У селі Павлівка Ямницької громади продовжують впорядковувати військовий цвинтар австро-угорської армії часів Першої світової війни.
Як розповів кореспондентці Бліц-Інфо голова комунального підприємства "Пам'ять" Василь Тимків, на кладовищі поховані близько 500 бійців так званого 66 полку австро-угорських збройних сил, який формувався на Закарпатті. Вояки цього полку тримали оборону і протистояли російській армії у 1917-1918 роках.
«В основному тут поховані українці та словаки - приблизно по 40%, решта - це чехи та угорці. Цей полк разом з іншими тримали бій з російськими військами. Більшість з них загинули в боях на території Угринова та Ямниці. А ховали їх, як можна помітити, фактично поряд з бойовими позиціями. Адже навколо цвинтаря йдуть окопи, а поруч є збережені бетоновані ДОТи (ред. довготривалі оборонні точки),- ділиться історик.
Військовий цвинтар складається з чотирьох секторів та має посередині дві перехрещені доріжки. Вздовж є близько 34 рядів могил, а впоперек - 12. Втім, є окремі поховання, які знаходяться за їх межами. За припущенням істориків, так ховали офіцерів. Василь Тимків зазначає, що кладовище могло зникнути з лиця землі, якби не вдалось знайти уламки хрестів.
«У міжвоєнний період, за часів Польщі, тут встановили бетонні хрести і це місце постійно вшановували українці. Після Другої світової, коли прийшла радянська влада, вочевидь йдеться про 1970-ті роки, хрести були знищені. Одні селяни розповідають, що ними викладали тротуарні доріжки, інші припускають, що їх використовували у фундамент при будові військової частини. Як бачимо, хрестів було багато, а залишилось всього декілька»,- розповідає історик.
Станом на сьогодні пошуковцях завдяки архіву вдалось встановити понад 100 прізвищ загиблих українців та словаків. Цвинтар планують облаштувати новими хрестами до кінця цього року.
Роботи проводяться за грантовим проєктом від уряду Словаччини. До впорядкування також залучена громадська організація «Поступовий гурт франківців».
Читайте нас у Facebook, Telegram та Instagram.
Завжди цікаві новини!