Фізики Прикарпатського університету отримали фінансову підтримку від НАТО в розмірі 159 тис. євро
Вчора у Прикарпатському національному університеті відбулася масштабна подія – презентація проекту «Термоелектричні матеріали та пристрої для енергозаощадження та підвищення безпеки», який реалізовується науковцями Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника спільно із вченими Університету Гезі (м. Анкара, Туреччина).
Дослідники Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника та Університету Гезі отримали фінансову підтримку від НАТО на проведення науково-технічних досліджень в рамках програми НАТО «Наука заради миру та безпеки». Програма Північноатлантичного Альянсу фінансує реалізацію проекту «Термоелектричні матеріали та пристрої для енергозаощадження та підвищення безпеки» протягом 2014-2015 років на загальну суму 239 тис. євро. В тому числі для Прикарпатського національного університету виділено суму в розмірі 159 тис. євро.
Перед початком презентації проректор з наукової роботи, професор Андрій Загороднюк ознайомив присутніх з історією вузу, науковими школами закладу, міжнародною співпрацею з іноземними вишами. Андрій Васильович наголосив на важливості проекту «Термоелектричні матеріали та пристрої для енергозаощадження та підвищення безпеки», оскільки його реалізація дозволить підняти можливості університету та можливості комерціалізації науки.
Директор Центу НАТО Олег Білоус розповів аудиторії про створення та діяльність Наукового інформаційно-аналітичного Центру НАТО Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника, який ефективно здійснює аналітичні дослідження, проводить наукову та інформаційну діяльність. Завідувач кафедри фізики і хімії твердого тіла, професор Дмитро Фреїк розповів про історію підготовки й реалізації проекту. За словами Дмитра Михайловича, проект дає можливість представитись міжнародній спільноті та створити матеріальну базу.
Керівник проекту «Термоелектричні матеріали та пристрої для енергозаощадження та підвищення безпеки» з турецької сторони, доктор наук, професор Університету Гезі Рашид Ахиски на початку свого виступу зауважив, що співпраця між університетами почалася ще у 2009 році. Він акцентував свою увагу на необхідності розширювати співпрацю між університетами не тільки в галузі фізики, а і в інших галузях: біологія, хімія, математика . Зазначив, що Туреччина бере участь багатьох програмах, де результати досліджень реалізуються у виробництво. У цьому питанні турецька сторона має великий досвід, яким прагне поділитись.
Науковий керівник проекту від Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника кандидат фізико-математичних наук, доцент кафедри фізики і хімії твердого тіла, заступник директора Центру НАТО Любомир Іванович Никируй наголосив, що даний проект є одним із перших в Україні такого рівня.
За словами Любомира Івановича, виробництво розроблених внаслідок реалізації проекту термоелектричних матеріалів планується на виробничій базі партнера проекту – ВО «Карпати» (м. Івано-Франківськ). Кінцеві генератори будуть промислово виготовлювати у компанії «TES Thermoelectric Systems Ltd.» (м. Анкара, Туреччина). Інші партнери проекту сприятимуть створенню ефективної рекламної компанії (Інститут інноваційних досліджень, м. Івано-Франківськ) та просуванню створеної продукції на світовий ринок (компанія «Датасистемз», м. Москва, Російська Федерація). Генеральний директор ВО «Карпати» Втерковський Дмитро Дмитрович, як партнер проекту, буде радий співпраці та сприятиме виробництву термоелектричних матеріалів на базі підприємства.
Проект «Термоелектричні матеріали та пристрої для енергозаощадження та підвищення безпеки» відноситься до комплексного дослідження нових альтернативних джерел енергії – прямого перетворення тепла в електричну енергію. Такі термоелектричні перетворювачі виконують одночасно кілька корисних функцій: вони на практиці застосовуються, як правило, для перетворення дармового тепла, яке викидається у навколишнє середовище, що сприяє зменшенню «парникового ефекту»; є екологічно чистими, оскільки не спричинюють викиди в атмосферу вуглекислого газу, що відбувається при спалюванні будь-якого виду палива; характеризуються довговічністю у роботі через відсутність рухомих частин у своїх конструкціях. Відповідно, за час виконання проекту планується розробка нових, значно ефективніших від існуючих на даний час у світі, термоелектричних матеріалів, створення на їх основі термоелементів та розробка кінцевого термоелектричного генератора для конкретного прикладного використання.
Під час реалізації проекту заплановано закупівлю сучасного наукового обладнання та необхідних матеріалів, передбачено стажування дослідників у провідних наукових центрах світу, безпосередня участь у найбільш відомих наукових конференція за тематикою проекту, публікація результатів досліджень у рейтингових наукових виданнях, окремі кошти виділено на патентування отриманих технічних результатів, звертається особлива увага до залучення у число дослідників молодих вчених – студентів та аспірантів.