На Прикарпатті поліція доправила до ТЦК найбільше ухилянтів серед всіх регіонів


Російська пропаганда зараз посилено розгойдує тему, що в Україні майже мільйони ухилянтів від військової служби. Звичайно, це не так.

Як свідчать відповіді на інформаційні запити до обласних управлінь поліції, військкоми передали до НПУ інформацію про 94,5 тисяч осіб, які ухиляються від явки до ТЦК. 

Зокрема, в Івано-Франківській області у 2024 році поліція зареєструвала 2328 звернень від ТЦК, вже знайдено та доправлено туди 1814 осіб, що становить 77.9%. Це рекордна ефективність правоохоронців з огляду на відсоткове співвідношення, пише Бліц-Інфо з посиланням на матеріал OBOZ.UA.

Полювання на ухилянтів: у якому регіоні України поставили рекорд і скільки вже доправили до ТЦК. Дані від Нацполіції

Що ж стосується інших областей, рекорд з активності військкомів поставила Дніпропетровська область. За чотири місяці 2024 року до підрозділів поліції регіону надійшло 38 282 звернення з територіальних центрів комплектації та соціальної підтримки з даними тих українців, які ухиляються від явки (служби). З них вже знайдено та доправлено до ТЦК 5511 осіб.

До Головного управління Національної поліції у Чернігівській області надійшло 9115 звернень ТЦК для встановлення місця перебування та доставлення осіб, які ухиляються від військової служби під час мобілізації. З них 1429 осіб було знайдено та доправлено до територіальних центрів.

На Харківщині до поліції надійшла інформація про 4664 ухилянтів. "Під час відпрацювання звернень поліцейськими було встановлено та доставлено 1954 осіб до районних територіальних центрів комплектації та соціальної підтримки", – повідомив заступник начальника ГУНП у Харківській області Віталій Гузь у відповіді на інформаційний запит OBOZ.UA.

У ГУНП у Житомирській області OBOZ.UA повідомили, що облік звернень від територіальних центрів комплектації щодо встановлення місцеперебування та доставлення осіб, які ухиляються від явки, з 15 листопада 2023 року здійснюється відповідно до нового алгоритму взаємодії Нацполіції та ТЦКСП. І станом на кінець квітня 2024 року в поліцію передали дані про 8289 жителів регіону, які порушили законодавство про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію. Причому, як повідомив начальник управління превентивної діяльності ГУНП Олег Бродський, 2452 з них уже знайдено правоохоронцями та доправлено до ТЦК.

У Полтавській області до поліції надійшло звернення щодо 7433ухилянтів, з них знайдено та доставлено до ТЦК 2591.

Правоохоронці Рівненської області повідомили про 9832 ухилянтів, 1828 з яких вдалося розшукати та доправити до військкоматів.

На Вінниччині від військкомів "бігають" 7288 мешканців регіону. 2325 ухилянтів правоохоронці вже знайшли.

На Кіровоградщині поліція зареєструвала 5955 звернень територіальних центрів комплектації про ухилення від призову та мобілізації. А ось скільки ухилянтів правоохоронці в результаті знайшли і доправили до ТЦК, заступник начальника ГУНП Олександр Сагаль не повідомив, оскільки окремий облік відомостей про таких осіб поліцейськими не ведеться.

До поліції Хмельницької області надійшло 1085 звернень. Скільки з них правоохоронцям вдалося знайти, у цьому ГУНП нам також не розповіли. 

Відмовилися надати дані про ухилянтів у поліції Донецької, Херсонської, Тернопільської та Черкаської областей. Відмову аргументували різними причинами: у відповідях йдеться про те, що запитувана інформація є службовою, має обмежений доступ тощо.

Заступник начальника ГУНП у Чернівецькій області Святослав Кишлар у відповіді на наш інформаційний запит взагалі повідомив, що підрозділи ГУНП не ведуть облік осіб, які ухиляються від явки до ТСКСП або від проходження військової служби під час мобілізації.

А в ГУНП в Одеській області вирішили самостійно не відповідати на інформаційний запит OBOZ.UA, а, зважаючи на все, просто позбутися "набридливих журналістів" – перекинувши наші питання територіальним підрозділам. Про це ми здогадалися, коли отримали листи від районного управління поліції міста Подільськ (до речі, там повідомили про 255 звернень від ТЦК і що 127 ухилянтів правоохоронці вже розшукали) та з Болградського районного відділу поліції (там надати інформацію відмовилися, пославшись на те, що вона службова).

Ще кілька ГУНП не відповіли на інформаційний запит OBOZ.UA не те що у встановлений законом термін, а взагалі. Це Головні управління Нацполіції Сумської, а також доволі спокійних у військовому плані Київської, Закарпатської та Львівської областей. А ось правоохоронці прифронтової Запорізької області (частину якої окуповано) пообіцяли надати інформацію найближчим часом.

Так, на сьогодні вже є дані, що військкоми передали поліції інформацію про 94 526 ухилянтів. З них 20 031 було знайдено поліцією та доставлено до ТЦК.

Зазначимо, що реальна кількість осіб, які ухиляються від мобілізації, все-таки може відрізнятися від зазначеного у відповідях управлінь Нацполіції, оскільки військкоми могли ще не передати всі дані правоохоронцям. 

Заради справедливості: є порушення і з боку представників ТЦК, які вважають, що мають право переступити закон. Причиною цього вони називають нібито "план мобілізації", який вони мають виконати.

Однак це стосується тих випадків, коли вони хапали на вулицях чоловіків та запихали у мікроавтобуси. 

Проте частина військкомів ще й влаштувала "бізнес" на війні: вони допомагають військовозобов'язаним "відкосити" від служби. Як повідомив співрозмовник OBOZ.UA у Службі безпеки України, звичайна практика, коли військкоми "допомагають" уникнути призову на підставі фіктивних документів. Наприклад, забезпечують ухилянтів довідками військово-лікарської комісії та посвідченнями, що підтверджують непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку.

Наскільки ситуація зміниться з новим законом про мобілізацію, який набув чинності 18 травня, – побачимо найближчим часом. І якщо раніше можна було відбутися порівняно невеликим штрафом, то зараз відповідальність значно посилена. Ухилянта можуть позбавити права керувати транспортним засобом, а також йому загрожує серйозний штраф: від 17 000 до 25 500 гривень.

Читайте нас у Facebook, Telegram та Instagram.
Завжди цікаві новини!