Міжвідомча комісія на Прикарпатті досліджує загрозу екологічної катастрофи на Домбровському кар’єрі
В Івано-Франківську роботу розпочала міжвідомча комісія з вивчення ситуації та вжиття заходів з комплексного розв’язанні екологічної проблеми у зоні впливу Домбровського кар’єру на чолі з міністром екології та природних ресурсів України Олегом Проскуряковим. Перед тим чиновники здійснили виїзну робочу нараду на об’єкті.
За словами заступника голови ОДА Василя Плав’юка, ситуація, яка склалась у Домбровському кар’єрі в кінці червня, була критичною. Вона мала призвести до надзвичайної ситуації державного рівня і це було підтверджено трьома техногенними комісіями, включаючи державну екологічну комісію України.
«На сьогоднішній день ситуація стабільна. Вода, яка просочувалась в кар’єр і могла привести до трагедії за 45 діб чи 5 місяців, на щастя, не сталася. Тому урядом створена спеціальна комісія, яка окреслила перші шляхи до вирішення проблеми. Тобто зробити комплексний моніторинг і відповісти на всі поставлені питання. Просити в Держави кошти і рухатись вперед», - зазначив Василь Плав’юк.
Спеціальною комісією, після поїздки на Домбровський кар’єр, прийняте рішення про комплексний моніторинг проблеми. Кабінет Міністрів виділив 2 мільйони гривень на тимчасове латання дир, щоб не було притоку підземних вод у кар’єр.
Крім того, державою виділено близько 140 мільйонів гривень на утилізацію ядовитих хімікатів, які знаходяться на полі кар’єру. 6 мільйонів - на комплексний моніторинг: геологічний, гідрогеологічний геофізичний, геохімічний. Цей весь комплекс робіт необхідно зробити аби побудувати модель розвитку ситуації на Домбровському кар’єрі. Також визначатимуть точну кількість ядохімікатів, які там знаходяться. Потім на основі цього моніторингу робитиметься єдиний документ, що регулюватиме шляхи вирішення проблеми.
На нараді відповідальними за ситуацію в кар’єрі зробили Державну службу геології надр України, повідомляє Бліц-Інфо.
«Саме вони повністю відповідальні і вони будуть залучати організації, інститути та підприємства, які необхідні для цього. Також вони будуть видавати останній комплексний документ, в якому буде окреслено коли, які саме роботи виконуватимуться, скільки коштів необхідно та в які строки все це буде виконуватись», - зауважив Олег Проскуряков.
Також мовилось про те, що терміни цього моніторингу не окреслені. А говорити про них комісія не готова.
«Ми зараз не говоримо про гроші та терміни, ми маємо вирішити питання комплексно, аби вирішити її раз та назавжди, а не щороку намагатись закопувати гроші та латати дири і жити з думкою: «а що буде завтра?». Ми розуміємо, що є проблема і її потрібно вирішувати в максимально короткі терміни», - наголосив міністром екології та природних ресурсів.
Нагадаємо, Домбровський кар’єр у Калуші - епіцентр екологічної загрози. Кар'єр залишився тут після видобутку калійних добрив відкритим способом. Річка Сівка, яка протікає поблизу кар’єра, через тріщини у захисній стіні наповнює його по самі вінця.