Прикарпатські депутати звернулись до ВР та Кабміну щодо зарплат педагогів
У четвер, 5 грудня, депутати Івано-Франківської обласної ради звернулися до Верховної ради та Кабміну звернення обласної ради щодо забезпечення гідної заробітної плати педагогічним та науково-педагогічним працівникам.
Як йдеться у тексті зверенння, повномасштабне російське вторгнення призвело до руйнування освітньої інфраструктури, вимушене внутрішнє переміщення учасників освітнього процесу, їх виїзд за кордон, знищення українських освітян на тимчасово окупованих територіях. В таких умовах держава повинна дбати про педагогічних та науково-педагогічних працівників.
"Здавалося б, розміри посадових окладів, а також доплат і надбавок мали б забезпечити обіцяні гідні заробітні плати для освітян. Однак цього не сталося. Посадові оклади педагогічних та науково-педагогічних працівників визначаються на рівні єдиної тарифної сітки (ЄТС), яка передбачає для І-го тарифного розряду упродовж 2024 року – 3195 гривень. Як відомо, з 1 квітня 2024 року в Україні зросла мінімальна заробітна плата з 7100 гривень до 8000 гривень. Проте на сьогодні посадовий оклад педагогічного працівника найвищої кваліфікаційної категорії за 14-тарифним розрядом ЄТС становить 7732 гривень і є нижчим на 268 гривень від мінімальної зарплати",- йдеться у документі.
Як зауважив під час обоговорення питання депутат обласної ради, голова фракції "Свобода" Ігор Дебенко, проблема стосується не тільки педагогічних працівників, а й загалом бюджетної сфери.
"Ще у 2018 році ми приймали схоже звенення за моєю ініціативою, але "віз і досі там". У 2016-2017 роках Кабмін ініціював підвищення мінімальної заробітньої плати до 3200 грн. і підвищення у другому півріччі 2018 року до 10 000 гривень. Поряд з популістичними заявами, на практиці було зроблено абсолютно протилежний крок. Внесені зміни до методики розрахунку посадових окладів працівників бюджетної сфери, виходячи з розміру посадового окладу працівника першого тарифного розряду встановленого у розмірі прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а не мінімальної заробітньої плати, як це було до цього. На практиці це призвело до кричущої соціальної несправедливості, зрівняйлівки, відсутності мотивації. На жаль, ця практика продовжується і сьогодні. Коли висококваліфіковані працівники і працівники некваліфікованої, але важливої праці отримують з урахуванням доплат практично однакову заробітню плату. А система незабезпечення бюджетними коштами унеможливлює підвищення заробітньої плати та її справедиву деференціацію до діючої тарифної сітки. Лише працівники з тарифним розрядом вище 15 можуть отримувати посадовий оклад на рівні мінімальної заробітньої плати - 8243 гривень",- зауважив депутат.
Для вирішення проблеми депутати закликали:
– прийняти постанову, якою збільшити посадовий оклад працівника І-го тарифного розряду ЄТС до рівня 3600 гривень, що передбачено Законом України “Про Державний бюджет України на 2024 рік”, зокрема внести зміни до постанови Кабінету Міністрів України “Про оплату праці працівників на основі Єдиної тарифної сітки розрядів і коефіцієнтів з оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери” № 1298 від 30 серпня 2002 року;
– внести зміни до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України “Про встановлення надбавки педагогічним працівникам закладів дошкільної, позашкільної, загальної середньої, професійної (професійно-технічної), вищої освіти, інших установ і закладів незалежно від їх підпорядкування” № 373 від 23 березня 2011 року, якою передбачити твердий розмір надбавки до посадового окладу (ставки заробітної плати) педагогічних працівників закладів дошкільної, позашкільної, загальної середньої, професійної (професійно-технічної), вищої освіти, інших установ і закладів незалежно від їх підпорядкування у розмірі 30 відсотків;
– починаючи з 1 січня 2025 року відновити дію постанови Кабінету Міністрів України “Про оплату праці педагогічних, науково-педагогічних та наукових працівників закладів і установ освіти і науки” № 822 від 10 липня 2019 року.
Читайте нас у Facebook, Telegram та Instagram.
Завжди цікаві новини!