Франківські медики бʼють на сполох через ріст захворювання на кашлюк серед дітей


17 травня під час позачергового засідання комісії з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій Івано-Франківської МТГ розглянули питання про запобігання захворювання на кашлюк та засоби профілактики.

Як повідомила начальниця управління охорони здоровʼя міськоїʼ ради Алла Вацеба, серед заходів попередження розповсюдження кашлюка в дитячих колективах (дитячі садки і школи) рекомендовано:

- обмежити заходи скупчення дітей (колективні святкування, спільне вживання їжі, тривале перебування в закритому не вентильованому приміщенні тощо);

- проводити регулярне вологе прибирання приміщень з застосуванням дезсередників кілька разів на день;

- перевітрювати приміщення кілька разів на день;

- максимальна ізоляція колективно організованих дітей (класу/групи), в яких виявлено випадок захворювання на кашлюк, від інших колективів на термін 14 днів;

- не допускати приходу в колектив де було виявлено випадок захворювання на кашлюк, дітей, які не були в контакті з хворими на кашлюк впродовж 14 днів з моменту виявлення випадку;

- при спалаху (2 і більше випадків у класі/групі) керівнику закладу розглянути можливість переводу учасників на дистанційну форму навчання.

Водночас медичні працівники повинні забезпечити спостереження за контактними особами впродовж 14 днів та проводити бактеріальне обстеження всіх дітей, які перебували в контакті з хворим на кашлюк. Окрім того медики повинні перевірити вакцинальний статус дітей, які відвідують організований колектив та рівень охоплення вакцинацію АКДП дітей, а також запросити й провести вакцинацію всіх дітей, які не отримали щеплення відповідно до Календаря щеплень.

Кашлюк — це бактеріальне інфекційне захворювання, яке перебігає як затяжний бронхіт з тяжкими нападами кашлю. Захворювання є вкрай заразним, кашлюк легко поширюється від людини до людини повітряно-крапельним шляхом при кашлі чи чханні. На нього хворіють здебільшого діти та підлітки, але захворіти можуть також і дорослі.

Найбільш небезпечним кашлюк є для немовлят, у яких може викликати апное — тимчасову зупинку дихання. Крім того, у новонароджених і немовлят хвороба може протікати важко, є високий ризик ускладнень та смерті. У 2023 році в Україні був зареєстрований летальний випадок від кашлюку у дитини віком до 1 року. Старші діти та дорослі зазвичай одужують від кашлюка, але сама хвороба є дуже виснажливою та сильно ослаблює організм.

Симптоми кашлюку

Хвороба починається через 3-14 днів після інфікування (у середньому 5-8 днів) і протікає як ГРВІ. У цей час хворий дуже заразний. Наприкінці цієї фази з’являється нападоподібний спазматичний кашель аж до почервоніння обличчя, сльозотечі, кашель має характерний свист.

Напади кашлю стаються частіше вночі, ніж удень, і за тижні хвороби це дуже виснажує хворого. У немовлят кашель може не проявлятись – але в них може ставатися зупинка дихання на короткий час, про що може свідчити посиніння обличчя. Під час кашлю може відходити мокротиння. Цей період може тривати до 8 тижнів.

Одужання починається через 4-8 тижнів, хворий починає рідше кашляти, приступи кашлю стають слабшими. Іноді період одужання може тривати від 2 до 6 місяців.

Як відрізнити кашлюк від ГРВІ

Більшість симптомів цих хвороб схожі, але для кашлюка характерний сильний спазматичний кашель зі свистом, який триває понад 2 тижні. У немовлят можуть виникати періоди «без дихання».

Кашель може супроводжуватись гарячкою, нежитю, та іншими ознаками ГРВІ. Особливої уваги потребують новонароджені до періоду вакцинації — до 2 місячного віку, а також деякий період після першої вакцинації для формування імунної відповіді.

За перших ознак сильного кашлю у немовлят та симптомів апное — негайно потрібно звернутись до лікаря!

Профілактика кашлюку

Основним засобом профілактики кашлюку є вакцинація. Відповідно до національного календаря щеплень, вакцинувати дітей від кашлюку необхідно у віці 2, 4, 6 і 18 місяців (чотири щеплення). Якщо з якоїсь причини щеплення пропустили, його потрібно наздогнати якомога швидше.

Усім вагітним жінкам варто робити щеплення від кашлюку, дифтерії та правця в термін від 16 до 32 тижнів під час кожної вагітності незалежно від того, чи вакцинували їх у дитинстві. Це необхідно, щоб захистити дитину від кашлюку в перші місяці життя до отримання нею щеплення.

Для вакцинації дітей проти кашлюку на першому році життя можуть використовуватися вакцини проти кашлюку, дифтерії та правця як з ацелюлярним (АаКДП), так і з цільноклітинним (АКДП) кашлюковим компонентом. Для вакцинації вагітних застосовується вакцина АаКДП-М.

Читайте нас у Facebook, Telegram та Instagram.
Завжди цікаві новини!