Держфінінспекція «люструє» борги
Розпорядники бюджетних коштів не змогли документально підтвердити зареєстровану кредиторську заборгованість майже на чотири млн. грн.
У той час, коли в деяких районах через фінансову скруту вже якийсь час працюють за операціями одного дня — гроші, що надходять від платників податків на казначейські рахунки, тут же ділять на найнеобхідніше — на бензин для «швидких», ліки та інші невідкладні товари, у кредиторській заборгованості багатьох розпорядників бюджетних коштів, як виявляється, «сидять» борги, документальне підтвердження яких відсутнє. Це, не кажучи вже про необхідність дотримання фінансової дисципліни, створює навіть додатковий суто психологічний тиск. Бо виглядає так, що вся країна лише позичає та нагромаджує борги.
Аби відокремити, так би мовити, зерна від полови в рахунках, фахівці Держфінінспекції в івано-Франківській області на виконання вимог постанови Кабінету Міністрів України №65 «Про економію державних коштів та недопущення втрат бюджету» проводять своєрідну люстрацію фінансових зобов’язань — перевіряють достовірність задекларованих обсягів кредиторської заборгованості з оплати товарів, робіт і послуг у розпорядників та в одержувачів коштів Державного і місцевих бюджетів.
«Білоруси» повернули, а заборгованість «висить»
Якщо узагальнювати, то картина така: перевіривши 87 об’єктів, на яких на 1 березня ц. р. рахувалася кредиторська заборгованість з оплати товарів, робіт і послуг загалом на майже 26,3 млн. грн., ревізори виявили, що на 33 із них бюджетні борги на суму 3,9 млн. грн. не мають належного документального підтвердження.
івано-Франківське обласне управління лісового та мисливського господарства зокрема провело закупівлю за бюджетні кошти восьми колісних тракторів «Беларус 82.1». Проте згодом лісівники від них відмовилися і повернули постачальникові. Нічого надзвичайного у такому повороті подій нема, бо ситуації, коли покупець з тих чи інших міркувань відмовляється від товару, в господарській діяльності є не аж таким рідкісним явищем. Якби не один нюанс. 1,2 млн. грн., які мали заплатити за нові трактори, на 1 березня ц. р. з незрозумілих причин все ще продовжували рахуватися як непогашена кредиторська заборгованість розпорядника бюджетних коштів — облуправління лісового та мисливського господарства.
Аванс на нерозпочаті роботи
В управлінні капітального будівництва та житлово-комунального господарства Снятинської райдержадміністрації запитання у ревізорів Держфінінспекції в області викликала кредиторська заборгованість на суму 236,79 тис. грн. Зареєстровано її було давно як аванс, який мали виплатити підрядникам для проведення заходів з охорони підземних вод і виявлення джерел їх забруднення на Річній вул. у Снятині та в Будилівському і Зібранівському дитсадках, а також у Троїцькій, Красноставнівській, Олешківській і Устянській ЗШ. Та поки в організаціях, які мали ці роботи виконувати, чекали на бюджетний аванс, на календарі 2013 року перегорнули останній листок — 31 грудня, коли просто сплив термін дії укладених договорів. Самі ж роботи так і не розпочинали. Проте ця значна сума заборгованості так і продовжувала значитися на рахунках в органах Державної казначейської служби.
Під час перевірки кредиторської заборгованості, яка рахується за службою у справах дітей Коломийської райдержадміністрації, ревізори стикнулися з дещо заплутанішою ситуацією. На достатньо велику суму — 72 тис. грн. — розпорядник бюджетних коштів не зміг пред’явити оригінали документів, які підтверджували б факт того, що служба брала це бюджетне фінансове зобов’язання, а також і первинних документів, які б підтверджували саму заборгованість.
«Платіжки» без підтверджень
У ході перевірок значні суми кредиторської заборгованості, достовірність якої документально не підтверджено, працівники Держфінінспекції в області виявили також і у виконавчому комітеті івано-Франківської міської ради — 413,42 тис. грн. та у Національних природних парках івано-Франківщини: «Карпатському» — 198,7 тис. грн., Галицькому — 168 тис. грн., «Верховинському» — 97,68 тис. грн. Дещо менші суми такої ж заборгованості «застрягли» у балансах Рогатинської райдержадміністрації — 52,1 тис. грн., Городенківської РДА — 47,83 тис. грн., Косівської РДА — 33,82 тис. грн., управління архітектури, містобудування та капітального будівництва Коломийської міської ради — 21,55 тис. грн., Брошнівського професійного лісопромислового ліцею — 19,65 тис. грн., відділу Держземагентства у Надвірнянському районі — 15,36 тис. грн. і цей перелік, на жаль, можна продовжити.
Фахівці Держфінінспекції в області акцентують на тому, що кожна виявлена сума непідтвердженої кредиторської заборгованості — це, так би мовити, окрема історія. Подекуди причиною того, що борги, наприклад, за роботи, які були задекларовані, але не виконані і, відповідно, не оплачені, дотепер не вилучили зі списків, є елементарний недогляд, а то й недбалість конкретних посадовців. Ще в ряді випадків, на погляд ревізорів, є підстави припускати, що, можливо, у розпорядників бюджетних коштів та їх одержувачів, з якими у них і до цього були ділові відносини, є певний інтерес, образно кажучи, заплющувати очі на те, що така заборгованість продовжує рахуватися за їхніми установами. Тому в кожній конкретній ситуації вони намагаються бути максимально об’єктивними і виваженими та діяти в межах своєї компетенції. Зокрема за результатами проведених контрольних заходів винних посадових осіб притягнуто до адміністративної відповідальності, а про деталі перевірок поінформовано органи прокуратури і Державної казначейської служби України.