Прикарпатськими дезертирами займеться прокуратура Донецької області
Вчора на Прикарпатті набула розголосу звістка про двох військовослужбовців, які самовільно покинули 5-й територіальний батальйон на сході й повернулися до Івано-Франківська.
тось називає їх дезертирами та зрадниками країни, інші співчувають і радіють, що ті зуміли вижити. А військове командування висловлює думку, що їм соромно за таких бійців та готує міру покарання.
Свою правду про події на сході двоє бійців батальйону «Прикарпаття» висловили під адмінбудівлею Івано-Франківська, в присутності матерів тих військовослужбовців, які залишились воювати в «гарячій точці». Хлопці наголошували на необхідності витягувати своїх побратимів із поля бою, оскільки ситуація там доволі напружена, а військові щохвилини боряться за виживання.
Як розповідає один із хлопців, заступник командира роти Юрій (прізвище він відмовився називати), військовослужбовці 5-го батальйону нині знаходяться в кільці. Зі всіх сторін їх оточили. Війська російської армії озброєні до зубів. Вони налякані, часто перебувають під обстрілом. «Ми прикладемо максимум зусиль, щоб 5-й територіальний батальйон перевели в такі умови, до яких їх готували. А в центрі бойових дій він не може виконувати поставлені завдання, адже не має ні відповідної техніки, озброєння, ні підготовки. Крім того, навіть якщо все ж нададуть військову техніку, ніхто з бійців не вміє нею користуватися і не має навиків та досвіду управління боєвими машинами».
Юрій розповідає, що треба реально оцінювати власні сили. Наголошує, що жодної одиниці техніки в бійців немає. «Проти танка чи БТР на шкільному автобусі не попреш. Слід з чистим розумом боротися проти Росії».
Хлопець також зауважив, що вони не є дезертирами, а приїхали лише для того, щоб сказати правду, про яку не говорять і просто замовчують. Покарання теж не бояться, адже в будь-який момент готові повернутися в лави української армії. На їхню думку, прокуратура має взятися за тих, хто видав злочинний наказ відправити 5-й територіальний батальйон оборони області на знищення. Крім того, розслідувати діяльність військового комісара та інших осіб, які причетні до укомплектування батальйону.
Військове командування області миттєво відреагувало на події. Згаданих бійців називають дезертирами і зрадниками, і вважають, що саме такі люди дестабілізують ситуацію в країні. «Свою позицію дизертири висловлюватимуть у суді, - зауважує підполковник Тарас Грень. – Їх судитимуть за державну зраду. Обоє – командири, а як могли командуючі в такий складний момент покинути своїх людей на полі бою? Не побоюся назвати їх зрадниками, боягузами, які намагаються приховати свій злочин. Вони прикривають боягузство тим, що їм чогось не дали чи не навчили. Людям на Майдані ніхто нічого не давав, а вони до останнього стояли «голою» груддю проти озброєних і вишколених бійців».
Як зауважує підполковник, бійців 5-го батальйону обурює інформація, яку поширюють дезертири, що вони деморалізовані, а також непокоїть те, що їхній батальйон поливають брудом. Наголошує на патріотизмі військових батальйону і їхній вірі в майбутнє України.
«За такі протиправні дії з боку військових Кримінальним кодексом України передбачено покарання, - зазначає прокурор з нагляду за додержанням законів у воєнній сфері Віталій Вдовиченко. – Зокрема, у цьому випадку передбачено дві статті, а різниця між ними – суб’єктивна оцінка факту порушення. У статті 407 КК України сказано, що самовільне залишення військової частини або місця служби, вчинених в умовах воєнного стану або в боєвій обстановці, карається позбавленням волі від п’яти до десяти років. Якщо ж таку дію визнають дезертирством, що зазначено в статті 408 КК України, за це передбачена кримінальна відповідальність від п’яти до дванадцяти років ув’язнення».
Хоча згаданою справою займеться прокуратура Донецької області, зауважує Віталій Вдовиченко. Проте попереджає, що у випадку введення в країні військового стану відповідальність для означених осіб лише посилиться, а передбачені законом санкції будуть суворішими.