Держбюджет-2023: понад половину видатків на оборону, громади з податками і новими викликами
Український парламент ухвалив Державний бюджет на 2023 рік в умовах війни, передбачивши понад половину видатків на оборону.
Що ж з огляду на воєнні умови пропонує прикарпатським громадам головний фінансовий документ країни на наступний рік розповів виконавчий директор Івано-Франківського регіонального відділення Асоціації міст України, експерт з бюджетних питань Юрій СТЕФАНЧУК, пише газета «Галичина».
– Уперше за довгі роки держава на території Європи ухвалює державний бюджет в умовах війни. Держбюджет України на 2023 рік передбачає близько половини видатків на оборону – ця сума становить понад трильйон гривень – більше 18 відсотків ВВП у затвердженому бюджеті. Як зазначають в уряді, фінансування української армії відбувається за рахунок внутрішніх ресурсів держави. Зрозуміло, що такі витрати на оборону вимагають скорочення інших видатків та підвищення відповідальності кожного платника податку.
В умовах бюджетного процесу, зокрема при формуванні й вже прийнятті основного фінансового документа країни було враховано заходи на запобігання викликам. Однак саме цей період стає періодом переорієнтації окремих уже усталених норм, мова йде про зміцнення та відновлення тих чотирьох типів територій держави, які сформувалися під час воєнних дій. А саме – муніципалітети, на території яких ведуться бойові дії, прифронтові зони, регіони відновлення та тилові громади.
У постійній комунікації із цими громадами Асоціація міст України напрацювала пропозиції до бюджетних законопроєктів на 2023 рік в частині місцевих бюджетів та міжбюджетних відносин і затвердила відповідне рішення 22 серпня 2022 року. Починаючи із проведення бюджетних консультацій в Міністерстві фінансів ще до прийняття Держбюджету-2023 АМУ стала активним учасником бюджетного процесу.
Отож головний фінансовий документ на наступний рік передбачає зарахування до місцевих бюджетів частки ПДФО таки в розмірі 64 відсотки (були наміри її зменшити). Також не допущено зменшення доходів ПДФО до місцевих бюджетів з грошового забезпечення та інших виплат військовослужбовцям. Для громад Прикарпаття такі надходження становлять понад 2,1 млрд. гривень. Відновлено надходження акцизу на пальне – близько 80 млн. грн. отримають муніципалітети Івано-Франківської області.
Асоціація міст України виступила проти поправку №404, якою пропонували обмежити права громад розпоряджатись власними коштами, здійснювати міжбюджетні трансферти без погодження Кабміну. Й відповідно парламент її не підтримав Але варто звернути увагу, що ініціативу щодо перерахунку базової та реверсної дотації для громад, з огляду на кількість внутрішньо переміщених осіб, що важливо для муніципалітетів Прикарпаття та надходження податку на доходи фізичних осіб разового характеру, не було враховано в Держбюджеті-2023. Для прикладу Богородчанська селищна та Дубовецька сільські ради Івано-Франківського району матимуть труднощі у виконанні своїх бюджетів наступного року. Ці громади 2022-го отримали разове зарахування ПДФО – кошти, що мають несистемний характер, до своїх бюджетів, які вплинули на розрахунок базової та реверсної дотацій.
Сьогодні у восьми територіальних громадах Прикарпаття області запланована реверсна дотація – кошти, які повертаються в Державний бюджет, на загальну суму 391,4 млн гривень, з них більше половини в Коломийській міській територіальні громаді. Важливо, що цього року було призупинено вилучення реверсної дотації на період воєнного стану з огляду на суттєве зменшення доходів місцевих бюджетів в умовах війни, і це дозволило громадам на належному рівні виконувати свої повноваження. Таку ініціативу АМУ пропонуватиме і 2023-го.
Зрозуміло, що всі були готові до скорочення витрат і оптимізації штатних розписів. Але рішення, які стосуються коштів на освіту громадам важко сприйняти. Звертаю увагу, що утримання ліцеїв фінансують із місцевих бюджетів, тоді як держава виділяє кошти лише на зарплату педагогів (освітня субвенція). У Держбюджеті-2023 передбачено вилучення з місцевих бюджетів залишків освітньої субвенції для громад Івано-Франківської області – понад 257 млн. грн. Але така процедура демотивує громади та зупиняє процес побудови ефективної мережі освітніх закладів – а навіщо, мовляв, заощаджувати кошти, якщо їх потім усе одно відберуть назад... Окрім цього, не проведено розподіл освітньої субвенції між бюджетами територіальних громад у розмірі 87,5 млрд. грн., всупереч нормам, визначеним протоколом бюджетних консультацій між АМУ й Мініфіном.
У Держбюджеті для громад заплановано також два мільярди гривень підтримки через Державний фонд регіонального розвитку, 304 млн. грн. – як субвенцію на особливі освітні потреби, 1,5 млрд. – на створення безпечних умов у школах (укриття), мільярд гривень – на придбання шкільних автобусів, 463 млн. субвенції на медицину (за підтримки ЄБРР) та 16 млрд. – на місцеві дороги. Ці кошти буде розподілено впродовж 2023 року, на них претендуватимуть ТГ всієї України, в тому числі й Івано-Франківщини.
Усі розуміють, що цей Держбюджет-2023 спрямований передусім на допомогу нашій армії, на здобуття перемоги над рашистами. Й тому громади сформували єдину, сильну систему місцевого самоврядування, яка підсилює один одного та робить усе можливе, щоб пріоритети кожної громади, які через зрозумілі причини постійно змінюються, були реалізовані в інтересах держави…
Читайте нас у Facebook, Telegram та Instagram.
Завжди цікаві новини!