Калушанка розповіла, як і для чого стала на цвяхи
Калушанка Розалія Сидор понад п’ять років займається йогою. За цей час відвідала чимало лекцій, семінарів, тренінгів, фестивалів, які стали корисними для здобуття нових знань із цієї практики.
Закинувши тренажерний зал, Розалія в домашніх умовах починає освоювати нову практику А віднедавна в захопленнях йогині з’явилося ще одне незвичне заняття — стояння на цвяхах. Стоїть сама та навчає інших, а ще — викладає йогу в Калуші та Івано-Франківську, пишуть Вікна.
Кому підходить йога і чого вона навчає? Чи можна схуднути, займаючись йогою? Для чогоставати на цвяховудошку? На ці та іншіпитання у інтерв’ю «Вікнам» відповіла інструктор із йоги Розалія Сидор.
Розпочавши заняття з нової практики, калушанка не вникала глибоко у філософію йоги. Перш за все, Розалія хотіла стати більш гнучкою та еластичною:
"Я прийшла в йогу настільки дерев’яна, що, коли нагиналася, не могла дістати пальців ніг. Хотілося виробити розтяжку".
Досягнувши поставлених результатів, заняття для жінки набули іншої суті. Йогиня почала розуміти можливості свого тіла та розвивати внутрішній спокій у дискомфортних ситуаціях. Власним досвідом Розалія почала ділитися з іншими, набираючи в групи людей різного віку. Проте йога, на її думку, підходить для більш здорових людей і не потрібна дітям:
"Якщо людина перенесла травму, то вона повинна проконсультуватися з лікарем. До 18-ти років йога не потрібна, адже діти і так досить вільні, якщо їх ще не встигли «запхати» в рамки".
До 18-ти років йога не потрібна, адже діти і так досить вільні, якщо їх ще не встигли «запхати» в рамки, зауважує йогиня.
Калушанка каже, що вчить людей справлятися із дискомфортними ситуаціями:
"Коли ставлю тіла своїх учнів у незручні положення, то вчу справлятися з дискомфортом. При цьому вони повинні відчувати внутрішній спокій і впевненість у собі".
Особливого раціону харчування в йозі немає. Практика вчить більше слухати власне тіло, адже кожен організм — індивідуальний. Проте, якщо розглядати йогу як древню науку, то в ній є багато прикладів, коли йоги втікали від соціуму в своє середовище, в якому мовчали і надовго залишалися без їжі. Свого часу Розалія Сидор перепробувала сироїдство, голодування, проте зупинилася на вегетаріанстві.:
"У якийсь момент я вирішила не вживати м’ясо. Мені сподобалося і я до нього не повертаюся. Улітку часто влаштовую собі розвантажувальні дні, під час яких не вживаю ні їжі, ні води. Іноді можу й на фруктах посидіти. Так я відчуваю приплив сил".
За словами Розалії Сидор, займаючись дуже серйозно йогою, можна скинути вагу. Проте важливо дотримуватися правильного харчування:
"У йоги є спокійні і більш рухливі вправи. Якщо взяти останні і займатися ними хоча б шість разів на тиждень, то можна позбутися зайвої ваги".
Часто люди приходять займатися йогою для того, щоб наприкінці заняття розслабитися:
"У йозі є спеціальна поза — шавасина. Переконалася, що багато людей приходять заради того, щоб порелаксувати у цій позі під приємну музику".
Розповіла йогиня і про роль музики під час медитації. За її словами, вона може як і відволікати, так і допомагати:
"Якщо взяти до уваги медитацію або ж якусь серйозну роботу під час йоги, то музика заважає. До прикладу: мені краще бути вдома в тишині. Проте, якщо людина хоче заспокоїтися і розслабити своє тіло, то музика допомагає".
Результативність у йозі залежить від наміру і бажання людини, каже Розалія Сидор:
"Усе залежить від того, наскільки ти готовий працювати. Я не обов’язково робила годину чи півтора певні комплекси вправ. Просто сідала в певне положення, ставила таймер і через біль, дихаючи, освоювала асану. Якщо сідала хоча б раз в день, то асана засвоювалася через два тижні".
Часто люди приходять займатися йогою для того, щоб наприкінці заняття розслабитися, каже Розалія Сидор
Як зберігати спокій, стоячи на цвяховій дошці?
Йога — широка наука, яка налічує вісім ступенів. Фізична йога — третій ступінь, призначена для того, щоб підготувати тіло до медитації. Стояння на цвяхах — теж із йоги, каже Розалія Сидор:
"Коли мало відчуттів у тілі, можна ставати на цвяхи. Це свого роду експрес-метод побути тут і зараз. Чим більше тіло розслаблене, тим легше стояти".
Калушанка має спеціальну цвяхову дошку, яку замовила на одному із інтернет-сайтів. Цвяхи на ній загострені, відстань між ними — пів сантиметра.
Йогиня зазначила, що стояння на дошці — це стрес для організму. Тому, якщо в людини проблеми із серцем, їй не варто випробовувати організм. Проте ця вправа досить корисна, адже допомагає зберігати спокій у будь-якій ситуації, виробити свій внутрішній стержень і силу волі. Окрім того, стояння на цвяхах дає потужний енергетичний ефект очищення. Тіло стає розслабленим й одночасно набуває тонусу.
Розалія каже, що одразу на цвяхову дошку своїх учнів не ставить, а робить це поступово:
"Спершу кажу, щоб людина оперлася об якусь основу — стіл чи підвіконник, далі поставила одну ногу, потім — іншу. І коли людина відчуває, що готова, — тоді може забрати руки. Важливо зробити перший крок у несвідоме і розслабитися. Я, в свою чергу, говорю, як дихати, на що звертати увагу — і біль минає".
За словами Розалії Сидор, коли тіло розуміє, що його прокололи, то одразу використовує всі запаси імунітету, сили, енергії для того, щоб заживити рану. Однак по суті проколюється надовго лише верхній шар шкіри.
Йогиня зізналася, що дошка допомогла їй стати впевненішою, рішучішою і навчила долати підсвідомі страхи. Поділилася Розалія й емоціями інших людей, які стояли на дошці:
Багато стають на цвяхи, потім злазять і кажуть, що ще б могли стояти. Інші, постоявши трохи, через деякий момент стають, кажучи, що повернуться пізніше. Хоча в той самий день на цвяхи стати дуже важко. На мою думку, те саме відслідковується і в життєвих ситуаціях
Якщо людина зуміла простояти на дошці хвилину, то це дуже хороший результат, каже Розалія. У її житті були різні періоди, в яких вона ставала на дошку декілька разів на день, а бувало, що взагалі не було бажання. Проте, на думку йогині, коли людина може впевнено стояти на цвяхах, вона краще розуміє, що в житті немає нічого екстремального і дискомфортного, а в будь-якій критичній ситуацій, зберігаючи спокій, завжди можна знайти вихід.