Місія «На щиті». Як шукають тіла загиблих на деокупованих територіях


Бачити мертве тіло, відчувати запах, який ні з чим не сплутаєш, — це щоденні реалії роботи пошуковців. «Я вирішила, що треба спробувати торкнутися тіла і потім вирішити, чи зможу я працювати далі», — згадує свій перший досвід Катерина Ротаренко. Вона змогла. І тепер її робота полягає в тому, щоб повертати додому тіла тих, хто значиться у списках зниклих безвісти.

Катерина Ротаренко — військова позаштатної групи пошукових та евакуаційних заходів при регіональному управлінні сил ТРО «Південь». Вона шукає тіла і рештки загиблих. Саме завдяки діяльності таких, як вона, рідні мають змогу провести в останню путь воїна, попрощатися і поховати його, розповідають Тексти.

Без посади

Пошукові роботи на деокупованих територіях організовує Управління цивільного військового співробітництва Генерального штабу ЗСУ. Формують зведену групу і залучають до роботи позаштатну пошукову групу.

Катерина Ротаренко та її побратими з громадської організації «Пам’ять і слава» спочатку долучалися до пошукових робіт як волонтери. Згодом стали військовослужбовцями за умови, що займатимуться лише пошуком. Але посади пошуковця в ЗСУ досі немає. Тому мобілізовані побратими Катерини розкидані по різних військових частинах. Катерину також постійно переводять із посади на посаду. Тобто оформлюють на вакантну посаду, а коли знаходять фахівця, який виконуватиме передбачені посадою обов’язки, переводять на інше вакантне місце, поки воно знову не буде зайняте. А по факту вона весь час перебуває в пошукових експедиціях або готується до них.

Катерина Ротаренко під час роботи в пошуковій групі

«Коли ми мобілізувалися, то одразу домовлялися, що займатимемося саме пошуковою діяльністю. Є наказ зі списком, хто входить до пошукової групи. Але в ЗСУ немає посади пошуковця. І ми всі поза штатом. Кожен із учасників обіймає різні посади в різних військових частинах. Коли треба їхати у відрядження на пошукові заходи, то документи треба збирати з різних військових частин. Два роки ми сподівалися, що буде вже штатна група, але так і не зрушили в цьому питанні», — розповідає Катерина.

За три роки багато людей залишило пошукову групу. Комусь було важко морально, хтось не спрацювався, хтось готовий був виїжджати на тиждень-два, але не на кілька місяців. Саме стільки можуть тривати пошукові експедиції.

До того ж як позаштатній групі їм не можуть виділити ні автомобіля, ні обладнання, ні заправити машину. Тому доводиться, як раніше, самотужки проводити збори, шукати кошти на ремонт машини і так далі. Звертаються по допомогу до бізнесу, відкривають «банки».

Пошуковцям доводиться власним коштом лагодити автомобіль, коли щось ламається під час експедиції
Пошуковцям доводиться власним коштом лагодити автомобіль, коли щось ламається під час експедиції

«Після кожного відрядження треба ремонтувати авто, хоча в нас, наприклад, обидва автомобілі нові. Але заміна мастила, технічне обслуговування, заміна коліс чи ще щось потребують значних сум. Тому збираємо донати. От у нас є рефрижератор, який громадська організація придбала за кордоном у 2022 році. Там треба замінити акумулятор. Хто його буде міняти? Або самі скинулися, або відкрили банку», — каже Катерина.

Пошуковці постійно вдосконалюються. Катерина каже, що є дуже багато ідей і ініціатив щодо розвитку пошуку. Наприклад, геофізичний і підводний пошук. Зараз група вивчає обладнання і шукає фахівців за кордоном, які можуть поділитися досвідом.

«Ми стикаємося з різними проблемами. Певний час нас не залучали до експедицій. Я розумію, що треба перечекати. Це не та робота, яка завершиться, коли підпишуть якусь угоду, всі демобілізуються і поїдуть займатися іншими справами. Здобутий досвід треба цінувати, напрацьовувати і розвивати далі», — каже військова.

Катерина вже може передавати досвід іншим. Часто згадує дівчину, з якою разом працювали, а тепер вона в іншій групі. Та казала: «Я пам’ятаю, як ти мене вчила, і хлопцям розповідаю, що треба робити ось так. Катя отак казала».

Катерина Ротаренко з колегами під час роботи в пошуковій експедиції. Фото з особистого архіву
Катерина Ротаренко з колегами під час роботи в пошуковій експедиції. Фото з особистого архіву

Не зарікайся

Катерина Ротаренко з родини військових. Надивившись у дитинстві на особливості побуту військовослужбовців, зареклася: «Я ніколи не вийду заміж за військового і не пов’яжу своє життя з військовою справою».

Але у Всесвіту дивне почуття гумору. Тепер вона військова, чоловік військовий, її робота — шукати тіла загиблих військових.

У 2013 році, коли розпочалася Революція гідності, Катерина була в бабусі. Дивлячись телевізор, сказала, що треба їхати на підтримку. «Ти що? Не можна. Ти ще така молода», — намагалася зупинити онучку бабуся. Однак вона не послухала. Їй важливо було побачити все на власні очі.

«Я поїхала, але не брала участі в мітингах, не жила в наметах. Тоді ще не було такого розуміння, що Україна встала і відстоює свою позицію. Тепер усе сприймається інакше. Саме тоді Україна показала, що не готова миритися з тим, щоб за неї вирішували. І саме тоді Росія показала, що готова наступати», — згадує вона.

Катерина навчалася на ветеринара, але так ним і не стала. Працювала на різних посадах в Одесі, поки не влаштувалась у громадську організацію, де керівником був Леонід Ігнатьєв. Виявилося, що голова організації керує ще однією ГО під назвою «Пам’ять і слава», яка займалася пошуком загиблих під час Другої світової війни. Саме цей досвід знадобився під час повномасштабної агресії Росії проти України.



Читайте нас у Facebook, Telegram та Instagram.
Завжди цікаві новини!