Гетманцев спростував масове закриття ФОПів після закону про підвищення податків
Голова комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев спростував дані про масове закриття ФОПів після закону про підвищення податків, заявивши, що кількість новостворених ФОПів у 2024 році переважає кількість закритих на 92 тисячі.
Про це посадовець написав на своїй сторінці в Telegram, передає Громадське.
За його даними, станом на 1 грудня в Україні діяли 2 млн 76 тисяч ФОПів, з яких 272,9 тисячі зареєструвалися цьогоріч. За словами Гетманцева, порівняно з минулим роком така кількість зросла на 83,6 тисячі.
Разом з цим, продовжує посадовець, за останні 2 місяці кількість новостворених ФОПів збільшилась на 7 тисяч, порівняно з припиненими — 47,7 тисячі проти 40,7 тисячі.
«Зазначені цифри не свідчать ані про економічне зростання, ані про падіння кількості підприємців. Адже, на жаль, інститут єдиного податку став інструментом не розвитку підприємництва, а ухилення від оподаткування великого і середнього бізнесу», — заявив Гетманцев.
Що передувало?
Аналітичний портал «Опендатабот» навів статистику закриття та відкриття ФОПів упродовж 2024 року. Згідно з наведеними даними, упродовж 2024 року в Україні припинили діяльність 254 288 фізичних осіб-підприємців (ФОП).
Упродовж року було два сплески масового закриття ФОП — у березні та в листопаді, коли ухвалили закон про підвищення податків. За даними порталу, після підвищення податків припинили роботу 22,5 тисячі ФОПів, а в перші дні після цього кількість закриттів сягала понад тисячу щодня.
Підвищення податків
Наприкінці листопада президент України Володимир Зеленський підписав закон про збільшення податків, який серед іншого передбачає:
- підвищення ставки військового збору з 1,5% до 5%;
- збільшення податків для 1, 2, 4 груп ФОП;
- встановлення податку від прибутку доходів для ФОПів 3 групи у вигляді військового збору тощо.
Проблемою стала дата, від якої рахуються підвищені податки. Так, після підписання президентом Володимиром Зеленським закону про підвищення податків 28 листопада, його одразу ж опублікували в «Голосі України», що означало автоматичне набуття чинності.
Як пояснював Железняк, це означало б, що протягом 28 днів листопада діяла одна податкова ставка (1,5% військового збору), а решти 2 днів — 5%.
Спершу пропонувалося, підняти податки з 1 жовтня, тобто «заднім числом». Та врешті було вирішено, що закон набуде чинності з 1 грудня цього року. Впровадження оподаткування для ФОПів перенесли на 1 січня 2025 року.
Читайте нас у Facebook, Telegram та Instagram.
Завжди цікаві новини!