ФРАНКІВСЬК.ЛЮДИ: Юрій Хмельовський, архітектор, веб-дизайнер, автор Теплих поштівок
«Бліц-Інфо» продовжує спецтему - «ФРАНКІВСЬК. ЛЮДИ». Тут розповідаємо про людей, що роблять наше місто особливим. Якщо Ваші друзі та родичі відрізняються від інших цікавим захопленням, талантом чи професією, пишіть нам – editor@blitz.if.ua
Ідея розвитку та промоції міста за останній період часу набула неабиякої популярності у франківців. Так нещодавно в Івано-Франківську з ініціативи "Теплого міста" та DC Media презентували серію «Теплих поштівок» - 12 листівок з культовими архітектурними спорудами Івано-Франківська на яскравому фоні. Автором ілюстрацій виступив Юрій Хмельовський.
За фахом Юрій архітектор. Закінчив Івано-Франківський національний технічний університет нафти і газу. Малюванням цікавився ще зі школи, а любов до архітектури прийшла вже під час навчання у ВУЗі. Захоплений архітектурою Франківська періодів ар-деко, модерну, функціоналізму, їхнім поєднанням, досліджував у своїй бакалаврській роботі реконструкцію будинку на вулиці Січових Стрільці, 18, що декілька років тому обвалився (колишній магазин «DC»).
Сьогодні Юрій працює веб-дизайнером. Каже, що то поширена практика, коли архітектори працюють в інших сферах, бо архітектори «універсальні солдати».
«Закони краси залишаються незмінними що в архітектурі, що у веб-дизайні, просто різні завдання потрібно вирішувати. Звичайно, хотів би паралельно займатись архітектурою. Особливо для свого міста, бо є бажання якось краще його подати», - пояснює хлопець.
Ситуацію, що сьогодні є в місті з реконструкцією і забудовою воліє називати «циганщиною». Вершиною несмаку вважає будинки торгового центру «Галерея Надія» та «Легенда-Центр», що на Площі Ринок. А ще нещодавно збудований багатоповерховий зелений будинок на вулиці Бельведерській. За словами Юрка, архітектурних монстрів у Івано-Франківську вистачає. Та найбільше болить за руйнування та реконструкцію Пивоварного заводу.
«Я дуже злий, що в нас архітектура в такому стані, що таке твориться в місті. Мені здається, що нам не вистачає свого невеличкого «архітектурного майдану» - побитих вікон, попалених жахливих вивісок. Так, я звинувачую людей і владу, що нічого не роблять для вирішення цього питання, але й з себе відповідальності не знімаю. Та мені здається, що «Теплі листівки» це мій крок. Я показав людям, як можуть виглядати споруди, як вони колись виглядали. Можливо, це якось прив'яже любов до красивої, якісної архітектури. Варто щось змінювати, кольорів додавати. Ось як моя серія – кольорова і тепла», - розповідає Хмельовський.
Перша ілюстрація з серії з’явилась ще у травні 2014 року. На створення ілюстрацій надихнули роботи молодих сучасних дизайнерів. Як розповів Юрій, тоді й подумати не міг, що це буде серія листівок, більшою мірою стимулом для створення серії ілюстрацій став виклик намалювати щось гідне для свого міста. До серії франківець відібрав в першу чергу унікальні і культові об’єкти міста, які йому до вподоби.
Окрім визначних споруд молодого архітектора надихають і житлові будинки. Юрій переконаний, що кожна споруда в місті є цікавою, тому має ідею продовжити серію поштівок ілюстраціями унікальних не культових будинків.
Щоб привернути увагу франківців до проблем міста хлопець малює іронічні постери, а для збереження архітектурного простору розмірковує над необхідністю створення об’єднання, яке б розробляло альтернативні варіанти вирішення архітектурно-просторових та урбаністичних завдань і доносило їх до місцевої влади.
«В цікаві часи живемо. Стільки змін, а скільки ще попереду...Можливо до думки молоді почнуть прислухатись», - підсумовує Юрій Хмельовський.