У середу, 20 січня Івано-Франківська обласна рада зібралася на позачергове засідання. На розгляд винесено єдине питання – звернення до центральних органів влади щодо недопущення підвищення тарифів на газ, на транспортування газу, на електроенергію.
Слід зазначити, на початку сесії голова Івано-Франківської облради Олександр Сич повідомив, що на розгляд депутатів винесено одразу два проєкти рішень. Одне спільно подали фракції ВО «Свобода», «Європейська солідарність», ВО «Платформа громад», «Батьківщина» та «За майбутнє». Інше, альтернативне, надійшло від фракції «Слуга народу». Відтак, голосуванням депутати мають визначити, яке звернення розглядати. У підсумку, за проєкт рішення від п’яти фракцій проголосували 67 депутатів, за проєкт «Слуги народу» - шість. Тож на розгляд винесли проєкт звернення, який отримав більше голосів, передає кореспондентка Бліц-Інфо.
Відтак, заступник голови Івано-Франківської облради Василь Гладій зачитав текст звернення:
«Ми, депутати Івано-Франківської обласної ради, представляючи інтереси виборців краю, глибоко обурені ситуацією щодо чергового необґрунтованого підвищення цін на енергоносії для населення. В умовах тривалого карантину внаслідок коронавірусної інфекції, введення обтяжуючих нормативних актів для малого та середнього бізнесу, зростання рівня безробіття, падіння економічних показників у всіх сферах життєдіяльності українців Президент України та Прем’єр-міністр України підготували черговий “новорічний подарунок” для населення, піднявши тарифи на житлово-комунальні послуги та засвідчивши у такий спосіб реальну “турботу та підтримку” українців від найвищих керманичів держави.
Натомість констатуємо той факт, що всупереч офіційних обіцянок керівництва держави зменшити вдвічі тарифи на тепло, Уряд та підзвітні йому органи виконавчої влади піднімають вартість тарифів на енергоносії для споживачів від 5 до майже 50 відсотків.
У такий важкий для громадян час держава повинна забезпечити збереження соціальних гарантій та приймати рішення для збільшення розміру надання допомог, пільг та субсидій для людей, які знаходяться за межею виживання. Однак, субсидія як соціальна гарантія для найнезахищеніших верств населення не зможе в повній мірі покрити різницю нових тарифів та можливість простих українців їх оплатити, оскільки при плануванні витрат Державного бюджету України на 2021 рік скорочено видатки на виплату пільг і житлових субсидій громадянам на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу у грошовій формі.
Такі дії органів державної влади викликають зростання рівня напруги та соціального збурення громадян, в результаті чого розпочалися масові акції протесту по всій Україні», - йдеться у зверненні.
Під час обговорення голова фракції ВО «Свобода» Ігор Дебенко зауважив, що націоналісти неодноразово виступали проти так званого «тарифного геноциду».
«Все, що відбувається навколо урядового зниження ціни на газ, виглядає усього лише запізнілим і погано зрежисованим спектаклем. У цьому дійстві чинна влада прагне позиціонуватися «народними рятівниками» від стрімкого підвищення тарифів на комунальні послуги, намагаючись врятувати власні політичні рейтинги. Хоча, реагуючи уже постфактум на хвилю народних протестів, топ-можновладці або геть не здатні прогнозувати і бачити «далі власного носа», або ж влада насправді безсила у відносинах з олігархами, які під час кожної кризи штучно підводять країну до двох варіантів: поганого або ж дуже поганого. Відтак, будь-що зроблене сьогодні владою — лише консервація статус-кво. І поки президент не почне справжньої деолігархізації, подібні кризи виникатимуть постійно та тягнутимуть нас дедалі сильніше й сильніше на дно», - впевнений Ігор Дебенко.
Голова фракції «За майбутнє» Микола Палійчук відзначив, що багато людей з такими тарифами перебувають у відчаї, адже не в змозі їх заплатити.
«Так, «епоха бідності» для українців закінчилася, бо настала «епоха тотального зубожіння», - резюмував Палійчук.
Натомість представники фракції «Слуги народу» обурилися текстом зверненням. Мовляв, рішення про ринок газу прийняли ще у 2020 році, за попередньої влади. Тож не можна звалювати всю відповідальність на цього президента, адже тут більше вини попереднього. До того ж, президенту та Уряду не належать газорозподільні компанії, тож і не вони становлюють його ціну. Відтак, «Слуги народу» зауважили, що у тексті з неповагою згадують президента та Уряд. Тож порівняли сесію з політичним шоу та закликали до субординації.
На це депутат від «ЄС» Роман Ткач резюмував, що «депутати не можуть перевершити головного шоумена країни у політичному шоу, тому просто працюють». Тож називати політичним шоу робочу сесію не варто.
А свободівець Михайло Королик закликав представників діючої влади не перекладати відповідальність та попередників, а нарешті взяти її на себе.
«Минулого року президент Володимир Зеленський у зверненні наголошував, як зменшилися тарифи, бо вартість газу і доставки була менша за ціну при попередній владі. Але це була лише хороша реклама. Знову ж таки, минулого року президент наголошував, що зробить від себе все можливе, попри те, що ці компанії йому не належать. А що отримали насправді? Чергове зростання тарифів. Таке враження, що нас випробовують, аби побачити реакцію суспільства. А коли люди вийшли на вулиці, то їх звинувачували у заполітизованості і замовності. А насправді люди вийшли на вулиці, бо через такі тарифи завтра їм просто не буде за що купити їсти. Тому це звернення ніяке не політичне, бо його ініціювала вулиця. Люди, яким обіцяли подолати епоху бідності. А натомість влада допомагає олігархам примножувати статки», - резюмував Михайло Королик.
Тож, після тривалого обговорення 67 депутатів підтримали звернення з вимогами:
1. Запровадити мораторій терміном на один рік на дію всіх постанов Кабінету Міністрів України та Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, якими з 1 січня 2021 року було підвищено тарифи на газ та його доставку, електроенергію, опалення, гарячу воду.
2. За час дії мораторію розробити чіткий та адекватний механізм функціонування ринку газу в Україні, який виключатиме можливість будь-яких зловживань постачальниками природного монопольного становища, яке призводить до підвищення цін для населення.
3. Підготувати та ухвалити відповідні зміни до Державного бюджету України на 2021 рік, якими передбачити виділення достатнього розміру коштів для покриття потреб соціально незахищених верств населення у пільгах та субсидіях.
4. Здійснити перевірку законності та обґрунтованості збільшення вартості енергоносіїв, прийнятих відповідно до постанов Кабінету Міністрів України та Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг.
5. Верховній Раді України в найкоротші строки розробити та прийняти закон про впровадження єдиної державної системи моніторингу виробництва, постачання, транспортування, споживання та оплати за паливно-енергетичні ресурси і комунальні послуги.
Голосували "ЗА" депутати з фракцій ВО «Свобода», «Європейська солідарність», ВО «Платформа громад», «Батьківщина» та «За майбутнє». "Утрималися" - обранці від «Слуги народу».
Читайте нас у Facebook, Telegram та Instagram.
Завжди цікаві новини!