Еліксир молодості: рекомендації від 90-річного "моржа"
Віталій Олександрович Маргалик – найстарший за віком «морж» в Україні. Вже 52 роки поспіль він занурюється у крижану воду, виконує фізичні вправи та займається бігом.
На перший погляд в ньому важко розгледіти 90-річного дідуся, а все тому, що і почувається Віталій Олександрович набагато молодшим. Напередодні Водохреща пан Віталій розповів свою історія моржування, пише Вежа.
– З чого почалось Ваше захоплення моржуванням?
Я від самого народження пов’язаний з водою. У 1929 році мама так поспішала в пологовий, що народила мене просто на пароплаві. Здається, це було на річці Дніпро або ж на протоці. З цього і почалось те, що я ціле життя з водою. Купався майже в усіх морях: Білому морі, Баренцовому, Балтійському, Чорному, Каспійському та інших. Важко пригадати кількість міст, де я у молодості бував і де я моржував.
– Як відбувалось Ваше перше занурення?
Моржуванням почав займатись досить випадково, під час навчання у Львівському університеті фізичної культури. Один з моїх викладачів практикував моржування і почав мене теж підбурювати на це. Тож моржуванням я почав займатись у 1967 році. Скажу відверто, спочатку було важко. Але моєю перевагою було те, що почав занурюватись у холодну воду не взимку, а ще в осінні холоди. Вода в цей час ще не настільки «щипає» тіло, як в зимові морози.
– Скільки років Ви вже займаєтесь моржуванням?
Вже 52 роки я моржую і почуваю себе дуже добре.
– Чи принесло моржування якусь користь для Вашого здоров’я?
Хоч мені вже 90 років, але здоров’я, як у молодого хлопця. Наприклад, сьогодні в мене була пробіжка, фізичні вправи та холодний душ. Мені дуже цікаво, як я буду почуватись надалі. Буває, дивлюсь на людину, яка йде згорблено, ще й з ціпком у руках і дивуюсь. Підходжу, питаю скільки років, а вона мені каже, що 78, а мені 90 і я на ранковій пробіжці. Тоді розумію, що все роблю правильно. Тож для хорошого самопочуття потрібно займатись моржуванням і спортом.
– Хто із рідних перейняв Ваше захоплення?
В моїй сім’ї не тільки я пов’язаний з водою. Син та внуки займаються водними видами спорту. Можна вважати, що перейняли таке захоплення від мене. Також рідні завжди підтримували мене у моржуванні. Зокрема, дружина хотіла бачити здорового чоловіка і моє захоплення приносило відповідну користь (сміється).
– Як стати моржем спираючись на Ваш досвід?
Найкраще починати моржування з літа, купатись під час будь-якої погоди. Чи то дощ, чи вітер – байдуже, адже організм має звикати. Адаптувавшись до перепаду температури, організм буде готовий до зимового занурювання.
– Можна занурюватись в ополонку без попередньої підготовки?
Багато людей практикують на Водохреща без підготовки занурюватись в ополонку. Таке можна робити, але тільки на декілька секунд. Обов’язково після цього зробити розтирання тіла і зігрітись. Зігріватись варто до купання і після: робити фізичні вправи, пробігтись, випити чаю.
– Ви ще й неодноразово брали участь в змаганнях?
Я дуже часто брав участь в різноманітних змаганнях серед моржів, займав призові місця. Більшість своїх нагород я віддав дітям та внукам. Залишаю собі тільки картини, які часто дарують разом із грамотами. На сьогодні я найстарший «морж» в Україні.
Нагадуємо, що не варто безвідповідально ставитись до зимового купання в ополонці. Щоб не нашкодити власному здоров’ю, необхідно дотримуватись простих правил:
- Вибирайте людяне місце зі спеціально відведеною зоною для купання.
- Переконайтесь, що не хворієте на запальні чи хронічні захворювання.
- Перед та після купання необхідно розігрітись. Варто порухатись, виконати фізичні вправи. Тіло має бути гарячим, але не пітним.
- Не пірнайте у воду.
- Перебувайте у воді не довше 10 секунд.
- Після купання варто обтертися рушником та випити гарячого чаю.
- Не потрібно вживати алкоголь, адже він зігріває на короткий час, а потім дає зворотну дію.
- Занурюватись варто разом з молитвою, адже в цей день вода по-особливому цілюща.