Перше місце в Україні посіла Івано-Франківщина за зростанням іноземного капіталу, вкладеного в економіку регіону
Обсяг прямих іноземних інвестицій (акціонерного капіталу), вкладених в економіку Івано-Франківщини за весь період інвестування, станом на кінець 2014 року склав 926 млн дол. США. Це майже на 14% більше обсягів інвестицій, що обліковувалися на початок 2014 року.
За цим показником наш регіон посів 1-е місце в Україні. В цілому в економіку України обсяг внесених з початку інвестування прямих іноземних інвестицій станом на 31.12.2014р. зменшився у порівнянні з початком 2014 року майже на 20% та становив 46 млрд дол. США (без врахування АРК та м.Севастополь).
Загалом прикарпатська частка прямих іноземних інвестицій становить 2% від загальноукраїнського обсягу інвестиційних надходжень за весь період інвестування.
За часткою вкладених в регіон прямих іноземних інвестицій Івано-Франківщина посіла 9-е місце в України (без врахування АРК та м.Севастополь). Тут слід відмітити безумовні лідируючі позиції столиці нашої держави (50% всього обсягу вкладеного в Україну іноземного капіталу припадає на м.Київ), на другому місці з часткою 16,4% розмістилася Дніпропетровщина. Інші регіони зі значним відривом формують таку послідовність: Донецька (5,6% від загальнонаціонального обсягу), Харківська (3,8%), Київська (3,6%), Одеська (3,1%), Львівська (3%), Полтавська (2,2%), Івано-Франківська (2%), Запорізька (1,9%). Частка 13-ти областей України в загальноукраїнських обсягах залучених прямих іноземних інвестицій не перевищувала і 1%.
Впродовж 2014 року від іноземних інвесторів в область надійшло майже 270 млн дол. США. Фактичне ж збільшення обсягу іноземного капіталу за попередній рік порівняно з 2013 роком становило 112,2 млн дол. США (для порівняння у 2013 році зростання іноземного капіталу вимірювалося 171,3 млн дол. США). Така ситуація спричинена незначним вибуттям прямих іноземних інвестицій та суттєвою курсовою різницею. Так, впродовж 2014 року майже 5 млн дол. США іноземного капіталу вибуло та майже на 151 млн дол. США зменшилася вартість акціонерного капіталу нерезидентів «завдяки» курсовій різниці. Для порівняння, в 2013 році зміна курсової різниці призвела до збільшення вартості акціонерного капіталу нерезидентів на 25 млн дол США.
З усієї суми іноземного капіталу, що надійшла за минулий рік до регіону, трохи більше 90% вкладено в економіку обласного центру.
В розрахунку на одну особу населення Івано-Франківської області обсяг прямих іноземних інвестицій склав 671 дол. США (станом на 01.01.2014 року цей показник становив 590 дол. США).
По місту Івано-Франківську «подушний» показник втричі вищий та не на багато перевищує позначку в 2 тис. дол. США.
«Інвестиційними» донорами виступили нерезиденти 54 країн світу. 91% всіх залучених інвестицій надійшли з країн ЄС. До п’ятірки основних країн-інвесторів, на які припадає 85% загального обсягу прямих інвестицій, входять: Кіпр, Нідерланди, Польща, Сербія, Данія.
Географічна структура прямих іноземних інвестицій є незмінною впродовж останніх декількох років. Лідером серед країн є Кіпр. До економіки області з цієї країни надійшла майже половина всіх залучених у регіон інвестицій. В столиці Прикарпаття «кіпрські» інвестиції становили 86%. «Кіпрські» інвестиції «полюбляють» і інші регіони України. Так, станом на 31.12.2014р. на Кіпр припадало близько 30% всіх інвествкладень в Україну. Крім Кіпру, стабільними з точки зору інвестиційних вливань в Івано-Франківську область є Нідерланди, Данія, Сербія. Також третій рік поспіль до п’ятірки найбільших країн-інвесторів входить Польща.
Як і раніше найбільше прямих іноземних інвестицій спрямовувалося у промисловість. Так, на підприємствах промисловості зосереджено майже три чверті іноземного капіталу (700 млн дол. США інвестицій). Традиційно основне інвестиційне спрямування коштів – це галузі переробної промисловості. Серед них найбільшим «попитом» іноземних інвесторів користується харчова промисловість (майже 40% інвествкладень), виробництво хімічної продукції (23,3%), а також виробництво гумових і пластмасових виробів (5,2%).
Порівняно з попереднім роком в товарній структурі іноземних інвестицій вп’ятеро зросла частка торгівлі (оптової та роздрібної) – з 2,3% станом на кінець 2013 році до 11,3% станом на кінець 2014 року. Водночас майже на третину зменшилася частка сільського господарства – з 12,3% до 8,5%.
Що стосується територіального розподілу прямих іноземних інвестицій, то традиційними лідерами є м.Івано-Франківськ, де зосереджено більше половини всього загальнообласного іноземного капіталу, та м.Калуш (майже третина).
3,4%, 3,2% та 3% обласного іноземного капіталу залучено відповідно до Тисменицького, Калуського та Рогатинського районів. В місті Коломия цей показник склав 2% та в Тлумацькому і Долинському районах відповідно 1,2% та 1,1%. В м. Бурштин та Косівському районі інформація не подається з причин її конфіденційності відповідно до Закону України "Про державну статистику". В усіх інших районах/містах обласного значення частка залученого іноземного капіталу не перевищувала 1% від загальнообласного показника.
Заборгованість прикарпатських підприємств за кредитами та позиками, торговими кредитами та іншими зобов’язаннями (борговими інструментами) перед прямими іноземними інвесторами на 31.12.2014р. становила 120 млн дол. США.
Таким чином, загальний обсяг прямих іноземних інвестицій (акціонерного капіталу та боргових інструментів) на 31.12.2014р. незначною мірою перевищив 1 млрд дол. США.