Дорога для мандрівника є чи не найбільш цікавим та, водночас, найвиснажливішим відрізком подорожі. Адже, у дорозі можна познайомитись із багатьма людьми та побачити багато нового, цікавого.
І ось нарешті кордон! На пішому переході українсько-польського кордону проблем із нашої сторони немає. Чого не скажеш про польський прикордонний пункт. «Контрабандисти» з сигаретами та горілкою, «човники» заважають нормальному потоку людей. Саме через таких людей в черзі виникають затори, тиснява, сварки та інші незручності.
Та маючи за спиною похідний ранець і молодість, можна сміливо йти у двері, для тих, хто з великим багажем. Це може врятувати від годин очікування на кордоні.
Вже на польській стороні їздить регулярний автобусний маршрут, що везе до Перемишля всього лиш за 2 злотих. Хоча в неділю вони не такі вже й регулярні. Тим хто спішить можна найняти таксі за 20 злотих або зловити машину.
Після годинного очікування я спробував добратись автостопом. Зупинились мені одразу і вже через 20 хвилин був у Перемишлі. Звідти прямий квиток до Кракова залізницею вартує 45 злотих.
До потяга можна зробити пішу екскурсію старим кварталом міста.
Перемишль - надзвичайно красивий і миловидний. Чого тільки вартий краєвид, що відкривається із замку на все місто. Будинки, вулиці та мости видно, як на долоні.
Поїзди тут інші, ніж в Україні. Вагони тут є поєднанням наших загального та плацкарту. На коротких дистанціях вони може і зручні, але 5 годин на одному місці всидіти важко.
Моїми сусідами виявилась приємна пара українців років сорока, які також подорожували Польщею. За їхніми словами, вони встигли вже об’їхати чи не половину Польщі. Я тільки порадів, що наші співвітчизники вже відкрили для себе європейські «хитрощі» мандрування.
Потяг приїжджає до Кракова доволі пізно, то ж про дах над головою треба подумати заздалегідь. На щастя, в цьому місті більше сорока хостелів, не рахуючи готелів. Ціна за нічліг коливається від 24 до 100 злотих. Реєструватись краще «он-лайн», таким чином ви заощадите і будете певні, що не спатимете на вокзалі.
Наступного ранку після міцного сну і теплого душу можна йти досліджувати місто. І знову ж знайшов одну цікаву річ для економних. Виявляється, ряд музеїв Кракова один день в тиждень працює задарма. До прикладу, мені вдалось походити по «Підземеллі Ринку» всього лиш за «дякую». В інші ж дні квиток коштує 17 злотих. Для такого міста варто присвятити хоча б один тиждень. Окремий день варто приділити Старому місту, ще інший єврейському Казімєжу. Також особливої заслуговує Вавельське узгір’я з королівським палацом та Катедральним собором.
Крім пам’яток архітектури, неймовірного шарму та затишку Кракову придають кав’ярні, де можна посмакувати кавою та тістечками. Звісно, повз увагу не пройшли фіакри, запряжені кіньми і величезна кількість велосипедистів.
Звичайна прогулянка додає особливого задоволення, коли не знаєш куди йти, і просто собі крокуєш вперед, розглядаєш архітектуру, людей, автомобілі, відчуваєш атмосферу міста.
Кілька корисних порад мандрівника:
Не варто обмінювати валюту в першому ж обміннику. Адже ціни тут дуже різні. Від 25злотих за100 гривень до 36,5 за тих же 100 гривень. Чим далі від центру та торгових гіпермаркетів, тим кращий обмін. Також непоганий курс на кордоні. Також можна знайти вигідний обмінник в Старому місті. У Кракові найвигідніший курс за адресою вулиця Славковська 20 (Slawkowska 20).
Зекономити на харчуванні можна, винайнявши хостел, де сніданок входить в ціну. Якщо харчуватись подалі від центру, то можна придбати комплексний обід до 20 злотих.
І наостанок, не порушуйте закону! За перехід дороги в невстановленому місці штраф 50 злотих. Перевірено! Добре, що у відділення не забрали. До закону ставляться тут відповідальніше ніж в Україні, тому будьте обережні!
Сергій Боднар, спеціально для «Бліц-Інфо»