Надвірнянський лісгосп - банкрут: Хто з місцевих еліт й надалі хоче заробляти на “неприбутковому” лісі?


Івано-Франківська обласна рада під час сесії у жовтні розглядала питання щодо передачі лісів Надвірнянській та Переріслянській громадам. Мова йде про понад 5 тисяч гектарів лісів, які перебувають на балансі збанкрутілого Надвірнянського спеціалізованого агролісгоспу.

Як озвучувалось на сесії, борги цього обласного підприємства сягають кількох мільйонів. Відтак, зараз у цьому лісгоспі працює ліквідаційна комісія. Наразі постало питання, що робити з лісами, які перебувають на балансі цього лісгоспу.

Так, під час сесії 18 жовтня, депутатам на розгляд винесли питання про передачу їх у комунальну власність Надвірнянської та Переріслянської громад. Громади заявили, що готові взяти на баланс всі ліси, які знаходяться в їхніх межах громад - це 2 118 гектарів у Надвірнянській та 2 924 гектари лісу у Переріслянській. І спеціально для цього створили у своїх громадах комунальні підприємства - КНП “Надвірнаагролісгосп”  та КП “Переріслянське лісове господарство”. 

Втім, наглядова рада “Івано-Франківськоблагролісу” та профільна комісія облради рекомендувала передати громадам лише частину лісів, які знаходяться у межах громад.

Як пояснив начальник відділу з питань земельних відносин та природних ресурсів виконавчого апарату обласної ради Юрій Рожко, решту лісу наразі пропонується залишити в обласному підпорядкуванні, лише розділити між двома спецагролісгоспами - Коломийським та Богородчанським. Таким чином, ці підприємства зможуть заробляти. А громади, отримавши частку лісів, матимуть змогу показати приклад господарювання на переданих їм ділянках. У обох випадках пропонується передати приблизно по 300 гектарів. Якщо очікування справдяться – розглянуть питання ще раз і площі переданих громадам лісів збільшать. Бо наразі не зовсім зрозуміло, чи зможуть ці громади ефективно управляти такими великими площами і чи не призведе це до масової вирубки. Адже ніякого діалогу з обласною радою вищезгадані громади щодо цього питання не вели, а лише надіслали документи для передачі лісів 

Втім, ідея передати лише частку лісів не сподобалася ні деяким депутатам, ні очільникам громад. Так, проти висловились представники “Слуг народу”, “ЄС”, “Платформи громад”, сформувавши вже не вперше в так званих «лісових питаннях» досить дивну коаліцію з огляду на публічну опозиційність останніх до чинного владного політичного режиму.

Обурився такій ідеї й міський голова Надвірнянської громади Зіновій Андрійович. Каже, у громаді для управління цими лісами вже створили комунальне підприємство, а тут виявляється передати готові лише 5 ділянок на 300 га, та й то, на думку міського голови, не найкращих.

Відтак, Андрійович заявив, що Надвірнянська громада готова прийняти на баланс всі 2 118 гектарів, а не частку. Інакше, на думку Андрійовича, робота новоствореного підприємства буде нерентабельною. Адже очевидно, що на  “тестових” 300 гектарів лісу багато не заробиш. 

У підсумку у залі не вистачило голосів на часткову передачу лісів, “не пройшла” й пропозиція від Тараса Виноградника щодо повної передачі лісів ані для Надвірнянської, ані для Переріслянської громад.

До слова, щодо спроможностей останньої управляти такими площами у наглядової ради та депутатів небезпідставно виникли сумніви. Адже керівником новоствореного комунального підприємства Переріслянський лісгосп” призначено Назара Бахмата - багаторічного керівника збанкрутілого Надвірнянського спеціалізованого агролісгоспу. Тобто, "неприбуткові" ліси якого зараз і намагається отримати Переріслянська громада. Погодьтесь, керівник, що не зміг врятувати підпорядкований лісгосп від мільйонних боргів та банкрутства, навряд чи найкраща кандидатура для новоствореного лісгоспу.  

А борги у Надвірнянського банкрута і справді чималі. Як повідомили кореспондентці "Бліц-Інфо" у відповіді на запит в Головному управлінні ДПС в області, станом на 1 жовтня 2024 року по Надвірнянському спецагролісгоспу податковий борг до зведеного бюджету становить 4 701 299 гривень. Відтак, податкова працює над стягненням цієї заборгованості.

Водночас надати інформацію про період виникнення податкового боргу, його зростання, види платежів, їх суми та розмір пені в податковій не змогли, оскільки Надвірнянський агролісгосп не дає згоду на розголошення цієї інформації.

Варто зауважити, що за останні 14 років у цьому лісгоспі змінились 5 керівників. Деякі з них працювали від 1 до 3 місяців. Всіх призначали рішенням генерального директора ОКП «Івано-Франківськоблагроліс». Та, як відзначає гендиректор  ОКП «Івано-Франківськоблагроліс» Олег Олійник, усі кандидатури погоджувались з місцевою владою (райдержадміністрацією та райрадою), а деякі - й з громадськими організаціями. Мова йде про нових керівників Надвірнянського лісгоспу з 2017 до 2024 року. До 2017 року з 2005 підприємство очолював Микола  Іванюк.

«Після мого приходу на посаду у 2017 році я звільнив директора Надвірнянського лісгоспу Миколу Іванюка, який працював 12 років, через накопичені борги. І потім керівників змінювали постійно (з березня по жовтень 2017 року змінилося 4 керівники,- авт.). Такий був неспокій… Це все йшло від місцевої влади. Я не знімаю відповідальності з себе, бо я приймав кінцеве рішення, але до мене щодня ходили представники громадськості з вимогами…»,- каже Олійник.

Так, з 2017 року до 2024 спецагролісгосп очолювали 5 керівників (деякі були тимчасово виконувачами обов'язків керівника). Деякі були на посаді всього по кілька місяців. Це Василь Павлюк (квітень 2017 - липень 2017, кандидатуру підтримали депутати місцевих рад та представники громадськості), Михайло Філюк (з липня по жовтень 2017 тимчасово виконував обов'язки керівника), Іван Бурій (жовтень 2017 - червень 2019, призначений за погодженням Надвірнянської райдержадміністрації та Громадської ради при Надвірнянській РДА), Богдан Крук (з червня до серпня 2019 тимчасово виконував обов'язки керівника), Назар Бахмат (призначений у серпні 2019 і очолював лісгосп аж до серпня 2027 - аж допоки у лісгоспі не почала працювати ліквідаційна комісія через його банкрутство).

На цю посаду Назара Бахмута рекомендували ряд громадських організацій - Громадська рада при Надвірнянській РДА, “Народна самооборона Івано-Франківської області”, ГО “Всеукраїнське об'єднання воїнів АТО Прикарпаття”, Надвірнянський курінь ГО “Міжнародний союз козацтва” та Громадська рада при Надвірнянській РДА. 

Які компетенції цих ГО у лісовій сфері - можемо лише здогадуватися?!

Втім, до чого це призвело у підсумку, бачимо вже сьогодні.

Ще однією важливою деталлю є те, що окрім податкових боргів, Надвірнянський лісгосп накопичив й ряд інших. Мова про такі ж мільйонні борги за порушення екологічного законодавства - тобто, за незаконну вирубку лісів. На цьому наголошує і гендиректор «Івано-Франківськоблагролісу», яку підпорядковується це підприємство.

«Мене призначили у 2017 році, тоді борги були вже 7 мільйонів. Я коли побачив, що екоінспекція нарахувала штрафи і нам заблокували рахунки та арештували майно, вирішив звільнити директора лісгоспу. Але ми не змогли закрити ті борги. Зараз лісгосп має майже 5 мільйонів богу лише у податковій. Плюс - від перевірок екоінспекції… Загалом там вже є добрих 15 мільйонів боргу. Все почалося з екологічних штрафів, а потім було підведено до того, що цьому підприємству далі не можна було працювати»,- підсумував Олійник.

Слід зауважити, що у період, коли Надвірнянський лісгосп перебував у перманентній зоні турбулентності через зміну керівників й лише нарощував свої боргові зобов'язання, керівником Надвірнянської РДА (2015-19 рр.), а потім і райради (з 2020 року) був Олександр Кеніз, делегований від політичної партії (фракції) "Платформа громад".

До слова, депутат обласної ради, який представляє саме цю політичну силу, голова постійної комісії з питань захисту прав людини, законності та правопорядку Тарас Виноградник напередодні вже згаданої сесії облради звернувся на ім'я керівників обласної прокуратури та територіального управління ДБР щодо незаконних, на його думку, рішень обласної ради про розподіл лісів та присвоєння облрадою собі статусу власника комунальних земель, в тому числі лісових. При тому, цей же депутат на сесії наполягав, що підпорядковані Надвірнянському спецагролісгоспу ліси потрібно передати двом громадам повністю, а не частково.

Схожий погляд щодо повної передачі лісових земель під час сесійного засідання озвучила й голова фракції партії "Слуга народу" Надія Левконович, підтримавши у такий спосіб позицію міського голови Надвірнянської громади Зіновія Андрійовича, який, як відомо, ще не так давно був народним депутатом саме від "Слуги народу".

Про згоду Надвірнянської громади на прийняття ділянок в запропонованому «тестовому» варіанті при розгляді питання цікавився і голова фракції «Європейська солідарність» Ростислав Кукурудз. Як і про критерії, за якими відбувався відбір тих земельних ділянок, які передаються Надвірнянській та Переріслянській громадам.

При цьому, ніхто принаймні в сесійній залі – ні представники “Слуг народу”, “Платформи громад” та “ЄС”, ні “Свобода”, “Батьківщина” та “За майбутнє” – не поцікавились, як та ж Переріслянська громада планує розвивати лісове господарство, призначивши на посаду створеного комунального підприємства Назара Бахмата, який ще нещодавно очолював Надвірнянський спеціалізований лісгосп, та влаштовував, вочевидь, місцеві владно-політичні еліти й за керівництва якого підприємство було доведено ледь не до банкрутства?

Питання – цілком логічне, на відміну від сформованих пасьянсів, розв’язати які обіцяють хіба наступні сесійні засідання.

Наразі голосів за будь-яке з рішень не вистачило.

Читайте нас у Facebook, Telegram та Instagram.
Завжди цікаві новини!