Генеральний план забудови Івано-Франківська продовжують приховувати від громадськості
Питання відкритості владних структур активно віталося громадським середовищем з 2011 року, коли Верховна Рада України прийняла ЗУ «Про доступ до публічної інформації». Першою ж постала проблема готовності органів місцевого самоврядування та виконавчої влади до такого «ноу-хау». А деякі проблеми є невирішеними до сьогоднішнього дня, як приклад, доступність до Генплану міста та містобудівної документації.
Що ж таке Генеральний план міста?
Генеральний план є найважливішим документом у сфері містобудування, який затверджується органами місцевого самоврядування та визначає розвиток міста на найближчі 15-20 років. Нормативне визначення генерального плану й окремих процедурних питань, пов’язаних із розробкою, обговоренням, прийняттям і виконанням документа, закріплене в Законі України «Про регулювання містобудівної діяльності».
Вказаний Закон подає наступну дефініцію поняття генерального плану: «генеральний план населеного пункту–містобудівна документація, яка визначає принципові вирішення розвитку, планування, забудови та іншого використання території населеного пункту».
Відразу слід внести ясність стосовно правової природи генерального плану. Перш за все генеральний план населеного пункту є актом органу місцевого самоврядування.
Цілком зрозумілим для оцінювання відповідності генерального плану даним умовам є й те, що він має бути відкритим як для органів, що виконують владні повноваження, так і для громадськості, щоб визначити, наскільки результативно в даному контексті її інтереси представляють відповідні органи влади або/та органи місцевого самоврядування.
Отже, генеральні плани – це документи, які містять життєво важливу інформацію про населений пункт, оскільки є основним видом мiстобудiвної документації з планування території населеного пункту, призначеним для обґрунтування (розроблення та реалізації) довгострокової політики органу місцевого самоврядування в питаннях використання i забудови території.
По своїй суті генеральний план міста, селища є основним планувальним документом, який встановлює в інтересах населення та з урахуванням державних завдань напрямки й межі територіального розвитку населеного пункту, функціональне призначення та будівельне зонування території, містить принципові рішення щодо розміщення об’єктів загальноміського або загальноселищного значення, організації вулично-дорожньої мережі й дорожнього руху, інженерного обладнання, інженерної підготовки й благоустрою, захисту території від небезпечних природних i техногенних процесів, охорони природи та історико-культурної спадщини, черговості освоєння території.
Важливість відкритості генеральних планів для мешканців важко переоцінити, бо саме обізнаність містян про власний населений пункт є першим кроком до їх активної участі у вирішенні його проблем. Відкритий доступ до повної версії генеральних планів, змістовно складених на основі вимог законодавства, також може допомогти майбутнім інвесторам краще зрозуміти бізнес-можливості міста, а новим мешканцям –осягнути рівень привабливості території для проживання.
Реалії Івано-Франківська
Протягом двох років Закон України «Про доступ до публічної» інформації полегшив роботу багатьом громадянам, активістам громадських організацій тощо.
Основним завданням, яке постало після його прийняття – створення комісій в органах виконавчої влади та органах місцевого самоврядування, які згідно п.1 ст. 13 даного закону б переглянули всю наявну інформацію, розпорядником якої вони є згідно «трискладового тесту».
Через велику кількість звернень громадян щодо проблеми із закритістю Генпланів МінРегіонбуд рекомендував структурним підрозділам виконкомів переглянути грифування частин Генпланів, які приховують від громади через накладення на них грифу «Для службового користування».
Саме про це йдеться в «Інформаційному повідомленні для уповноважених органів містобудування та архітектури щодо питання доступу до інформації містобудівної документації»:
«З огляду на викладене та з метою задоволення права громадян України на інформацію Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України, до розроблення (оновлення) містобудівної документації у відповідності до вимог Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», рекомендує АР Крим, обласним, районним, Київській та Севастопольській міським державним адміністраціям і органам місцевого самоврядування провести роботу з перегляду грифованості існуючої містобудівної документації у відповідності до Інструкції про порядок обліку, зберігання і використання документів, справ, видань та інших матеріальних носіїв інформації, які містять службову інформацію, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 27.11.1998 № 1893», - йдеться у повідомленні
Як прокоментував, керівник регіонального відділення Інституту політичної освіти, Тарас Случик у розмові з кореспондентом «Бліц-Інфо»:
«Міські ради ще в 2011 році після вступу в дію ЗУ «Про доступ до публічної інформації» повинні були проаналізувати всі документи розпорядниками яких вони є і визначити чи мають вони обмежений доступ, чи ні. Адже розпорядником Генерального плану забудови міста та інших супровідних містобудівних документів є міська рада, про це нам прямо говорить п. 1 ст. 13. Закону України «Про доступ до публічної інформації». Тобто ще в 2011 році гриф «ДСК» мав бути знятий і вся інформація, що міститься в Генплані Івано-Франківська мала бути доступна. Оскільки питання доступності містобудівної документації вже давно стоїть на порядку денному органів місцевого самоврядува,навіть МінРегіонбуд рекомендує проаналізувати виконкомам документи і зняти грифування «ДСК». Я відправив запит на інформацію щоб отримати інформацію про персональний склад комісії та що вона зробила за такий довгий час для аналізу документації. Чекаю і надіюсь що чиновники навчаться виконувати Закон і незабаром Генплан буде доступний повністю для ознайомлення громадськості. А ми будемо їм в цьому допомагати постійно про це нагадуючи та пропонуючи альтернативні вирішення проблем».
У розмові з кореспондентом «Бліц-Інфо» секретар Івано-Франківської міської ради Микола Вітенко зазначив, що не повністю володіє даним питанням.
«Наразі я не зможу вам нічого вартого сказати. Так, є створена відповідна комісія. А нещодавно відбувався круглий стіл з питання Генплану. На ньому був присутній Зіновій Фітель. Зараз Департаментом містобудування та архітектури проводиться коригування, які будуть восени винесені на сесію міської ради», - зазначив у телефонній розмові Микола Вітенко кореспондентові «Бліц-Інфо».
«Діпромісто» неготове розкривати карти
Проте Тетяна Губенко начальник архітектурно-планувальної майстерні Українського державного науково-дослідницького інституту проектування міст «Діпромісто» під час круглого стілу на тему «Доступ громадськості до генеральних планів міст: як забезпечити виконання вимог законодавства», який 19 липня 2013 року в офісі Уповноваженого з прав людини, заявила про неготовність проектувальників розсекречувати генплани.
На думку представників «Діпроміста» українським громадянам не потрібен доступ до містобудівної документації, оскільки рівень освіти не дозволить їм розібратися у вказаних документах.
«Схоже на те, що у представників «Діпроміста» значно більше хвилює те, як продовжити приховувати від громадян генплани, аніж те як знайти механізми забезпечення доступу до містобудівної документації»,- говорить Володимир Щербаченко, голова Східноукраїнського центру громадських ініціатив. «Можу зробити припущення, що це пов’язано із тим, що в проектному інституті бояться громадського контролю над змістом генпланів, які виробляє «Діпромісто». Гриф «ДСК» дозволяє проектантам та недоброчесним замовникам із міських рад приховувати проектні рішення, які зроблені на догоду бізнес-інтересам окремих осіб, але суперечать інтересам цілих міських громад. Із повідомлень преси ми знаємо, що саме такі проектні рішення є джерелом отриманням хабарів. Якщо Мінрегіон не захоче змусити підпорядкований йому проектний інститут виконувати законодавство «Про доступ до публічної інформації», та покласти край ці корупційній схемі має Кабінет міністрів», - підсумував результати обговорення на круглому столі він.
Все це виглядає доволі дивним, адже незважаючи на некомпетентність громадян, байдужість та інші особливості суспільства, чиновники продовжують опиратися нормам законодавства.
Найдивнішим в цій історії є те, що Міністерство Збройних Сил України розсекретило великомасштабні карти.
«Приємною новиною для більшості учасників круглого столу стала інформація заступника начальника відділу організації топодеогезичного виробництва Генштабу України Сергія Прищепи. Як повідомив військовий, за результатами наукової роботи проведеної Національним університетом оборони України ухвалене рішення про зняття грифу обмеження доступу із великомасштабних карт та планів загального призначення та скасування Протоколу №1 експертної комісії при державному експерті з питань таємниць – Збройних Сил України від 22.01.2010 року, яким на такі карти накладався гриф «ДСК».
Тому питання доступності Генплану для громади залишається відкритим, незважаючи на часткове оприлюднення інформації на офіційному сайті Івано-Франківського МВК.
В підсумку невдовзі очікуємо на розгляд містобудівної документації спеціалізованою комісією міської ради і в подальшому на її доступність громаді, адже постійно діюча експертна комісія переглядає грифованість "ДСК" на містобудівній документації ще з січня цього року.
Артем Печарський, політолог,
спеціально для «Бліц-Інфо»