наприклад, поїзд 457Ш “Київ-Рахів” — від столиці доїдете до потрібної станції за 14 годин. І останній варіант: потягом до Чернівців, з Чернівців автобусом до Косова, з Косова вже — в Шешори.