Голови ОСББ з Івано-Франківська ознайомилися із кращими практикам діяльності ОСББ Східної України
26 вересня 2013 року, у інформаційно-туристичному центрі Івано-Франківської міської ради відбувся круглий стіл на тему: «Обмін кращими практиками у вирішенні проблем діяльності ОСББ між Заходом та Сходом України» за участі голів ОСББ міста Івано-Франківська та органів місцевої влади. Під час заходу було презентовано кращі приклади діяльності ОСББ у Львівській, Луганській та Харківській областях та здобутки Закарпаття.
Керівник Ресурсного центру ОСББ м. Львова Васюта Михайло повідомив, що станом на сьогодні для всіх мешканців багатоквартирних будинків є актуальним питання здешевлення вартості та отримання більш якісних житлово-комунальних послуг. В Україні діє Загальнодержавна програма реформування житлово-комунальної галузі, згідно якої до 2014 року власники 70% із усіх багатоквартирних будинків повинні вибрати форму управління своїм багатоквартирним будинком або через створення ОСББ або через вибір управляючої кампанії.
Разом з тим, у Львові прибудинкові земельні ділянки передаються у власність або у постійне користування ОСББ на досить гарних умовах, і тому у нас не має гострих суперечок щодо незаконних забудов там де люди самоорганізувались і взяли відповідальність на себе за свій будинок та навколишній простір – каже М.Васюта.
Загалом Ресурсний центр для ОСББ Львова шукає у всіх регіонах України кращі практики у діяльності ОСББ для запозичення та організовує зустрічі з обміну досвідом. В рамках даного проекту було проведено круглі столи у м. Львові, Івано-Франківську, Ужгороді та Тернополі.
Про досвід харківських ОСББ розповіла Юлія Самойлова, голова правління Асоціації ОСББ «Фонд сприяння». За її словами, з 1996 року в структурі Харківської міської ради працює відділ який займається питаннями ОСББ і надає допомогу при створенні та функціонуванні ОСББ. В області працюють дві громадські організації, які об’єднують більше 80% ОСББ та ЖБК. Прийнята програма підтримки ОСББ в рамках якої проводиться капітальний ремонт від 50 тисяч грн. при створенні ОСББ або в діючих ОСББ при умові співфінансування у розмірі 10% дольової участі власників житла, та щорічне навчання голів ОСББ, членів правління та ініціативних груп по діяльності ОСББ при співробітництві з Харківським Національним Університетом міського господарства.
З 1998 року у Харкові вирішується проблема монополістів. В місті відкриті особові рахунки по бажанню для всіх жителів будинків ОСББ та ЖБК. Немає принципових проблем із вирішенням земельного питання для ОСББ – отримання свідоцтва на право власності на земельну ділянку.
Однак є проблема пов’язана з вимогою затвердження тарифу для отримання компенсації із бюджету по пільгам та субсидіям, а також, поки що невирішена проблема з затвердженням тарифу для ведення паспортної документації і видачі довідок у зв’язку із створенням Державної міграційної служби.
Головна проблема, - каже Юлія Самойлова - котра об’єднує наші регіони – це відсутність знань у відносинах спільної власності, ухваленні легітимних колективних рішень, а також споживацька політика населення, яку підтримує керівництво країни. Сьогодні, хороший голова ОСББ – це юридично і технічно грамотний спеціаліст. Пройшли уже ті часи, коли багатоквартирні будинки обслуговувалися на голому ентузіазмі і громадських засадах. Це не розуміють наші співвласники, будинки ОСББ і ЖБК будуть руйнуватися так само як і будинки, які обслуговуються комунальними підприємствами.
Досвідом керування ОСББ Луганщини поділилась Аліна Жесткова, управляюча ОСББ «Молодіжний 1 в» м. Луганськ. Вона повідомила, що у Луганській області місцеві ради дуже зацікавленні сьогодні у створенні та підтримці діяльності ОСББ. Станом на сьогодні є створена Обласна регіональна рада ОСББ основним завданням якої є до кінця 2014 року збільшити кількість оСББ та покращити умови їх життєдіяльності. Одним із завдань центру є демонстрація кращих практики діяльності ОСББ із інших регіонів України.
У Луганській області є проблеми як при реєстрації ОСББ, так і під час діяльності, так і під час формування договірних відносин та претензійної роботи з боржниками. Позитивними результатами в області є покращення стану житлового фонду, покращується порядок та строк вирішення аварійних ситуацій, упорядкується цільове використання прибудинкових територій, їх благоустрій, спрямованість та ефективність використання коштів співвласників щодо утримання їх спільного майна - житлового будинку.
Також успішно формується конкурентне середовища щодо здійснення управительської діяльності. Сьогодні голови правлінь ОСББ трансформують свою діяльність у руслі надання підприємницьких послуг з управління багатоквартирним будинком. Адже, обравши ефективну економічну модель життєдіяльності, управитель ОСББ спонукає виходити з тіні цілі сектори економіки, що є на руку як для держави так і для власників житла. Ми сплачуємо податки, укладаємо договори із надавачами послуг, інвестуємо у тепло санацію будинку і вимагаємо від партнерів якісних робіт з гарантійним обслуговуванням. Інвестування у спільне неподільне майно будинку в т.ч. в інженерні комунікації підвищує вартість окремих квартир та дозволяє заощаджувати кошти на центральному опаленні при обґрунтованій реалізації програм з енергозбереження.