Пригоди Петра Симоненка на Прикарпатті, або Яйцем по "комуністам" (хронологія подій + відео + додано ексклюзивні фото)
Під егідою Комуністичної партії України у місті Яремче на Івано-Франківщині пройшла всеукраїнська акція із відзначення 70-ої річниці Карпатського рейду партизанського з’єднання Ковпака.
Покладання вінків та квітів, а також мітинг-реквієм відбувся біля меморального пам’ятника партизанам-ковпаківцям у цю неділю, 4-го серпня.
Напередодні святкування заступник голови комітету Верховної ради України з питань молодіжної політики, фізкультури, спорту і туризму, народний депутат від КПУ Олександр Присяжнюк подав повідомлення міському голові Яремче Василю Онутчаку.
«Організаторами заходів є група народних депутатів України, - йдеться в листі Присяжнюка. - В них братимуть участь громадськість області, гості з інших областей України, народні депутати України та ветерани Великої Вітчизняної війни».
Комуністи прибули минулого четверга. Яремче перетнуло кільканадцять машин, які привезли учасників акції. Автобус, кілька приватних авто та мікроавтобуси із символікою КПУ зупинилися в Татарові, де їхні пасажири розклали наметовий табір.
За оцінками місцевих мешканців, з четверга до суботи кількість мешканців табору зросла з 80-ти до більш як двохсот чоловік. Більша частина — молоді люди спортивної статури та відповідної зовнішності років тридцяти.
Організатори вшанування партизанської слави у Яремче від імені нардепа-комуніста Присяжнюка посилалися на Закон України «Про увічнення Перемоги у Великій Вітчизняній війні 1941-1945 років» та Указ Президента «Про заходи у зв'язку з 70-річчям визволення України від фашистських загарбників та 70-ої річниці Перемоги у Великій Вітчизняній війні 1941-1945 років».
Повідомлення нардепа-комуніста Присяжнюка, а саме такий статус документа, надійшло до Яремчанської міської ради 1-го серпня. Не за 10 днів до проведення масового заходу, як це визначено діючим законодавством, а лише за 3 дні. Тим часом, інформація про те, що комуністи готують ходу із села Заріччя через Делятин і до центру Яремче, почала циркулювати в місцевих колах ще тиждень тому. Від часу, коли в День міста (Яремче відзначило 226 років 28 липня) на святкування несподівано прибув лідер Компартії України Петро Симоненко зі свитою.
Відтоді і, треба розуміти, до дня вшанування 70-ої річниці Карпатського рейду партизанського з’єднання Ковпака пан Симоненко з охороною замешкав в яремчанському готелі «Карпати». Очевидно, запланованим заходом пояснюється і кількість постів ДАІ цими днями дорогою від Яремче до Франківська — сім, усі з опцією «стоп-контроль». Подібна активність дорожньої міліції області досі спостерігалася лише в ті дні, коли на Прикарпаття приїздив Президент України.
Цього разу міліцію і спецслужби Івано-Франківщини та двох сусідніх областей підняли, щоби контролювати, по суті, святкові заходи.
«Не думайте, що тільки ці 40 чоловік, які працюють в Яремчанському райвідділі, будуть забезпечувати охорону порядку. Я не буду називати цифру, скільки буде тут працівників міліції. Але з Чернівців і Тернополя замовлені спецпідрозділи», - повідомив депутатам Яремчанської міської ради на позачерговій сесії, яка відбулася 3 серпня, майор міліції Юрій Микитишин, до вчорашнього дня в.о. начальника Яремчанського РВ УМВС.
«Спецпідрозділи будуть забезпечувати, щоби не було бійок», - пояснив пан майор. За його словами, працівники міліції будуть як у формі, так і в цивільному одязі. «Міліція підготовлена до тих чи інших провокацій. Тому що провокації будуть сто процентів», - зазначив Юрій Микитишин. Він попросив з розумінням віднестися до того, що тих людей, які будуть поводитися виклично і «робити виклики», міліція буде затримувати. Можливий варіант, що в’язатимуть усіх підряд. «Приїде дуже велика сила спецзагонів. Будуть просто-напросто не розбиратися, хто там провокує, хто не провокує...», - застеріг правоохоронець.
В ту ж суботу сесія Яремчанської міської ради погодила організаторам заходів на відзначення 70-ліття Карпатського рейду партизанського з’єднання Семена Ковпака проведення урочистостей із вшанування пам’яті загиблих партизанів-ковпаківців. Щоправда, із застереженнями.
Своїм рішенням сесія дозволила покладання вінків і квітів до меморіального пам’ятника ковпаківцям у Яремче та зобов’язала організаторів і учасників заходу використовувати, відповідно до Конституції України, тільки державну символіку. Депутати одноголосно , - 30 голосів «за» із 30-ти присутніх на сесії, - заборонили використання символіки неіснуючої держави СРСР. Так само заборонили використовувати гасла, плакати і пісні, які би могли образити гідність, політичні погляди і національну приналежність жителів і гостей міста.
Одностайно депутати Яремчанської міськради заборонили також проведення будь-яких інших акцій в будь-яких інших частинах міста і на території міської ради загалом у неділю, 4 серпня.
На захід «комуністів» одразу ж відреагували місцеві націоналісти.
«У неділю 4 серпня громада Яремчанщини разом із членами ВО «Свобода» Прикарпаття зірвали захід комуністів, який «червоні провокатори» на чолі із Симоненком планували провести в Яремчі. Близько півтисячі обурених краян та «свободівців» Івано-Франківщини не дозволили комуністам провести так зване відзначення 70-тиріччя рейду Ковпака», - йшлося у повідомленні прес-служби ВО «Свобода».
Прикарпатці вийшли із гаслами «Петро Симоненко – повія олігархів!», «Серп і молот – смерть і голод», «Комуняку на гіляку!» тощо. Тільки кордони «Беркуту» змогли стримати гнів людей, які продемонстрували небажаним гостям своє ставлення до них та їхніх «добродіянь».
Завдяки злагодженим діям українців не було розгорнуто червоні прапори, а Петро Симоненко відчув на собі влучні яєчні «залпи».
Крім того, за повідомленням «свободівців», працівники «Беркуту» спровокували сутичку, однак попри неадекватну поведінку правоохоронців, громада не дала комуністам провести мітинг і прес-конференцію. Симоненкові вдалося похапцем кинути квіти до пам'ятника – і то лише завдяки посиленій охороні.
«Якби не допомога правоохоронців – комуністи в Яремче зазнали би такої самої розгромної поразки, якої зазнав Ковпак. Таким чином Прикарпаття висловило свою оцінку діяльности КПУ у державі та ставлення до всіх злочинів комуністів. Також свідомі мешканці Микуличина заблокували виїзд представників КПУ з їхнього лісового табору, поваливши дерева. Крім того громада, яку спиняє лише численна охорона «лісових комуністів», вимагає від червоних зайд негайно забратися з Яремчанщини. Бандерівський край не допустить реваншу комуністів, які служать олігархам Партії регіонів!», – зазначив народний депутат України свободівець Руслан Марцінків, який разом із громадою цілився яйцями у Петра Симоненка.
В цей час близько 100 прихильників Комуністичної партії України не могли прибути в Яремче на підтримку свого лідера. Невідомі особи перекрили гірську дорогу деревами. Рятувалини до 16.00 намагалися прибрати повалені дерева з дороги "комуністів", повідомляє кореспондент "Бліц-Інфо".
Опісля "комуністи", запізнившись на покладання вінків з Петром Симоненком, у супроводі працівників державтоінспекції, УВМС та працівників спецпідрозділу "Беркут" покинули Івано-Франківську область.
Валентин Могила, «Карпатський рейд» Ковпака: «Вісті Комбатанта», 16.10.2010
- 2 червня 1943 року, за місяць до битви на Курській дузі, півтори тисячі партизан-ковпаківців виступили з району Сарн на Карпати. Мета походу — «рейкова війна», знищення нафтопромислів і розвиток партизанського руху в Західній Україні...
Командування операцією зі знищення «банди» Ковпака було доручено генералові вермахту Кріґеру — знавцеві гірської війни і карпатського театру ще з часів першої світової війни. Німці вивчили напрям руху з’єднання на Карпатські гори і стежили за ним, з’ясовуючи його сильні й слабкі сторони. У середині рейду вони дали можливість партизанам «розігратися»: на степових просторах розбити свої окремі частини. Кріґер поставив завдання — повністю знищити з’єднання в Карпатах, вважаючи, що в горах воно попаде в пастку. До складу фашистського угруповання ввійшли п’ять полків СС, один гірськострілковий і п’ять батальйонів особливого призначення.
Під щоденним бомбардуванням і обстрілом «мессершміттів» з’єднання ввійшло в гори. Партизани металися кряжами і гірськими стежками Олекси Довбуша, йшли далі в гори, прокладаючи шлях до величезного Поп-Івана і стрункої Говерли. Намагаючись вирватися з кільця, що стрімко звужувалося — пастки Кріґера, користуючись картою Карпатських гір 1898 року, Ковпак і Руднєв вирішили розірвати проривом 13-е за числом оточення з’єднання. Напрямок — через Делятин, де розташовувався штаб угруповання Кріґера.
У ніч з 3 на 4 серпня ударна група захопила місто, розгромила штаб Кріґера (генерал чудом уцілів) і оволоділа мостом через Прут. Після виходу із «гірського мішка» всіх рот з’єднання рятівний міст було висаджено в повітря. Однак повністю вислизнути з пастки було не просто. Ковпаківці застосували військову хитрість козаків Дениса Давидова проти військ Наполеона: після сутички розсипатися в усі сторони. З’єднання розбили на шість груп і визначили «зоряні» маршрути відходу із пастки. Через місяць всі групи повернулися туди, звідки починали рейд на Карпати.
У рапорті Ковпака Сталіну від 8 жовтня 1943 року про підсумки Карпатського рейду повідомлялося: знищено 52 залізничних і дорожніх мости, пущено під укіс 19 ешелонів, підірвано 40 нафтовишок і 13 нафтосховищ, убито 3349 солдатів і офіцерів ворога. З’єднання втратило убитими близько 450 партизан — кожного третього...
Джерело: