На Івано-Франківський обласний конкурс проектів з розвитку місцевого самоврядування подали 168 заявок
На цьогорічний, уже четвертий числом, обласний конкурс проектів і програм розвитку місцевого самоврядування сільські, селищні та міські ради (міст районного значення) подавали їх упродовж лютого—серпня. Тепер визначатимуть проекти-переможці.
На реалізацію кожного з них буде надано з обласного бюджету співфінансування, максимальний розмір якого — 75 тис. грн. Тож логічним завершенням цієї великої роботи, що має на меті принести вагому користь для соціально-культурного розвитку населених пунктів Прикарпаття, піднесення ініціативності й активності місцевих громад, стало спільне засідання ради та дирекції конкурсу, пише "Галичина".
Як поінформував голова ради конкурсу — перший заступник голови обласної ради Олександр Левицький, експертам передано для розгляду 168 проектів, що надійшли від 133 місцевих рад.Останній, четвертий, конкурс став найпопулярнішим серед місцевих самоврядних структур. Для порівняння: їх у першому конкурсі взяло участь 112, у другому — 127, у третьому — 114, подали вони відповідно 131, 138 та 135 проектів. Зростають і обсяги коштів, що їх витрачають на реалізацію конкурсних проектів-переможців. На цю мету тепер буде перераховано вже 12,2 млн. грн. з обласного бюджету, 5,1 млн. — з місцевих бюджетів, 5,9 млн. — від організацій-партнерів, тоді як на здійснення найкращих проектів першого конкурсу було виділено відповідно 6,2; 2,5 та 2 млн., другого — 9,6; 2,5 та 3,8 млн., третього — 9,5; 2,5 та 4,7 млн. грн. Найбільше проектів на конкурс надійшло з Тисменицького і Надвірнянського (по 22) та Богородчанського (19) районів. Найактивніші місцеві ради — Надвірнянська міська, яка подала одразу 17 (!) проектів, Снятинська і Косівська міські ради — по три проекти.
Із 168 проектів, поданих місцевими радами на конкурс, найбільше — 97 — пов’язані з ремонтом, заміною вікон і дверей в дитсадках, школах, закладах культури та ФАПах, 23 стосуються благоустрою території, прибирання сміття, облаштування водопроводів, 20 — розвитку фізичної культури і спорту, 15 — встановлення вуличного освітлення, іншої спрямованості — 13. Зміст цих проектів свідчить про появу і досить цікавих новинок у їхній тематиці, як-от: придбати дві машини швидкої допомоги для кращого медичного обслуговування жителів селища Богородчан, поліпшити вигляд пам’ятника Т. Шевченку та впорядкувати прилеглу територію в с. Шевченковому Долинського району до 200-річчя від дня народження Кобзаря, відновити громадську читальню в рамках розширення мережі закладів дитячої творчості Косівського районного центру (цей проект подала Косівська міська рада), відновити греблю-перепад на річці Рибниці в с. Городі того ж району для розвитку тутешнього давнього промислу — ліжникарства, спорудити криницю в селищі Ланчині Надвірнянського району, розчистити річку для кращого захисту прилеглих до неї вулиць Надвірни від повені, створити в Липівському будинку культури на Рогатинщині інноваційну систему опалення на основі альтернативних джерел енергії, реконструювати приміщення під притулок для тварин у Снятині.
А як з проектами-переможцями попередніх конкурсів? Про здійснення проектів третього, що проводився торік, говорити наразі передчасно, тим більше, що є певні затримки з проходженням призначених для цього коштів через органи Держказначейства. Щодо 60 найкращих проектів другого конкурсу, то, за словами О. Левицького, «виконано бездоганно», тобто повністю, рівно половину з них.
На думку голови експертної ради конкурсу депутата обласної ради Дмитра Дзвінчука, необхідно предметно проаналізувати, наскільки виконують свої зобов’язання щодо співфінансування тих проектів організації-партнери, а також націлювати авторів проектів наступних таких обласних конкурсів на те, аби вписувались вони у стратегію розвитку населених пунктів.
Ось як прокоментував підсумки подання проектів на четвертий обласний конкурс голова обласної ради Василь СКРИПНИЧУК:
— Як ніколи багато подано проектів і від більшої кількості органів самоврядування, ніж під час попередніх конкурсів. Це свідчить про активність громад. Правда, ще не всі проекти-переможці попереднього, третього, конкурсу профінансовано, і це є певною проблемою. Але, гадаю, до кінця нинішнього року її буде знято і почнеться реалізація проектів, спрямованих на поліпшення життєдіяльності й загалом розвитку сіл, селищ, міст районного значення.
Хотів би привернути увагу до того, що завдяки контролю, вимогам максимальної ощадливості з боку місцевих рад і громад передбачені проектами будівництво і реконструкція соціально-культурних об’єктів у населених пунктах набагато здешевлюються порівняно з тим, коли б на цих об’єктах були зайняті будівельники з державних структур.
Відзначу те, що Івано-Франківщина — чи не єдина область в Україні, котра в такому масштабі проводить конкурс проектів та програм розвитку місцевого самоврядування. Наскільки знаю, ще тільки пробують проводити аналогічні конкурси на Тернопіллі та Вінниччині. і далі все робитимемо, щоби предметно зацікавлювати і самоврядні органи, і громади сіл, селищ, міст районного значення у написанні проектів з тим, щоб найкращі із них знаходили визнання на обласному рівні.